Bratislava 24. októbra (TASR) – Presne v deň 20. výročia začiatku výstavby vodného diela Gabčíkovo sa v Bratislave začala medzinárodná odborná konferencia, ktorá sa týka Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros. V programe dvojdňovej konferencie je viac ako 30 vystúpení odborníkov, ktoré sa týkajú technických, technologických i ekologických aspektov výstavby a prevádzky vodného diela.
Prvé odborné príspevky na konferencii sa venovali najmä peripetiám okolo začiatku výstavby vodného diela a rozhodnutiu vybudovať ho vo variante C, čo bola reakcia na rozhodnutie maďarskej vlády odstúpiť od zmluvy vybudovať spoločnú Sústavu vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros z roku 1977.
Miroslav Liška, člen slovenskej vládnej delegácie pri prejednávaní súdneho sporu okolo Gabčíkova a Gabriel Jenčík, bývalý splnomocnenec vlády SR pre výstavbu a prevádzku sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros, sa venovali priebehu súdu medzi Slovenskom a Maďarskom na Medzinárodnom súdnom dvore v Haagu i bilaterálnym rokovaniam medzi oboma krajinami.
Na konferencii sa zúčastnila aj bývalá novinárka a neskoršia tlačová tajomníčka podniku Vodohospodárska výstavba Oľga Vavrová, ktorá si zaspomínala na boj s hystériou, ktorú v čase vzniku VD rozpútali ochranárske združenia a ekologickí aktivisti. "Bola to doslova celosvetová propaganda, pamätám si, že protestný list proti vodnému dielu prišiel od istého ochranárskeho združenia v Paraguaji, kde pravdepodobne ani nevedeli, kde sa Československo nachádza," uviedla Vavrová a dodala: "O Gabčíkove sa hovorilo vtedy ako desiatej najhoršej stavbe na svete z pohľadu ekológie."
Dodala, že roky prevádzky VD Gabčíkovo nielenže nepotvrdili vtedajšie hrozby a nedali zaniknúť prírodným hodnotám, ale naopak, vytvorili okrem ekonomického profitu aj nové priestory pre rekreačné, športové a kultúrne aktivity. "Aj vďaka VD Gabčíkovo máme vodný areál v Čunove, ktorý priniesol zlaté olympijské medaily, dunajské hrádze plné cyklistov a korčuliarov, či Galériu moderného umenia Danubiana, ktorá stojí na mieste, kde pred 20 rokmi tiekol Dunaj."
V programe konferencie vystúpi dnes o 15.30 h. aj bývalý riaditeľ štátneho podniku Vodohospodárska výstavba Július Binder, ktorý dal pred dvadsiatimi rokmi povelom "sypte" pokyn na začiatok výstavby vodného diela. Súčasťou dnešného programu je aj slávnostný večer v Slovenskej filharmónii, na ktorom budú ocenení tí, ktorí sa výrazným spôsobom pričinili o výstavbu, prevádzku i právnu obhajobu VD Gabčíkovo na Medzinárodnom súdnom dvore v Haagu.
Upozornenie: TASR vydáva k správe zvukový záznam