Útoky na kresťanov v postkresťanskom svete silnejú. Kresťania majú právo brániť sa

Bratislava 21. novembra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)

 

Nepriateľstvo a nenávisť voči kresťanom sa stáva v dnešnom postkresťanskom svete čímsi prirodzeným. Nejde len o nenávisť, akú voči kresťanom pociťujú mnohí fanatickí moslimovia, ktorí stále nedokážu prekročiť vo svojom uvažovaní stredoveké predsudky. Čoraz silnejšie počuť opäť nepriateľské hlasy voči kresťanom najmä zo strany ateistov či liberálov, ich útoky na kresťanov však majú dosiaľ menej radikálnu formu

Na snímke smejúci sa moslimovia počas požiaru Notre-Dame

Francúzsko bolo kedysi poprednou kresťanskou krajinou. Mediálne útoky antiklerikálov a liberálov na kresťanov v tejto krajine však v myslení európskych Francúzov 20. a 21. storočia vyvolali devastačné zmeny. Mnohým Francúzom sú dnes ľahostajné prípady čoraz agresívnejších profanácií kresťanských kostolov a svätýň. Vo väčšine prípadov za týmito útokmi stoja síce radikálni moslimovia, minimálne nezáujem liberálov zapríčiní, že sa budú tieto nenávistné útoky ako v prípade Oloron Sainte Marie alebo v Tonnay Charante stupňovať a stanú sa pravdepodobne v blízkej dobe rutinnou záležitosťou.

Podľa informácii z francúzskych zdrojov len v minulom roku prišlo takmer k 2000 útokom voči kresťanským katolíckym chrámom vo Francúzsku. Za posledných 10 rokov vzrástli útoky voči kresťanstvu na pôde Francúzska o viac ako 220%. Nie je v tom nič nepochopiteľné, ako predpovedal apoštol sv. Pavol v Druhom liste Timotejovi: „Veď všetci, čo chcú žiť nábožne v Kristovi Ježišovi, budú prenasledovaní,“ (2Tim 3,12).

Nenávisť voči kresťanstvu má v Európe dlhodobú tradíciu. Už v staroveku sa masy Rimanov tešili zo smrti kresťanov v rímskych amfiteátroch, liberáli a kritici kresťanstva dnes útočia pomerne často na kresťanov a najmä na katolíkov kvôli inkvizícii, križiackym vojnám či náboženskej netolerancii. Absolútne odmietajú akceptovať skutočnosť, že stredovek bola diametrálne iná doba a je skresľujúce hodnotiť ju podľa dnešných kritérií.

Kto z čitateľov tomuto tvrdeniu neverí, nech si odpovie na jednoduchú otázku. Dokázal by som v nedeľu poobede zobrať členov vlastnej rodiny na štadión a dívať sa, ako tam kat štvrtí, mučí prípadne naráža na kôl odsúdeného zločinca? S výnimkou duševne chorých sadistov by to v dnešnej dobe samozrejme nedokázal nikto, pritom členovia stredovekej komunity považovali verejné popravy a mučenie za bežnú súčasť svojho života a podobných aktivít sa zúčastňovali.

Smrť bola k stredovekým ľuďom podstatne bližšie ako dnes, umieralo sa aj na tak triviálnu vec, ako je zápal slepého čreva. Rovnako v prípade križiackych vojen išlo len o reakciu kresťanského sveta na útok moslimov voči kresťanskej Byzancii a plienenie križiakov nepresahovalo rámec bežného plienenia charakteristického pre stredoveké vojny. Hodnotiť stredovekých obyvateľov ako sadistov však nemožno. Bola iná doba a iné kritéria.

Križiaci

 

Ešte k pertraktovanej polarizácii medzi stredovekým kresťanským tmárstvom a kultivovanou spoločnosťou zbavenou kresťanských predsudkov. Inkvizícia má za celých 700 rokov svojej existencie na svojom konte podľa odhadu proticirkevných historikov približne 400 tisíc obetí (medzi tieto obete sa rátajú aj tí, ktorí odvolali svoje učenie, dostali pokutu, niekoľko rokov strávili vo väzení a pod.).

