Pracovníci spoločenstiev v Londýne, Yorkshire, Essexe a West Midlands informovali Guardian o prípadoch dospievajúcich dievčat z diaspóre niekoľkých afrických krajín ktoré sú nútené a podliehajú bolestivým, zneužívajúcim a nakoniec zbytočným praktikám.
Margaret Nyuydzewira, vedúca skupiny diaspóry Came Women and Girls Development Organization (Cawogido), odhaduje, že najmenej 1000 žien a dievčat vo Veľkej Británii podstúpilo tento zákrok. Zatiaľ však nebolo vykonané žiadne systematické štúdium alebo oficiálne zhromaždenie údajov.
“Zvyčajne sa to robí v Spojenom kráľovstve, nie v zahraničí, ako to býva zvykom pri mrzačení ženských pohlavných orgánov (FGM),” uviedla a opisuje postup, pri ktorom matky, tety alebo babičky použijú horúci kameň na masáž prsníka, aby “rozbili tkanivo” a spomalili tak jeho rast. “Niekedy to robia raz týždenne, alebo raz za dva týždne, v závislosti od toho, ako často je to potrebné,” dodala.
Ďalší komunitný aktivista, ktorý nechcel byť menovaný, povedal, že vie o 15 až 20 nedávnych prípadoch v samotnom Croydone.
Páchatelia, v tomto prípade zvyčajne mamičky, to považujú za tradičné opatrenie, ktoré chráni ich dievčatá pred nežiaducou mužskou pozornosťou, sexuálnym obťažovaním a znásilňovaním. Zdravotní experti a obete to však považujú za zneužívanie detí, ktoré by mohlo viesť k fyzickým a psychickým poškodeniam, infekciám, neschopnosti dojčenia, deformáciám a rakovine prsníka.
Organizácia Spojených národov to zaraďuje k jednému z piatich celosvetovo podceňovaných zločinov násilia, ktorý je založený na rodovej príslušnosti.
Jedna žena žijúca na predmestí anglického mesta povedala pre Guardian, že začala “žehliť” hruď svojej dcéry pri prvom náznaku puberty.
“Vzala som kameň, zahrial som ho a potom som začal masírovať [dcérinu hruď],” povedala.” Ten kameň bol trochu horúci. Keď som ju začal masírovať, povedala: “Mami, je to horúce!” Dieťa malo na tele modriny. Matku nakoniec vypočula polícia, ale následne bola prepustená s napomenutím.
Britská a somálska bojovníčka proti FGM a psychoterapeutka Leila Husajnová povedala, že hovorila s piatimi ženami v jej severolondýnskej klinike, ktoré boli obeťami žehlenia pŕs.
“Boli to všetko britské ženy, všetky boli britské občianky,” povedal Husajn. Jedna zo žien uviedla, že kvôli tomuto zákroku jej ostal plochý hrudník, povedal Husajn.”Hovorila:” Mám chlapčenskú hruď. “Ale nikdy sa jej nikto na to neopýtal. Nikto to fyzicky nekontroloval. “Stalo na severe Londýna, hneď po jej príchode, “povedal Husajn.
“Pracovala som ako zdravotná sestra v Spojenom kráľovstve viac ako 10 rokov a sledovala som ako ich počet rastie,” povedala Jennifer Miraj, ktorá do roku 2015 pracovala v nemocniciach v Essexe, Glasgowe, Birminghame a Londýne. Miraj uviedla, že narazila približne na 15 dospelých žien a osem dievčat, ktoré boli súčasťou tejto kultúrnej praxe.
“Starala som sa o mladú 10-ročnú dievčinu trpela infekciou, ktorá pretrvávala niekoľko rokov po jej “žehlení,”opísala prípad z nemocnice Broomfield v Essexe.
Polícia tvrdí, že vo Veľkej Británii nezachytili žiadne výpovede v súvislosti so “žehlením pŕs”, ale majú podozrenie, že sa to deje. “Keby som vedel, že sa to deje, urobil by som s tým niečo,” povedal Insp Allen Davis z Met polície.
V nedávnej správe o duševnom zdraví z Londýnskej štvrti Brent sa uvádza, že organizácie, ktoré pracujú v dobrovoľníckom sektore v celej africkej diaspóre, veria, že žehlenie prsníkov je “vznikajúcim problémom”, ktorému sa však “nedostáva dostatok pozornosti”.
“Prekvapuje ma, že polícia a iné úrady ani nevyčleňujú prostriedky, ktoré sú nevyhnutne a potrebné na boj proti tomuto hroznému javu,” povedal Alex Carlile, jeden z vedúcich QC v Spojenom kráľovstve, ktorý je bývalým sudcom najvyššieho súdu a členom Domu lordov. “Je nepochybne na čase, aby sa polícia a prokuratúra rozhodne zaoberali touto otázkou, berúc do úvahy osobné problémy, s ktorými sa stretávajú mladé obete a ich komunity.”
“Nie je to len otázka financovania, ale je to aj otázka politickej vôle riešiť niečo, čo bolo historicky prijaté ako kultúrna prax,” povedala konzervatívna poslankyňa Maria Millerová, ktorá tiež predsedá volebnému výboru pre ženy a rovnosť v parlamente. “Myslím, že poskytovatelia služieb vo verejnom záujme musia začať byť čestnejší a realistickí v súvislosti s niektorými z vecí, s ktorými sa stretávajú.”
Vláda uviedla, že je “absolútne odhodlaná” vytlačiť túto prax. Ale aktivisti a sociálni pracovníci tvrdia, že doteraz sa toho veľa neudialo.
“Nič z toho nebolo – nič!” Povedala Geraldine Jenvo, účastníčka kampane Cavogido. “Hovoríme o skorých manželstvách a násilí na ženách a dievčatách, ale nikto nikdy nehovorí o prsiach,” dodala.
Newidzevira, uviedla, že britské úrady tento problém vážne do úvahy neberú a nestíhajú tých, ktorí svojim deťom ubližujú keďže to považujú za “súčasť kultúry”.