Zadlžovanie sa slovenských domácností stále však patrí podľa Glasovej medzi najrýchlejšie v rámci EÚ. Dôvodom je priaznivá situácia na trhu práce, rastúce mzdy a nízke úrokové sadzby z úverových produktov. “U nás zadlženosť podporuje aj fakt, že našinci zväčša chcú vlastniť nehnuteľnosť, v ktorej bývajú,” konštatuje analytička.
Práve z dôvodu rastúcej zadlženosti začala NBS postupne od júla 2018 zavádzať prísnejšie pravidlá pre poskytovanie úverov. Ich cieľom je dosiahnuť, aby slovenské domácnosti neboli príliš zadlžené v porovnaní s ich príjmami a aby sa predišlo problémom so splácaním úverov v prípade, keď sa zvýšia úrokové sadzby, s čím treba podľa Glasovej počítať. NBS zaviedla prísnejšie opatrenia aj preto, aby zmiernila dopad spomaľovania ekonomiky na domácnosti.
Za posledných vyše desať rokov objem úverov na bývanie výrazne stúpol, v roku 2009 to pritom nebola ani suma 10 mld. eur. Úvery na bývanie poskytuje 17 bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie postupne začali nahrádzať klasické hypotéky. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.