Francúzski jakobíni, odmietajúci kresťanstvo zavraždili v rokoch 1793 – 1795 takmer 300 tisíc Francúzov, ktorí s nimi nesúhlasili.  Američania od roku 1865 – 1890 stihli zlikvidovať viac ako 1,3 milióna amerických Indiánov, vo Vietname za 15 rokov zahynuli takmer 2 milióny vietnamských civilistov. O zločinoch kresťanstvo nenávidiacich sovietskych a nemeckých politických vodcov v 20. storočia vedia takmer všetci, netreba o nich špeciálne hovoriť. Ak je odsúdeniahodné náboženstvo kvôli svojmu správaniu v stredoveku, o to viac odsúdeniahodné sú dnes všetky pseudodemokratické režimy, ktoré využívajú vojnu k ničeniu života a rabovaniu nerastného bohatstva iných štátov. Výrok Albrightovej, že smrť 500 tisíc irackých detí stála za zvrhnutie Hussajna neodznel v stredoveku, ale na sklonku 20. storočia v krajine, ktorá sa považuje za výkvet demokracie.

Vo vzťahu ku kresťanom zaujali na prelome 20. a 21. storočia mnohí liberáli a nepriatelia cirkvi nepriateľský postoj, podobne ako v minulosti komunisti. Pokiaľ však komunisti proti Cirkvi bojovali pomerne primitívnymi metódami a s cieľom vytvoriť ateistickú spoločnosť a pretvoriť veriacich na ateistov, liberáli sa dnes sústreďujú v prvom rade na relativizáciu civilizačných a kultúrnych hodnôt a dôsledné oslabovanie kresťanských doktrín. Kresťanstvo odmietajú a profanácia kresťanstva je dôležitou súčasťou ich vnútornej exploatácie, práve na troskách kresťanstva chcú v postkresťanskom svete vytvoriť svoju deštruktívnu predstavu spoločnosti, ktorú tak výstižne vystihol vo svojom diele 1984 britský spisovateľ Orwell.

Kresťania sú dnes už prenasledovaní kvôli svojím názorom v celej Európe. Zatiaľ ide o ľahkú kategóriu, o „soft prenasledovanie“, dôležitú úlohu pri tomto prenasledovaní hrajú nepriatelia cirkvi, ktorí majú dôležité slovo v politike a médiách, mainstreamové médiá a sociálne siete pomerne často šíria protikresťanskú nenávisť.  Názory a práva kresťanov sú ignorované, zmienky o kresťanstve sú korenené posmeškami a urážkami. To je však len prvotná fáza, o tom ako v skutočnosti vyzerajú ďalšie fázy prenasledovania kresťanov máme dostatok informácii z histórie.

Francúzsky filozof Brague verí, že ak sa budú kresťania neustále zdokonaľovať a stanú sa lepšími, stlmí to aktivity nepriateľov cirkvi.  S týmto názorom Bragueho by sa dalo minimálne polemizovať, pretože ľudia ako Ján Chryzostom Korec, sestra Zdenka Schelingová, Maximilián Kolbe a tisícky ďalších kresťanov, ktorí boli po ľudskej stránke podstatne lepší ako nacistickí či komunistickí vrahovia a hrdlorezi, aktivity nepriateľov Cirkvi v počiatočnej fáze nestlmili a svoju vieru v Krista spečatili vlastnou krvou, zdravím či slobodou. Nepriatelia kresťanstva si totiž vždy dávajú záležať na tom, aby špeciálne prenasledovali a odstraňovali tých, ktorí im najviac prekážajú v ich plánoch.

