Tento plagát objavila labouristická tieňová ministerka pre priemyselné stratégie, Chi Onwurahová, ktorá ostala v nemilom prekvapení a na sociálnej sieti uviedla: “Som smutná, že niekto si myslí, že toto je vtipné”, a pridala k tomu hashtag #refugeeswelcome (utečenci, vitajte).
Onwurahová sa svojim sympatizantom posťažovala, že takýto plagát je xenofóbny a že je potrebné vypátrať tvorcu tejto snímky.
Pre Huffington Post Onwurahová povedala: “Nebola to náhoda, bolo to prilepené nad umývadlom, aby ho videli všetci. Je to skutočne smutné. Také niečo nemá v parlamente miesto.”
Konzervatívna vláda pod paľbou kritiky a nátlakom Francúzska súhlasila so vzatím si do starostlivosti predovšetkým detských migrantov z tábora Calais, ktorý postupne Francúzi búrajú.
Napriek tomu, že viaceré správy charitatívnych organizácii tvrdili, že z neľudských podmienok Briti zachránia predovšetkým batoľatá a malé deti, z autobusov, ktoré prišli do prijímacieho zariadenia v Croydone (Sussexe), začali vystupovať skupiny, z ktorých drvivá väčšina osôb vyzerala ako urastení mladí muži.
Jedno takéto “dieťa” dokonca prostredníctvom technológie na rozpoznávanie tvárí označili až za 38-ročného muža.
Vládnuca strana žiada ministrov, aby zabezpečili, že britská pohostinnosť nebude zneužitá. Poslanec Robert Goodwill na margo toho ministrovi pre imigráciu odkázal: “Naozaj nie je nevyhnutné vysvetliť, prečo je dôležité, aby detskí utečenci boli naozaj deťmi? Súhlasíme s pomocou a vzatím do opatery detských utečencov, tak hádam nežiadame priveľa, keď žiadame vládu, aby sa ubezpečila, že naozaj sa jedná o deti! To dokonca ani nie je až tak kompikované. Stačí, že sa ľudia pozrú na fotografie takzvaných detských utečencov, aby hneď uvideli, že mnohí v žiadnom prípade nie sú deťmi.”