Uvedomuje si vôbec prokurátor Honz a ďalší inkvizítori, že ich konanie je kontraproduktívne?

Bratislava 12. decembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Adel Ghannam)

 

Procesy s poslancom Stanislavom Mizíkom, s poslancom Mariánom Kotlebom, s poslancom Milanom Mazurekom, s Tiborom Eliotom Rostasom majú niečo spoločné: je to stíhanie za vyjadrenie názoru, špecializovaný trestný súd v Pezinku a špeciálny prokurátor Tomáš Honz

Šéfredaktor časopisu Zem a vek Tibor Eliot R. prichádza na hlavné pojednávanie 11. decembra 2019 na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku

V stredu 11. decembra sa konalo na špecializovanom trestnom súde v Pezinku pojednávanie vo veci vydavateľa časopisu Zem a Vek Tibora Eliota Rostasa pre jeho údajné šírenie extrémistických materiálov, hanobenie národa a podnecovanie rasovej nenávisti (píšeme o tom TU).

Rostas v máji 2017 vo svojom časopise uverejnil článok „Klin Židov medzi Slovanmi“, v ktorom cituje výroky niektorých národných dejateľov z dávnych čias o Židoch, a v ktorom má podľa obžaloby tvrdiť, že aj dnes zásahy určitých židovských kruhov ovplyvňujú dianie vo svete negatívnym spôsobom. Rozsudok má byť vynesený v pondelok 16. decembra.

Je to iba nedávno, čo na tom istom súde prebehol iný proces, s poslancom Národnej rady Milanom Mazurekom, za jeho údajne rasistické výroky voči Rómom, v ktorých ich mal paušálne odsudzovať a urážať ako etnikum. Odsúdený bol aj napriek tomu, že v rozhlasovom rozhovore, kde predmetné výroky odzneli, jasne povedal, že nehovorí o všetkých Cigánoch, ale iba o tých asociálnych. Celé Slovensko vzápätí s úžasom sledovalo, ako kauza nadobudla obrátky potom, ako bývalý premiér povedal, čo si o veci myslí a následne začali inkvizítori naháňať aj jeho.

Ten istý prokurátor, ten istý špecializovaný súd, ten istý cieľ: potrestať nositeľov odlišných názorov ako nebezpečných extrémistov. „Extrémistickú nenávisť treba paralyzovať v prvopočiatku,“ hovorí Honz. V totalitnej praxi všetkých čias to znamená snahu zastrašiť ľudí natoľko, aby sa neodvážili ani pípnuť proti oficiálnej, jedinej povolenej línii. Výsledkom je, že tu dnes v mene boja proti extrémizmu máme do činenia s iným extrémizmom.

Čo je nebezpečnejší extrémizmus: ak niekto má názory, ktoré sa snažia odporcovia viacmenej neúspešne silou-mocou spájať s režimom, ktorý je už trištvrte storočia mŕtvy, alebo ideologická inkvizícia, ktorá reálne ľudí zastrašuje, prenasleduje, profesionálne a spoločensky likviduje?

Povedzme si to tu na rovinu: v slobodnej spoločnosti musí byť v prvom rade povolené o týchto veciach otvorene hovoriť. Ak má veľká časť spoločnosti (či už správny alebo nesprávny) dojem, že nejaká časť spoločnosti (etnikum, spoločenská vrstva, regionálne spoločenstvo, atď.) má nespravodlivé výhody, niet inej cesty ako sa s tým vysporiadať, než otvorene o tom hovoriť. Platí to aj o fenoméne židovského národa.

Židia sú etnikum ako každé iné. Majú svoje národné špecifiká, svoju unikátnu históriu, ako skupina majú štatisticky svoje charakteristické, dobré aj zlé vlastnosti, tak ako každé iné etnikum. Nie sú lepší ani horší ako iní a žiadny slušný človek nebude presadzovať názor, že ich treba plošne, iba preto, že sú Židia, nenávidieť, prenasledovať ich, ubližovať im. Toto treba zdôrazniť a podčiarknuť. A tiež to, že rovnako toto platí pre Rómov, Slovákoch a pre každé iné etnikum a každú inú skupinu obyvateľstva.

Je však pravdou aj to, že ak nejaké (ľubovoľné) etnikum (alebo akákoľvek iná skupina ľudí) je vysoko neproporčne zastúpené v kruhoch, ktoré spoločnosť ovládajú, alebo ak vysoko neproporčne profituje na úkor ostatných, tak je to voči väčšine nespravodlivé, je to zo samotnej podstaty nedemokratické a v slobodnej, humanistickej a demokratickej spoločnosti musí byť dovolené to otvorene pomenovať a aj zjednať nápravu.