Maximilián Kolbe Foto:Wikimedia

Pri prenasledovaní a útokoch na kresťanov zohrávajú negatívnu úlohu okrem spomenutých subjektov najmä islamistické režimy a ďalšie totalitné systémy vo svete. Kresťanské komunity si môžu zvoliť tri základné stratégia v boji o svoje prežitie. Stratégiu úniku (odchod z nebezpečných oblastí), stratégiu spolupráce (zlepšiť vzťahy s inými denomináciami), ktorá však často nefunguje, príkladom sú Srbi povraždení svojimi moslimskými susedmi v Bosne, ktorým Srbi pomáhali a stratégiu priamej konfrontácie s nepriateľom.

Stratégia konfrontácie je u kresťanov 20. a 21. storočia najmenej využívanou možnosťou. Pritom nebyť kresťanských milícii v Libanone, by miestnych kresťanov čakal veľmi brutálny osud, podobne zobrali vlastnú obranu do rúk i kresťania niektorých oblastiach Iraku či Sýrie. V minulosti slávila taktika konfrontácie úspech, v roku 1571 zničili kresťania, ktorí sa rozhodli brániť so zbraňou v ruke moslimskú flotilu pri Lepante a v roku 1683 kresťania, ktorí sa rozhodli brániť zničili moslimské vojská pri Viedni. Ak by sa naši predkovia nebránili, čakal by celú Európu pochmúrny osud.

Závisí od slobodnej vôle kresťana, pre ktorú z reakcií voči útokom sa rozhodne. V Európe dosiaľ nie sú priamo kresťania ohrozovaní na živote, útoky voči kresťanskej komunite však silnejú či už zo strany liberálov i radikálnych moslimov.

V prvom rade by však mal kresťan odmietať tie politické subjekty a názory, ktoré voči kresťanstvu skryte či otvorene útočia. Treba sa rozhodne postaviť proti rôznym „vlkom v barančom rúchu“, história totiž dáva dostatok dôkazov o tom, že na ceste od skrytých útokov voči kresťanom k otvorenej nenávisti a perzekúciam nemusí byť potrebných až tak veľa krokov.

Adam Nemečkaj

 

Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Macron avizuje tvrdé opatrenia proti islamistickým zoskupeniam vo Francúzsku

0 icon

Bobigny 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ludovic Marin)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil v utorok rozpustenie propalestínskeho zoskupenia pomenovaného po šejkovi Jásinovi, zakladateľovi radikálneho hnutia Hamas. Spomínané zoskupenie založil Abdelhakim Sefrioui, ktorý je momentálne vo vyšetrovacej väzbe v súvislosti s brutálnou vraždou učiteľa dejepisu a geografie Samuela Patyho Macron podľa agentúry…

Pápež František mal na verejnosti po prvý raz rúško

0 icon

Rím 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Gregorio Borgia)   Pápež František mal v utorok po prvý raz od vypuknutia pandémie nového koronavírusu na verejnosti rúško, ktoré si nasadil počas bohoslužby za svetový mier. Informovala o tom agentúra Reuters Pápež sa objavil v bielom rúšku na bohoslužbe v Bazilike Panny Márie na oltári…

Švédsko zakázalo zariadenia od Huawei a ZTE pri budovaní 5G sietí

0 icon

Štokholm 20. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Andy Wong)   Švédsko zakázalo účasť čínskych technologických spoločností Huawei a ZTE na budovaní nových vysokorýchlostných bezdrôtových sietí. Švédsky poštový a telekomunikačný úrad (PTS) v utorok zakázal štyrom operátorom uchádzajúcim sa o frekvencie v nadchádzajúcej aukcii spektra pre nové siete 5G používať zariadenia od spomínaných firiem…

Trpká rekcia ambulantných lekárov Krajčímu: Doteraz sme vás nezaujímali a dnes nás prosíte o pomoc

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ministra zdravotníctva Mareka Krajčího doteraz ambulantní lekári absolútne nezaujímali, dnes ich prosí o pomoc pri celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 Na svojej webovej stránke to uviedol Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). Ako konštatovala jeho prezidentka Zuzana Dolinková, zväz ponúka od začiatku ministerstvu zdravotníctva systémovú…

