Bratislava 7. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/SITA/Foto:Pixabay)
Opatrenia, ktoré vláda prijala kvôli koronavírusu zasiahli výrazne gastro sektor. Pre niektoré prevádzky boli doslova likvidačne. Skupine majiteľov košických reštaurácií, barov a kaviarní už ale došla trpezlivosť. Vzbúrili sa a od utorka plánujú otvoriť najmenej 40 gastro prevádzok
Situácia je totiž pre nich už neúnosná, nevedia zvládnuť druhú vlnu. Nemajú z čoho platiť nájmy a sú nútení prepúšťať zamestnancov. Práve preto sa rozhodli, že idú do rizika a už tento týždeň sa chystajú svoje prevádzky otvoriť.
Podľa televízie Markíza sa pritom opierajú o právnu analýzu, podľa ktorej bol núdzový stav na Slovensku predĺžený nezákonne.
O otvorení prevádzok sa už hovorí aj v iných mestách na Slovensku.
Iniciatíva Bojujeme za naše gastro dodáva, že aj keď podniky otvoria, plánujú samozrejme dodržiavať všetky hygienické nariadenia. Taktiež sa budú dodržiavať rozostupy pri stoloch.
“Vzhľadom na vývoj situácie v Českej republike. Vzhľadom na to, že neexistuje adekvátna komunikácia s vládou, ÚVZ a pán Mikas sa nevie vyjadriť k tomu z akého dôvodu sú reštaurácie zatvorené s tým, že týmito informácia nedisponuje, a vzhľadom na to, že sme sa dozvedeli, že v reštauráciách sa nakazilo 20 hostí, si uvedomujeme, že my ako segment, nie sme šíriteľom nákazy,” uviedol šéf Iniciatívy Bojujeme za naše gastro s tým, že chcú mať otvorené rovnako ako napríklad nákupné centrá.
Rovnako aj zástupca Únie fitness centier Slovenska informoval, že množstvo ich členov od utorka otvára.
“Obrovské množstvo členov únie zajtra otvára svoje prevádzky, pripájame sa k iniciatíve,” avizoval jej šéf Pavel Kiseľ.
Na margo týchto informácií zareagoval premiér Matovič nasledovne:
“Ja sa určite nebudem z tohto miesta vyhrážať nikomu. Vyzývam každého zodpovedného človeka k zodpovednosti. Sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii. Ak toto urobia reštaurácie a fitnescentrá, tak zavedú anarchiu,” vyhlásil po pondelkovom rokovaní vlády.
Odmietavé stanovisko iniciatívy – Zachráňme gastro!
Nie všetci prevádzkovatelia gastro podnikov sa však s touto myšlienkou v pondelok stotožnili. Odmietavé stanovisko zaslala redakciám napríklad iniciatíva – Zachráňme gastro!.
“My ako segment, nie sme šíriteľom nákazy ochorenia COVIDu-19. Máme to dokázané. V reštauráciách sa podľa oficiálnych štatistík nakazilo iba 20 ľudí. Chceme byť otvorení a normálne fungovať ako obchodné reťazce, kiná, divadlá či kostoly. Ideme do rizika a zajtra niektorí naši členovia otvárajú svoje prevádzky,” uviedol v pondelok Miroslav Heredoš.
Ďalšia obdobná iniciatíva – Zachráňme gastro! však s krokmi kolegov nesúhlasí, zároveň však ich rozhorčeniu rozumie. “Podnikatelia v gastre, ktorí nemajú šancu na zmysluplné donášky, okienkový predaj, či terasy, sú zúfalí. Mesiace sú zatvorení a ak nechcú prepúšťať, platia minimálne 20 % odvodov, miezd a ďalších nákladov aj za zamestnancov, ktorí musia sedieť doma. Nikto im nepomohol s fixnými nákladmi na udržanie si prevádzky, ako sú energie, stráženie, platby licencií a podobne. Štát zakazuje zo dňa na deň, ale ani mesiace mu nestačia na prípravu komplexného reálneho plánu pomoci. Nesmieme sa preto kolegom v ich iniciatíve čudovať,” povedal Ján Laš zo Zachráňme gastro!.
Na druhej strane však podľa Laša platí, že gastroprevádzkovatelia nie sú epidemiológovia, ani ústavní právnici. Bezpečnosť zamestnancov a zákazníkov má byť podľa Laša najvyššou prioritou pre všetkých. “Vysvetľovať si hygienické predpisy po svojom a amatérsky vykladať ústavu, zákony a nariadenia, nepovažujeme za rozumné. Stále však žiadame, aby nám štát povedal, ako smieme podnikať, alebo zachránil kožu tým, ktorí sú bez príjmu, no každý mesiac musia platiť stovky a tisíce eur pre neschopnosť politikov pomôcť im aspoň na úrovni ostatných krajín,” dodal Laš.
S porušovaním platných pandemických opatrení počas núdzového stavu aj napriek napätej situácii nesúhlasia ani podnikatelia a dodávatelia v gastre združení v platforme #StáleMámeChuť. Riešenie vidia v bezprostrednom dialógu s predsedom vlády a ministerstvami dopravy a výstavby, hospodárstva, zdravotníctva a financií, aby spoločne našli účinné riešenia pomoci pre gastro. Je podľa nich nevyhnutné, aby vláda začala komunikovať s predstaviteľmi gastro sektora a aby predstavila sľúbený plán, ako má gastro prežiť zimu.
Situácia v sektore gastro služieb je podľa partnerov platformy #StáleMámeChuť každým dňom kritickejšia. Poukazujú na to, že mnohé prevádzky sú v zúfalej situácii, ktorú nevedia bez pomoci štátu riešiť. “Preto potrebujú okamžitú pomoc s likviditou, aby mohli udržať zamestnanosť a vyhnúť sa bankrotu. Pravidlá pre sektor gastro služieb sú likvidačné a neúmerné oproti ostatným znovuotvoreným odvetviam. Prijaté opatrenia a výrazné obmedzenia, ktorým čelia od začiatku pandémie až doteraz, majú výrazne horší dopad, ako na priemysel či obchod. Sektor gastro služieb čelí už existenčným problémom,” dodali.
Každopádne v tejto chvíli sa nedá odhadnúť, ako zareagujú konkrétni prevádzkovatelia združení v jednotlivých združeniach a či svoje prevádzky nechajú zatvorené, alebo napriek deklarovanému názoru vedenia, ich tiež otvoria.
Tatiana Stará