Samozrejme, to pomenovanie a náprava musí byť bez aplikácie kolektívnej viny voči jednotlivcom, pri zachovaní ľudskej dôstojnosti, ľudských práv a slobôd. Súčasne však musí byť povolené prihliadať na podstatný určujúci fakt, že ak existuje skupinová stratégia akejkoľvek skupiny na získanie neproporčných, neférových výhod v spoločnosti, potom je správne a spravodlivé túto skupinovú stratégiu rozpoznať, otvorene pomenovať a v tom duchu aj pristúpiť k náprave. Prečo? Je totiž jasné, že žiadnu poruchu v žiadnom systéme nie je možné opraviť bez poznania a pomenovania jej pravej príčiny.

Takto nejako, celkom prirodzene vníma v podstate veľmi jednoduché a elementárne pravidlá spravodlivosti pre všetky národy sveta každý slušný človek: cudzie nechcime a svoje si nedajme vziať. A nepochybne takto nejako sa na židovskú otázku dívali v uplynulých storočiach aj velikáni slovenského národného života. Že ich vyjadrenia niekedy boli prostoreké, príkre a občas možno aj nekorektné? Nuž, oni citlivo vnímali ťažkú historickú nespravodlivosť páchanú na slovenskom národe a o tom, čo videli a zažívali, emotívne hovorili, vtedy ešte bez filtra politickej korektnosti, alebo lepšie povedané, bez autocenzúry, ktorá je dnes neodmysliteľne zabudovaná v riadiacom softvéri každého občana – pravda, s výnimkou tých, ktorí majú ambíciu v krátkom čase prísť o všetko: o spoločenský status, majetok aj slobodu.

Napriek všadeprítomným prejavom rusofóbie, napriek tomu, že ako celok sú Slovanské národy azda najväčšou obeťou modernej histórie, keď ich holokaust si v rôznych formách vyžiadal v poslednom storočí desiatky miliónov ľudských životov, napriek zjavne asymetrickému usporiadaniu dnešného sveta, v ktorom je väčšina slovanských krajín v postavení novodobých kolónií a tie zvyšné sú zo strany mediálnej moci démonizované ako to najväčšie zlo, napriek všetkému tomu sa vo verejnom diskurze takmer vôbec neobjavujú výrazy ako antislavizmus a antislovakizmus.

Naopak, všade a donekonečna sa stále hovorí o židovskom holokauste a o rasizme voči Rómom, hlavne o ich nedostatočnej integrácii do spoločnosti. Všetkého priveľa však škodí, a to platí aj o každom ideologickom ovplyvňovaní verejnosti, bez ohľadu na to, či je založené na faktoch, alebo nie. To je ten pravý dôvod, prečo mnohí ľudia dnešnú masmediálnu jednostrannosť pociťujú ako nespravodlivú, účelovú a poukazujú na (údajne) Voltairov výrok „kto ti vládne, to zistíš podľa toho, koho nesmieš kritizovať“.

Prokurátor Honz ešte nevie, že on aj samotný špecializovaný súd v Pezinku sa už o niekoľko desaťročí dostanú do učebníc pre základné školy ako symboly tejto doby, na ktoré sa budú ďalšie generácie pozerať podobne, ako sa my dnes pozeráme na Urválka a procesy z 50. rokov.

Čo by si však uvedomovať mohol, je empirický fakt, že spravidla, keď si nejaký režim vo svojej arogancii povedal, že je čas už definitívne potlačiť akýkoľvek prejav nesúhlasu a nezávislého zdravého rozumu, to v skutočnosti znamenalo, že práve definitívne stratil styk s realitou a podpísal si rozsudok nad svojím neodvratne sa blížiacim osudom.

Pánovi Honzovi a jeho slniečkovým pussypajtášom naozaj vôbec nedocvakáva, že svojím rozoštvávaním spoločnosti, hrotením konfliktu, urážaním demokratického cítenia státisícov občanov robia medvediu službu myšlienkam, ktorým veria, ale aj politickým prúdom, ktoré reprezentujú, tobôž v čase pred voľbami?

Ivan Lehotský

 

PODPORTE JEDINE NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Na vstup do Národnej rady SR treba päť percent, koalície ich potrebujú viac

Bratislava 23. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Politické strany a hnutia potrebujú na vstup do parlamentu získať vo voľbách aspoň päť percent hlasov. Koalície dvoch a troch strán potrebujú podľa zákona sedem percent a širšie koalície až desať percent. Päť percent stačí aj vtedy, ak sa na jednej kandidačnej listine…

Spláca teraz Vallo svoje víťazstvo vo voľbách? Galko reaguje na návrh 20-tisícových odmien pre zástupcov Teamu Vallo: „Pokladám to za zlodejinu“

Bratislava 23. januára 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Bývalý šéf rezortu obrany Ľubomír Galko z Demokratickej strany sa krátko pred voľbami obul do vedenia hlavného mesta Bratislavy, kde je v súčasnosti primátorom progresívec Matúš Vallo. Galkovi vadia podľa neho neprimerané odmeny na magistráte, ktoré dokonca označuje za "zlodejinu". Na zasadnutí valného…