V Madride ukončia stav núdze

0 icon

Madrid 20. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Bernat Armangue)   Španielska vláda nepredĺži núdzový stav v Madride a priľahlom regióne, ktorému sa v sobotu skončí platnosť Možno však zavedie zákaz vychádzania v ohniskách nákazy koronavírusom po celej krajine, povedal minister zdravotníctva Salvador Illa. Šéf španielskeho rezortu zdravotníctva o zákaze diskutuje s regionálnymi vládami.…

Plošné testovanie vyvoláva mnoho otázok a nesúhlas s akoukoľvek formou sankcie

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc, Martin Baumann)   Pripravované celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 na Slovensku musí byť dobrovoľné a nesmú zaň hroziť tresty. Tvrdí to novovzniknutá strana Hlas – sociálna demokracia s tým, že stále čaká na objasnenie množstva dôležitých otázok ohľadom testovania "Zaujíma nás predovšetkým to, ako…

Potratová legislatíva sa nezmení, plénum odmietlo novelu Záborskej a s ňou pomoc tehotným ženám v núdzi. Chýbal 1 hlas

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Oblasť potratov sa novelizovať nebude. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli novelu zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne poslankyne Anny Záborskej (OĽANO) Z prítomných 117 poslancov bolo za 58, proti 45, 12 sa zdržali a dvaja nehlasovali. Hlasovaním o novele poslanci…

USA sú pripravené rokovať o finalizácii dohody o predĺžení platnosti New START

0 icon

Washington 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Spojené štáty sú pripravené zorganizovať stretnutie s Ruskom s cieľom finalizovať dohodu o predĺžení platnosti Zmluvy o opatreniach na ďalšie znižovanie a obmedzovanie strategických útočných zbraní, známej ako New START alebo START/SNV III Podľa agentúry AFP to v utorok uviedla hovorkyňa rezortu diplomacie…

Budaj chce, aby pozemky v národných parkoch prešli pod správu Štátnej ochrany prírody

0 icon

Bratislava 20.októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) chce, aby pozemky v národných parkoch prešli pod správu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) Na dnešnom tlačovom brífingu o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Podľa šéfa envirorezortu ŠOP momentálne nevlastní v národných parkoch ani meter štvorcový…

Kamenický: Je zarážajúce, že vláda Igora Matoviča odpustí bankám poplatky a pritom šetrí na bežných ľuďoch

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Vláda Igora Matoviča sa snaží prekryť znižovanie sociálnych štandardov ľudí chaosom okolo plošného testovania obyvateľov. V tlačovej správe to uviedla strana Smer-SD Strana sa odvoláva na to, že sa v parlamente znižuje výška minimálnej mzdy zo 656 eur na 623 eur, ruší sa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Množstvo nemusí znamenať víťazstvo. Numerická prevaha. Pôsobenie proti prevahe. 3. časť.

0icon

”Ak je niekto menší, mal by sa pokúšať byť šikovnejším.” (Colin S. Gray) Prevaha, ktorá bola popísaná z pozorovania sveta zvierat, existuje vo vzájomných interakciách, ktoré prevažujú vo vojne do určitej miery a spôsobujú komplexnosť vojny a jej nevyspytateľnosť. Ako uvidíme neskôr v tejto štúdii, najdôležitejšou koncepciou manévrového prístupu k…

Boris Mesár

Z Ruského sveta - Lavrov dal konečne pravý hák do čeluste zasratej EÚ

0icon

Za posledné dva dni máme veľmi zaujímavú recenziu správ - ktorá sa priamo týka Ruska.  Prvá správa sa priamo týka našej účasti vo WTO - v utorok začali USA, Európska únia a Svetová obchodná organizácia zvláštne a zvedavé vyšetrovanie proti Rusku. Dôvodom vyšetrovania bolo - neuveríte - substitúcia (nahradenie) dovozu.

Andrej Biras

Pán Matovič, tri otázky a jedna výzva!

