Problémy, ktoré sa nedávno objavili v súvislosti s ochranou programového vybavenia, podľa všetkého vytvoria ešte väčší sklz a uvedenie stíhačky do služby oddialia o ďalšie štyri roky a to aj napriek skutočnosti, že vývoj projektu trvá už takmer 20 rokov. Tvorcovia lietadla narazili na rad technických problémov. Jedným z posledných problémov je používanie zbraní. Tvorca stíhačky F-16 Pierre Spray tvrdí, že sa to dalo už dávno predpokladať.
“Problém nebol prekvapením. K odloženiu uvedenia stroja do prevádzky došlo najmä preto, že nie sú ešte k dispozícii zbrane, ktorá však už mali byť vyrobené a funkčné. Programové vybavenie, ktoré riadi streľbu zo zbraní počíta so zbraňami, ktoré už síce mali byť k dispozícii, ale teraz je jasné, že nebudú funkčné skôr, ako v 2019 roku. Stroj však má viacero vážnych problémov: najväčším bolehlavom je práve softvér. Ten je veľmi zložitý a zahŕňa až 8 miliónov riadkov kódu. Jeho vývoj silne zaostáva a od samého začiatku sa nedodržiava harmonogram. Každý rok vývojári zaostali za plánovaným harmonogramom šesť mesiacov,” povedal inžinier.
Výrobca stíhačky, spoločnosť Lockheed Martin sa doteraz k situácii nevyjadrila, zatiaľ čo Pentagon poprel informácie o meškaní jeho uvedenia do prevádzky. Pierre Spray je presvedčený, že projekt nakoniec zrušia.
“Som presvedčený, že v najbližších rokoch táto stíhačka prinesie toľko problémov, že ich nebude vyrobených viac ako päťdesiat kusov.. Z technického hľadiska táto stíhačka bude tak mizerná, že všetci nakoniec budú predstierať, že toto lietadlo vôbec nebolo potrebné, že majú lepšie nápady a že pracujú na novom lietadle a na F-35 sa môže zabudnúť”.
To isté sa stalo aj so stíhačkou F-111, ktorá bola tiež veľkým technickým nedorozumením, a zrazu sa ukázalo, že ju nie je nijako zvlášť zapotreby a namiesto plánovaných 1500 strojov sme vyrobili len 500. Myslím si, že to isté sa stane s F-35 ” – domnieva sa, Pierre Spray.
jf