Návrh zákona o brexite schválila už aj Snemovňa lordov

Londýn 23. januára 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Daniel Leal-Olivas)   Snemovňa lordov, horná komora britského parlamentu, v stredu schválila návrh zákona o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ). Stalo sa tak po tom, čo dolná komora parlamentu odmietla jej návrhy na zmeny v legislatíve. Zákon musí ešte schváliť kráľovná Alžbeta II., čo…

Bezpečnostný analytik Naď z OĽaNO: Rusko označíme za bezpečnostnú hrozbu a prijmeme peniaze od našich spojencov na opravu letísk

Bratislava 23. januára 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Bezpečnostný expert a nádejný minister obrany Jaroslav Naď z OĽaNO nám priblížil, ako by vyzerala zahraničná politika Slovenska v prípade novej vlády vyskladanej zo štandardnej opozície. Rusko chcú označiť za bezpečnostnú hrozbu, čím sa vzťahy s našimi osloboditeľmi výrazne zhoršia. Na druhej strane…

Melicher: Sloboda slova na Slovensku pomaly umiera

Bratislava 23. januára 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Igor Melicher (kandidát Smer-SD) na sociálnej sieti reagoval na správu o prepustení Martina Daňa a Rudolfa Vaského na slobodu. Verdikt sudcu, zákaz "uverejňovať prostredníctvom webu, televízie, prípadne akéhokoľvek iného komunikačného prostriedku príspevky vo forme obrazových, zvukových a obrazovozvukových diel, ktoré sú výsledkom vlastnej tvorby obvinených,…

Antropologická revolúcia pokračuje: Francúzsky Senát napriek protestom schválil zákon umožňujúci umelé oplodnenie slobodným ženám a lesbickým párom

Paríž 23. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/)   Francúzsky Senát schválil v stredu zákon umožňujúci slobodným ženám a lesbickým párom prístup k umelému oplodneniu (IVF). Ide o prvú veľkú spoločenskú reformu počas funkčného obdobia prezidenta Emmanuela Macrona, uviedla agentúra Reuters Zákon prešiel v 348-člennom Senáte pomerom hlasov 160-116, pričom v hornej komore…

Z hrobov vo Veľkom Mederi kradol zlodej medené vázy

Bratislava/Veľký Meder 23. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-KR PZ v Trnave)   Policajti vypátrali zlodeja, ktorý ešte vlani v decembri kradol na hroboch vo Veľkom Mederi. Páchateľ sa ulakomil na päť medených váz z katolíckeho cintorína a cintorína Reformovanej cirkvi. Škody sa vyšplhali na takmer 400 eur Ako informovala trnavská krajská polícia,…

Aj dnes Cirkev potrebuje silných a odvážnych biskupov

Bratislava 23. januára 2020 (HSP/Christianitas/Foto:Wikimedia)   Komunikácia medzi sv. Bazilom a prefektom cisára prezrádza silnú osobnosť biskupa. Aké je v porovnaní s ním súčasné duchovenstvo? 2. januára sme slávili sviatok sv. Bazila Veľkého a sv. Gregora Naziánskeho. Boli to biskupi v Kapadócii (dnešné Turecko) žijúci v búrlivom období ariánskej herézy, ktorá popierala Kristovo…

Polícia zadržala muža, ktorý sa pobil v centre Bratislavy: „Ale ja som minister životného prostredia“, kričal v podnapitom stave. „Teraz sa tým nechváľte,“ reagovala predávajúca

Bratislava 23. januára 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   V centre Bratislavy mala v stredu večer polícia zadržať ministra životného prostredia Lászla Sólymosa, ktorý mal byť v tom čase pod vplyvom alkoholu. Informuje o tom portál Plus 7 dní "Som minister životného prostredia," kričal údajne. Udalosť sa odohrala na Laurinskej ulici v blízkosti čínskej reštaurácie. Na…

Spencerová: Putin svoje reformy presadzuje naozaj bleskovo

Bratislava 22. januára 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin)   Česká novinárka Tereza Spencerová v svojom komentári na portáli iPrima.cz hodnotí súčasnú situáciu v Rusku. Minulý týždeň ruský prezident Vladimir Putin šokoval návrhmi ústavných zmien, na ktorých prerokovanie a pripomienkovanie dostali štátne orgány včera jediný deň  "Do dneška má byť všetko hotové, nič…

Talenty Nitry a Richard Rikkon

Nitra 23. januára 2020 (HSP/Foto: Eugen Rusnák)   Hudobné talenty z mesta pod Zoborom sa predstavia v nitrianskej Synagóge na koncerte s populárnym klaviristom Richardom Rikkonom. Návštevníci koncertu, ktorý sa už po druhýkrát uskutoční dnes, o 17. hodine, sa môžu tešiť na vystúpenia talentových žiakov ZUŠ J. Rosinského, ako aj na umenie samotného klaviristu…

Nemecko zaplať za okupáciu. Dočká sa ČR svojich vojnových reparácií?