0icon

Prvá otázka: Prečo si protirečíte, keď chcete zachraňovať životy a pritom idete plošným, nezmyselným, testovaním ohrozovať ľudí v najväčšej možnej miere? Takáto masová akcia v čase vysoko infekčnej pandémie, by asi mala zmysel, jedine ak by ste išli testovať z domu do domu predo dvermi a to pcr testami, ale…

Pavol Kleban

Proglas o Gorazdovi

0icon

Pôvodný názov tejto básne mal byť Gorazd - básne zveršovanej ako vyjadrenie úcty slovenskému svätcovi, ktorý patril medzi svätých Sedmopočetníkov (sv. Cyril, sv. Metod, sv. Kliment, sv. Naum, sv. Angelár, sv. Sáva, sv. Gorazd). Vzhľadom na môj zaužívaný strofický rozsah každej veršovanej práce (11 + 1), som sa však po…

Marián Tkáč

Čo získajú celoplošným testovaním?

0icon

Práve som dopozeral video americkej lekárky Carrie Madejovej, nazvané Transhumanizmus. Tu je link: https://1url.cz/@carrie-madej-transhu... Žeby sa jej slová práve začali napĺňať? Už odštartoval proces, v ktorom je zaangažovaný Bill Gates a americká armáda...? Bill Gates má údajne prsty v plánovaných celoplošných testoch u nás, pri ktorých má asistovať – armáda (zatiaľ nie americká).…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

7 jedál, s ktorými by sa nikdy nemala mikrovlnná rúra stretnúť

0 icon

Mikrovlnná rúra, ktorá bola prvýkrát vynájdená v 40. rokoch 20. storočia, je dnes jedným z hlavných kuchynských spotrebičov v každej domácnosti. Aj keď táto mašinka znamená pohodlie pri varení a ohrievaní, existujú určité druhy jedál, ktoré by si do mikrovlnnej rúry nikdy nemal dávať ohrievať.   1. Mikrov

Oceánia: Ako ľudia osídlili jedno z najodľahlejších miest na svete

0 icon

Stačí sa pozrieť na mapu a nájsť názov Oceánia – tichomorskú oblasť, ktorá zahŕňa Havaj, Nový Zéland, Samoa, Francúzsku Polynéziu a Mikronéziu. Budeš sa čudovať, ako sa ľudia pôvodne na týchto ostrovoch usadili. Sú tu väčšinou v malom počte a nachádzajú sa stovky až tisíce kilometrov od akejkoľvek veľkej pevniny aj od seba…

21 rozkošných psíkov, ktoré si získajú tvoje srdce

0 icon

Tvoje srdce si získa týchto 21 rozkošných psíkov, ktoré uvidíš na nasledujúcich fotografiách. Keď si tvoj psík prosí jesť, prípadne ti dá najavo, že je čas na prechádzku, len ťažko mu dokážeš odolať. Jeho oči hovoria za všetko. Týchto 21 rozkošných psíkov si tvoje srdce získa veľmi ľahko. Fotografie sú…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (1. časť)

0 icon

Kruhy v obilí nás fascinujú už od nepamäti. Spájajú sa predovšetkým s mimozemšťanmi, avšak – pochopiteľne – existuje viacero teórií, prečo vznikajú a kde vznikajú. Poďme sa na celú problematiku pozrieť trochu detailnejšie. Prinášame vám trojdielnu sériu článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Pohodlne sa usaďte a ideme…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Vo svete IT

Zatvorené fitko? S pásom na chodenie Xiaomi Urevo U1 za skvelú cenu je cvičenie doma hračka

0 icon

Celosvetová pandémia zmenila dianie v niektorých kútoch sveta doslova hore nohami. Zatvorené prevádzky, či nebodaj zákaz vychádzania v niektorých krajinách či mestách mohol aktívnejším z nás vytvoriť vrásky na čele. Ak patríte medzi ľudí, ktorí jednoducho doma neobsedia, no zároveň sa chcete vyhnúť zbytočnému riziku, či prichádzajúcej zime, pás na…

