„Rodičia a učitelia sú si často neistí v tom, ako zaobchádzať s novými médiami, a často ani nevedia, ako by mali pomôcť deťom v prípade šikanovania na internete. Preto sme sa rozhodli vytvoriť webstránku cyberhelp.eu, ktorá najmä pedagógom poskytne návod a učebné materiály k tomu, ako robiť prevenciu i adekvátne reagovať na vážne prípady kyberšikany,“ vysvetľuje koordinátorka projektu Arnhild Zorr-Werner z nadácie Stiftung Medien- und Onlinesucht. Témou kybernetickej šikany sa vo februári zaoberalo osem zahraničných organizácií a škôl pod hlavičkou nemeckej nadácie Stiftung Medien- und Onlinesucht, ktoré v Liptovskom Jáne privítalo občianske združenie Edukácia@Internet.
Pripravovaná webstránka sa zameriava na tých, ktorí sa s deťmi a mladými stretávajú denne a môžu im tak účinne pomôcť. Ide predovšetkým o učiteľov a rodičov, no pomoc na nej môže nájsť ktokoľvek. „Na stretnutí v Liptovskom Jáne sme začali pripravovať výstupy, najmä štruktúru webstránky a jej obsahu. Čaká nás ešte veľa práce, no vďaka entuziazmu zúčastnených partnerov by mal byť projekt realizovaný načas a kvalitne,“ dodal Peter Baláž, koordinátor OZ Edukácia@Internet, ktoré TASR poskytlo informácie.
V slovenskom výskume Dospievajúci vo virtuálnom priestore z roku 2010 sa podľa združenia ku kyberšikane priznalo len necelých šesť percent opýtaných žiakov. Odborníci predpokladajú, že toto číslo môže byť o niečo vyššie, keďže sa mnohé deti hanbia či boja o šikanovaní na internete hovoriť. Takmer polovici z nich sa vysmievali alebo ich ohovárali práve v súvislosti s osobnými fotografiami či videami v nepríjemných situáciách. Na Slovensku sa boju proti rizikám internetu venuje združenie eSlovensko, ktoré tvorí známy projekt OVCE.sk. Ten formou animovaných filmov upozorňuje na riziká internetu, mobilov a nových technológií.
mž