Praha 23. januára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)   Blíži sa 75. výročie konca 2. svetovej vojny. Je čas spomínať na hrdinov a na obete. Je čas vyjadriť svoju neskutočnú vďaku našim osloboditeľom. Nie je súbežne aj na čase hovoriť o náhrade škody za utrpenie, ktorým si český národ prešiel? Píše v úvode…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Po včerajšej LEVOČI už asi všetci pochopili, že KOTLEBOVCI MAJÚ okrem SVALOV aj ZDRAVÝ ROZUM a záujem len o NENÁSILNÉ RIEŠENIA

V utorok 21.1.2020 sa mal v Levoči konať riadne ohlásený verejný predvolebný míting predstaviteľov ĽSNS spolu so stranami KDŽP, Národná koalícia, Doma dobre a Priama demokracia. Míting sa však napokon nezrealizoval, musel byť predčasne ukončený. Dôvodom bola protiakcia strán Za ľudí (A. Kiska) a PS/Spolu, pri ktorej tieto strany navozili na…

AK NECHCEME BYŤ CIEĽOM RAKIET, NEDOVOĽME VSTUP VOJAKOV USA NA SLOVENSKO V RÁMCI PRIPRAVOVANÉHO CVIČENIA V APRÍLI 2020.

Či bol skôr plánovaný atentát na Iránskeho generála alebo cvičenie 20 000 Amerických vojakov v Európe vedia iba plánovači v Bielom dome. Tu v Európe si uvedomujeme, že US ARMY má "niekto" pekne v zuboch a z každej strany sa ozýva hlas po ozbrojenej pomste a odvete. Môžeme si iba…

Něco mi tu nesedí

Tak nám to experti ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR a z Nadace Friedricha Eberta zase jednou pěkně spočítali. A bohužel si to nenechali jen sami pro sebe a tudíž se to mohl ze zpravodajství na internetu dozvědět každý. Jak tito spočítali, měl v České republice důstojné životní podmínky v loňském roce…

Levoča - Bod zlomu?

Levoča - bod zlomu? Prichádzajú zásadné zmeny v slobode zhromažďovania sa ako aj v otázkach verejných stretnutí s občanmi na verejných priestranstvách? Podľa všetkého áno. Dnešný dátum sa hlboko vryje do pamäte mnohých. Nielen tých, ktorí spievali oslavné piesne o porážke údajného fašistického zoskupenia piatich politických strán (Kotlebovci, KDŽP, Národná…

Je Kiska Róm? Postavil sa do ich čela v Levoči

Levoča je jedno z najslávnejších miest Slovenska. Zveľaďovali ho Turzovci, po nich štúrovci na čele so slovenským junákom Jankom Franciscim a zrazu... Kiska! Kiska? Kiska! Prečo? Načo? Začo? Proti kotlebovcom! Po „úspešnej“ akcii Antislovákov v Košiciach, sa aktivisti podporení - balíkmi žeby peňazí(?) - angažovali aj na, či proti mítingu…

NEBEZPEČENSTVO Sulíkovho antisociálneho volebného programu!

Očakával som, že ak sa Richard Sulík zbavil svojich oponentov, ktorí nesúhlasili s jeho názormi na zahraničnú politiku, pristúpi k radikálnej zmene svojho volebného programu a odstráni jeho antisociálny charakter. Žiaľ, nestalo sa tak, ba práve naopak. Navyše rozvinul spoluprácu s koalíciou progresívno-fašistických strán Za ľudí a PS/SPOLU doplniac ich vlastizradný program likvidácie slovenskej štátnosti,…

TopDesat

Harbin: Najčarovnejší festival snehu a ľadu!

0

Ak si myslíš, že vieš, ako vyzerá zimná ríša, vyzývame ťa, aby si si to znova premyslel. Aj keď tvoja predstava môže byť naplnená viac rozprávkami, vianočnými stromami a vôňou škorice, pretože väčšina z nás si pravdepodobne spája zimnú sezónu s vianočnými oslavami, tieto obrázky z čínskeho medzinárodného festivalu sochárstva ľadu a…

TOP10 jednoduchých zmien, ktorými zachránime Zem!

0

Vedci sa domnievajú, že Zem vznikla pred 4,5 miliardami rokov. Tretia planéta od Slnka je v súčasnosti jediným astronomickým objektom, o ktorom je známe, že má inteligentný život. Po väčšinu histórie našej planéty jej existencii nebránila ľudská činnosť. Až na začiatku 20. storočia začala Zem pociťovať negatívne účinky ľudskej činnosti. Zemská klíma sa za…

Brahanský veštec: Bájna škótska osobnosť

0

Hlboko z hmlou zahaleného vidieku škótskej vysočiny pochádza postava Coinneacha Odhara nazývaného – či známejšieho skôr pod označením Brahanský veštec. Neobyčajne presná moc jeho predpovedí, následne jeho obvinenie a súd kvôli obvineniu z čarodejníctva ho preslávili po šírom okolí, no hádankou ostáva dodnes. Nakoľko bolo o tomto veštcov len minimum písomných prameňov, nie je…

