„Sviečková manifestácia je udalosť, ktorá nás spája, celý národ, a je to niečo, na čo môžeme byť hrdí,“ uviedla Katarína Hulmanová z Fóra kresťanských inštitúcií (FKI), ktoré spomienkové podujatia spolu s ďalšími partnermi organizuje. Oslavy sa podľa Hulmanovej nesústreďujú iba na jeden deň, ale ide o sériu viacerých podujatí.
Napríklad v piatok 24. marca bude o 19.30 h bohoslužba v kostole u františkánov, ktorej bude predsedať bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Odtiaľ o 20.30 h bude nasledovať sviečkový sprievod k pamätníku Sviečkovej manifestácie na Námestí Eugena Suchoňa v Bratislave a krátka spomienka na Sviečkovú manifestáciu. Nasledujúci deň bude ďalší sprievod o 17.30 h od morového stĺpa cez priestranstvo Sviečkovej manifestácie k pamätníku.
Pri príležitosti výročia Sviečkovej manifestácie zas OZ Nenápadní hrdinovia otvoria 24. marca v Borovciach, na mieste, kde bol pred 30 rokmi zavraždený kňaz Štefan Polák, deviaty ročník projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. „Príde tam vyše 100 mladých ľudí, aby si vypočuli o období, ktoré sa nás hlboko dotýka,“ uviedol predseda OZ František Neupauer. Projekt vedie mladých ľudí k objavovaniu nenápadných hrdinov v ich okolí a zaznamenávaniu ich príbehov.
Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa 25. marca 1988 konala Sviečková manifestácia, na ktorej sa zišli tisícky občanov z hlavného mesta i ďalších miest a obcí Slovenska. So sviečkami v rukách vyjadrili názor na nedodržiavanie ľudských a najmä náboženských práv vo vtedajšom Československu. Manifestácia v roku 1988 sa stala najväčším verejným vystúpením proti komunistickému režimu vo vtedajšej ČSSR od roku 1968. Pripravili ju predstavitelia náboženskej opozície, biskup Ján Chryzostom Korec (1924-2015), Silvester Krčméry (1924-2013), Vladimír Jukl (1925-2012), Ján Čarnogurský, František Mikloško a ďalší členovia katolíckeho disentu.