TOP 10: Neuveriteľné veci, ktoré ľudia naozaj zjedli

0

Ukázalo sa, že niektorí ľudia majú fakt divné závislosti, alebo sa jednoducho stali obeťami naozaj kurióznych nehôd. Asi takto vznikol aj tento zoznam, na ktorom nájdete neuveriteľné veci, ktoré ľudia zjedli. Ešte malé upozornenie, odlož si čítanie tohto príspevku na čas, kedy nebudeš nič jesť :). Inak hrozí, že ťa…

Máš zlý deň? Tieto fotografie ti dokážu, že to nie je až také strašné

0

Občas sa ti môže zdať, že celý svet je proti tebe. Takýto zlý deň sme mali už všetci. A to bez rozdielu pohlavia alebo veku. Máš však zlý deň aj v skutočnosti, alebo sa ti to iba zdá? Zrejme to niekedy nie je až také strašné, ako sa na prvý…

Japonský záhadou opradený ostrov Yonaguni 2. časť

0

V prvej časti článku Japonský záhadou opradený ostrov Yonaguni, sme sa spoločne pozreli na japonský ostrov, ktorého pobrežie skrýva záhadný objekt, o ktorom sa americkí vedci domnievajú, že je prírodným úkazom. Ich japonskí kolegovia však poukazujú na miesta, ktoré sú podľa nich bez pochýb opracované rukou človeka. Pozrime sa spoločne na ďalšie…

Vo svete IT

Čierne diery bývajú takmer neviditeľné, niektoré z nich však majú okolo seba horúci materiál, ktorý môžu vedci detekovať

0

O čiernych dierach je známe, že sú to monštrá s nekonečnou hustotou, ktorej nedokáže uniknúť ani len svetlo. Ich jadro pre nás môže byť neviditeľné, to však neznamená, že ich nevieme pozorovať. Tentokrát astronómovia zmapovali vír horúcej hmoty, ktorá patrí supermasívnej čiernej diere v  galaxií IRAS 13224-3809, ktorú môžeme nájsť…

Zábavka pre mladých, či starých – s ľahkou stíhačkou s vertikálnym vzlietnutím WLtoys XK X450 sa zabaví naozaj každý

0

Patríš medzi milovníkov rýchlosti a fascinujú ťa drony, či iné lietajúce „zábavky“? Ak áno, určite nesmieš prehliadnuť unikátnu akciu na e-shope TomTop.com, ktorý aktuálne ponúka špičkovú stíhačku s vertikálnym vzletom XK X450 od overeného výrobcu modelov WLtoys za bezkonkurenčných 106,23 eur z európskeho skladu. WLtoys XK X450 Čo všetko ponúka…

Vedci objavili bunku, ktorá má potenciál definitívne poraziť rakovinu. Prvé testy ukázali prekvapivé výsledky

0

Vedci objavili novú imunitnú bunku, ktorá by mohla viesť k univerzálnej liečbe na rakovinu. Tento „svätý grál“ by fungoval na všetkých ľudí a  zaberal by na všetky druhy rakoviny. Liečba využíva T-lymfocyt, čo je druh bielej krvinky, ktorý pomáha nášmu imunitnému systému identifikovať a ničiť a typické bunky. V súčastnosti vedci…

Ďalšieho dostupného smartfónu od Apple sa dočkáme už v marci. Označenie iPhone SE 2 však stále nie je isté

0

Ďalší cenovo dostupný smartfón od americkej spoločnosti Apple je predsa len na ceste. Po rokoch nie úplne jasných informácií sa konečne dostávame do bodu, kedy je jeho predstavenie naozaj na spadnutie. Podľa najnovších informácií, s ktorými prišla spravodajská agentúra Bloomberg, je takmer isté, že gigant z amerického Coupertina predstaví „iPhone…

Nadstavbu EMUI 10 od Huawei aktívne používa už viac ako 50 miliónov používateľov. Ste medzi nimi aj Vy?

0

Koncom decembra sme Vám priniesli správy, v ktorých sme Vás informovali o tom, že nadstavbu EMUI 10 aktívne využíva už viac ako 10 miliónov používateľov. Spoločnosť dnes prostredníctvom sociálnej siete Weibo oznámila, že prekročila ďalší míľnik v počte aktívnych používateľov. Huawei hovorí, že v súčasnosti nadstavbu EMUI 10 má aktivovanú…

Google predstavuje ďalšie aplikácie, ktoré nám majú pomôcť držať sa od smartfónu ďalej

0

Závislosť na smartfónoch je problémom dnešnej doby, ktorý trápi hlavne mladšie ročníky. Nedávno publikovaný prieskum ukázal, že závislosťou na smartfóne trpí približne 23% detí a mladistvých, čo je alarmujúce číslo. Technologickí giganti si dobre uvedomujú, že technológie a obzvlášť smartfóny, sú dobrým sluhom, ale zlým pánom. Uvedomuje si to aj…

TopSpeed

Nový Nissan Juke Euro NCAP prešiel bez vážnych problémov

0

Testom bezpečnosti musel prejsť aj nový model Nissan Juke. Práve ten odhalil, že aj Nissan zapracoval na bezpečnosti a Juke zvládol Euro NCAP na plný počet 5 hviezdičiek. Slabšiu ochranu v oblasti ochrany detí kompenzuje vysokou ochranou dospelých. Ani asistenčné systémy nedopadli výrazne zle, práve naopak, zisk 73 % je aj v tejto kategórii slušný výsledok.

Autá na CNG sú ekologickejšie ako elektromobily, hovorí ADAC

0

EÚ sa nás už dlhší čas snaží presvedčiť, že boom elektromobilov je za dverami. Realita však zatiaľ za očakávaniami zaostáva. Situácii nepomáha ani predpokladaný nárast cien elektrickej energie, systém podozrivých dotácií, nedobudovaná infraštruktúra a v poslednej dobe ani stále viac odborných štúdií dvíhajúcich varovný prst. Najnovšie prilial olej do ohňa ADAC. Autá na CNG…

Pozor, „jazdní asistenti“ v zime často nevidia. Chcú čisté senzory

6

Neustále sa rozrastajúca armáda asistenčných bezpečnostných systémov v autách vytvára vo vodičoch falošnú predstavu neobmedzenej bezpečnosti. Elektronika predsa vidí lepšie ako ľudské oko, jej reakcie sú rýchle a auto by malo vidieť aj to, čo posádka prehliadne. Nie vždy to tak však je. Najmä v daždi, mrznúcom mrholení, či v snehu sú „jazdní asistenti“…

Škoda Scala je predajné sklamanie. Problém je hlavne v cene

28

Minuloročná novinka s úplne novým menom, ktorá konceptom karosérie niekde medzi hatchbackom a kombi nadväzuje na 5-dverový Rapid, nie je žiaden predajný hit. 9 mesiacov od uvedenia do predaja je treba Škodu Scala na cestách doslova hľadať. To je, špeciálne v škodováckych krajinách ako Česko a Slovensko, veľmi netradičné, až…

Ekologickí aktivisti vyčíňali na autosalóne, posprejovali autá

15

Tohtoročný bruselský autosalón má za sebou škandál. Ekologickí aktivisti organizácie Extinction Rebellion vtrhli na výstavu, kričali heslá ako „Shell zabíja, automobilky klamú“, zamykali sa vo vystavených autách, oblievali sa falošnou krvou a líhali si na zem, aby symbolizovali úmrtia na cestách. Polícia musela zatknúť a násilím odviezť až 185 z nich.

Nové auto Subaru má v mene "F*CK"! Museli sa ospravedlniť

2

Pomenovať nový model môže byť občas poriadny oriešok. Nové auto v niektorých prípadoch dostane skutočne nešťastné meno. Najhoršou nočnou morou je, ak na trh uvediete auto, ktoré má v názve vulgarizmus. A v tomto prípade to je hádam najslávnejší vulgarizmus na svete. Novinka Subaru totiž vo svojom názve skrýva slovo…

KAMzaKRÁSOU

10 asertívnych práv, ktoré máš a o ktorých musíš vedieť!

0

Každá ľudská bytosť by si mala byť vedomá toho, že jej nikto nemôže brániť v názoroch, pocitoch a myšlienkach. Toto je 10 asertívnych práv, ktoré máte.

Poznáš božie drievko? Táto stará rituálna bylinka lieči mnohé neduhy!

0

Poznáte bylinku, ktorej ľudový názov je božie drievko? Táto rastlina je tradičnou súčasťou ľudového liečiteľstva. S ktorými zdravotnými problémami vám pomôže?

TEST: Pleťová voda na citlivú a suchú pleť od Bernard Cassiere

0

Pleťová voda na citlivú a suchú pleť od Bernard Cassiere pokožku tváre upokojuje a podporuje jej hojenie. Viac sa o nej dozviete v naše recenzii!

Brad Pitt a Jennifer Aniston opäť spolu?! SAG Awards 2020 prekvapilo!

0

Brad Pitt a Jennifer Aniston opäť spolu?! Fanúšikovia po odovzdávaní sien SAG Awards 2020 doslova šalejú a dúfajú, že je to pravda!

Ako používať kliešte na mihalnice? Toto sú chyby, ktorým sa vyhni!

2

Aj vo vašej kozmetickej taštičke nesmú chýbať kliešte na mihalnice? Potom určite spozornite! Ako používať kliešte na mihalnice správne a vyhnúť sa chybám?

TOP cviky pre ženy po 40-tke: Tieto rob každý deň a zabudni na lekára!

5

Niektorí odborníci tvrdia, že beh alebo rýchla chôdza je najlepšia pre každého. Ale musíme povedať, že určite tieto činnosti nie sú vhodné pre každého. Skúste radšej tieto cviky pre ženy po 40-tke, ktoré vás udržia fit!

Svetlo sveta

Spomíname na kard. Jána Korca pri jeho 96. nedožitých narodeninách

0

Práve dnes si pripomíname nedožité 96. narodeniny kardinála Jána Chryzostoma Korca. Narodil sa 22. januára 1924 v Bošanoch. V roku 1951 sa stal biskupom a v roku 1991 kardinálom. Nitrianskym biskupom bol 15 rokov (v rokoch 1990 – 2005) a jedno desaťročie bol emeritným biskupom – až do svojej smrti…

Najvyššie postavený Slovák vo Vatikáne končí

0

Svätý Otec František menoval za apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie pre katolíkov byzantského obradu J. Ex. Mons. Cyrila Vasiľa, SJ, titulárneho arcibiskupa Ptolemaidy v Líbyi, doteraz arcibiskupa – sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Menovanie dnes zverejnilo Tlačové stredisko Svätej stolice Apoštolský administrátor sede plena je správca diecézy alebo eparchie. Vladyka…

Biskup Lach: Spravodlivosť nemá byť túžbou po pomste

0

Milí priatelia, niektorí z vás mi pred každými voľbami kladú rovnakú otázku: „Vladyka Milan, komu máme dať vo voľbách hlas?“ Myslím, že to neznamená, že sa neviete rozhodnúť. Je to skôr prejav neistoty a pocitu zmätku v duši. Nuž, situácia na Slovensku, ale aj tu v USA a nakoniec, ako…

V Ríme sa začal bohatý program Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov

0

Dnešným dňom sa začína Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý vyvrcholí na Sviatok obrátenia sv. Pavla, 25. januára. Vo Večnom meste sa ekumenické podujatia konajú najmä v Bazilike sv. Pavla za hradbami, ale aj na iných miestach. Duchovné a liturgické podnety na tento rok pripravili kresťanské cirkvi na Malte. Téma…

Zázračná modlitba malomocného: „Pane, ak chceš, môžeš ma očistiť“

0

Pán je nablízku, „jeho súcit vezme na seba naše problémy, naše hriechy, naše vnútorné choroby“. O tomto kázal pápež František pri rannej svätej omši v Dome sv. Marty vo štvrtok 16. januára. Ako strelnú modlitbu kajúcnosti, ktorá koná zázraky, odporúčal veriacim slová prosby malomocného, ktorá mu priniesla uzdravenie. Svätý Otec…

Modlitbové úmysly Svätého Otca na rok 2020 – rozhovor s P. Frédéricom Fornosom

0

Diakoni, Cirkev v Číne, pokoj a spravodlivosť vo svete, migranti, rodiny, námorníci a rybári, trpiaci a ľudia spútaní závislosťami, ženy i laici v Cirkvi, životné prostredie, zdravá robotizácia a rozvoj osobného vzťahu k Bohu – to sú oblasti modlitbových úmyslov Apoštolátu modlitby na rok 2020. V rozhovore pre denník L´Osservatore…

Armádny Magazín

Koniec éry „Fantómov", Japonsko končí s prevádzkou stíhacích lietadiel F-4EJ

0

Legendárne Fantómy končia v Japonských vzdušných silách sebaobrany (Japan Air Self-Defense Force - JASDF) svoju púť. Vojenské letectvo vzdušných síl sebaobrany definitívne prechádza na lietadlá 5. generácie a F-4EJ Kai Phantom II tak odchádza do histórie.

Nová ruská športová pištoľ Aspid

0

MOSKVA 21. január 2020 - Tsnitočmaš (súčasť štátnej hi-tech spoločnosti Rostec) uviedol na trh novú športovú pištoľ Aspid, v kalibri 9x19 mm, odvodenú od najnovšej armádnej pištole Udav. Pištoľ je určená na praktickú streľbu a vyznačuje sa zvýšenou životnosťou a vylepšenou ergonómiou. Športová pištoľ Aspid bude mať záručnú životnosť najmenej 25 000

Vyhliadková veža na Dukle má po takmer 50-tich rokoch nový rýchlovýťah

0

Vyhliadková veža na Dukle má po takmer 50-tich rokoch nový rýchlovýťah. Bezpečnejší výťah a zároveň s väčšou kapacitou, bude návštevníkom k dispozícii už počas nadchádzajúcej letnej sezóny Vojenského historického múzea vo Svidníku. Peniaze na rekonštrukciu vyčlenilo ministerstvo obrany. Obnovou pamiatok spätých s našou históriou chce podporiť záujem verejnosti a najmä m

Video: Rusi predviedli prácu robotických komplexov Skarab a Sféra v Sýrii

0

Ruskí vojenskí inžinieri demonštrovali robotické systémy Skarab a Sféra pri prehľadávaní rôznych  objektov v Sýrii. Skarab je malá pohyblivá kolesová platforma na kolieskach s videokamerou s vysokým rozlíšením, mikrofónom a termokamerou. Komplex je navrhnutý na rýchle zhromažďovanie zvukových a obrazových informácií v oblastiach, ktoré sú ťažko prístupné a nebezpečné p

Senegal chce cvičné lietadlá L-39, podpis zmluvy bude v najbližších týždňoch

0

Podpis zmluvy v Česku na predaj štyroch cvičných lietadiel L-39 NG do Senegalu je na spadnutie. Zhoršujúca sa bezpečnostná situácia v západnej Afrike a možnosti oboch krajín pri jej riešení posunula spoločné rokovania, ktoré začali v roku 2018, výrazne dopredu. S ministrom ozbrojených síl Senegalskej republiky Sidikim KABO a náčelníkom…

Tvoja Svadba

Top 3 najznámejší návrhári svadobných šiat: Poznáš ich?

0

Budete mať svadbu v tomto roku a hľadáte luxusné svadobné šaty? Tak sa inšpirujte - toto sú najznámejší návrhári svadobných šiat, ktorých tvorba vás ohúri!

Ako vyzdobiť svadobné auto? Aké voliť dekorácie a materiály?

0

Na prvý pohľad banálna otázka. Na druhú stranu však práve také maličkosti, ako je krásna výzdoba konvoja áut svadobčanov a predovšetkým áut ženícha a nevesty, robia svadobný deň nezabudnuteľným. Aké sú súčasné trendy vo výzdobe áut? Ako vyzdobiť svadobné auto? Inšpirujte sa a pozrite sa na pár našich tipov, akú výzdobu vybrať.

Základné pravidlá svadobného líčenia: Takto bude tvoj mejkap tip-top

0

Základné pravidlá svadobného líčenia, ktoré musí poznať každá budúca nevesta, nájdete v článku. Krok za krokom vám vysvetlíme ako vytvoriť dokonalý make-up.

Pozvať deti na svadbu alebo ju radšej zorganizovať bez nich?

0

Pozvať deti na svadbu alebo radšej nie? Dilema viacerých budúcich mladomanželov, ktorí začínajú s plánovaním svadby. Ako sa teda rozhodnúť?

Svadobné trendy na rok 2020: Pusť sa do štýlového plánovania

0

Svadobné trendy na rok 2020 sú bohaté a plné inšpirácii. Ak začínate s plánovaním svadby na tento rok, tak sa nechajte inšpirovať najnovšími trendmi!

Svadba v stodole: Najkrajšie miesta na Slovensku ideálne na hostinu!

0

Svadba v stodole môže byť romantickou a nezabudnuteľnou spomienkou na svadobný deň nielen pre mladomanželský pár, ale i pre v svadobných hostí.

Tvoje Zdravie

Aké sú príčiny pálenia záhy? Odhaľte príčinu, zbavíte sa problému!

0

Viete, aké sú najčastejšie príčiny pálenia záhy? Čo všetko môže spôsobiť tento zdravotný problém, s ktorým bojujú mnohí z nás už niekoľko rokov? 

Toto sú účinky kofeínu! Pôsobí na naše telo pozitívne alebo škodlivo?

1

Ako sme už načrtli v úvode, kofeín môže byť akýmsi pomocníkom, no rovnako môže škodiť. Preto je vhodné poznať všetky jeho účinky. Kofeín sa do krvného obehu vstrebe v priebehu asi 30 minút. V prvom rade stimuluje centrálnu nervovú  aj obehovú sústavu. Pôsobí tak na duševnú aj telesnú výkonnosť. Napomáha človeku…

Esenciálny rozmarínový olej: Kde všade dokáže byť nápomocný?

0

Rozmarín lekársky, latinsky Rosmarinus officinalis, je aromatická rastlina z čeľade hluchavkovité. Tento menší stredomorský poloker si i mnohí z nás pestujú doma v kuchyni či záhradke. Ide totiž o obľúbenú koreninu. Sivozelené rozmarínové lístky sa čerstvé i sušené využívajú pri príprave rozličných pokrm. Rozmarín je však zároveň i liečivou bylinou a…

Ako sa prejavuje nedostatok kyseliny listovej? Toto sú časté príznaky!

0

Na nedostatok kyseliny listovej človeka upozornia rôzne príznaky. Môže to spôsobiť napríklad i vstrebávanie živín v tráviacom trakte. Aké sú ďalšie prejavy?

Poznáte účinky wasabi? Nie je to len štipľavá pochúťka, ale aj liek!

0

Wasabi asi väčšina z nás pozná ako zelenú pastu, respektíve krém, ktorý je podávaný v ázijských reštauráciách k sushi. Toto tradičné japonské jedlo z ryže má dozaista aj v našich kútoch obrovské množstvo fanúšikov. Rovnako i veľmi štipľavá chuť wasabi je mnohými milovaná. Samozrejme, chuť je veľmi subjektívnou záležitosťou a nejedna…

Keď je alergia na zvuky chorobou: Ako zistíte, že máte problém?

0

Keď je alergia na zvuky chorobou, hovoríme o nej ako o mizofónii. Ide pomerne o novodobé ochorenie. Zistite, čo ju spúšťa, aké sú jej príznaky a ako na ňu!