Toto je 6 nedávnych kozmických objavov, ktoré šokovali nie len vedcov, ale aj verejnosť

0 icon

Vesmír je plný fascinujúcich fenoménov, ktoré dokážu šokovať astronómov po celom svete. Prečítajte si 6 najfascinujúcejších, nedávnych objavov z oblasti vesmíru. Téme sa venuje aj YouTube kanál Factnomenal. Arrokoth Arrokoth je najvzdialenejším vesmírnym objektom našej sústavy, ktorý mohli vedci preštudovať zblízka. Objavila ho sonda americkej NASA, New Horizons a išlo…

Vybrali sme pre vás 5 užitočných Android aplikácií, ktoré by ste nemali prehliadať. Určite stoja za vyskúšanie!

0 icon

Po dlhšej dobe vám opäť prinášame niekoľko zaujímavých aplikácií, na ktoré sme narazili v priebehu posledných dní, a zároveň vyčnievajú z davu. True Amps Prvou aplikáciou, ktorá nám padla do oka je True Amps. Ide o aplikáciu, prostredníctvom ktorej si viete zmeniť obrazovku nabíjania zariadenia. Dostupných je hneď niekoľko animácií,…

Škoda ukazuje ako prebieha testovanie vodotesnosti vozidiel. Nie je to len o „ošpliechaní“ auta

0 icon

Hoci voda je pre náš doslova životodarnou tekutinou, tak v niektorých prípadoch je nežiadúcou. Napríklad voda v interiéri auta dokáže narobiť veľké problémy. Obzvlášť v prípadoch, keď sa dostane ku elektronike. Pýtali ste sa niekedy, ako je možné, že do automobilov nezateká voda? Škodovka prostredníctvom svojich stránok prezrádza, že na to, aby zabránila…

Xiaomi prezrádza, prečo v sérii Mi 10T siahlo po LCD displejoch a nie po „vyspelejšom“ OLED paneli

0 icon

Čínska spoločnosť Xiaomi len koncom minulého mesiaca predstavila novú sériu vlajkových smartfónov Xiaomi Mi 10T. Tá konzumentom opäť prináša naozaj najvýkonnejší hardvér na trhu, skvelú fotografickú výbavu, ako aj ďalšie moderné technológie, pričom si stále zachovala ako tak priaznivú cenovku. Oba smartfóny z tejto série určite zaujmú hneď vo viacerých…

Armádny Magazín

Historik Andrej Fursov: S Turkami je možné iba taktické spojenectvo

0 icon

Rusko, 21. október 2020 (AM) - Andrej Iľjič Fursov (1951) - ruský historik, sociálny vedec, publicista, ktorý na Inštitúte dynamického konzervativizmu vedie Centrum metodiky a informácií, riaditeľ Centra rusistiky, Inštitútu pre základný a aplikovaný výskum, Moskovskej univerzity pre humanitné vedy, akademik Medzinárodnej akadémi

Ministerstvo obrany: Operácia spoločná zodpovednosť

0 icon

Slovensko, 20. október 2020 (AM) - Rezort obrany už intenzívne pracuje na plánovaní vykonania celoplošného testovania obyvateľstva v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. V priestoroch Ministerstva obrany SR zriadil Spoločné operačné centrum, ktorého súčasťou sú aj zástupcovia ostatných rezortov. Ide o centrálu plánovania operácie a následne tie

Sýria : Ďalšia ilegálna americká základňa vo výstavbe

0 icon

Sýria, 20. október 2020 (AM, Réseau international) - Americké sily začínajú budovať novú základňu na sýrskom území. Americké sily pokračujú v rozširovaní svojej ilegálnej vojenskej prítomnosti v Sýrii tým, že začali budovať novú vojenskú základňu neďaleko mesta Al-Baghouz, na východe krajiny Deir Ezzor, oprot

Ruské stíhačky MiG-29M/M2 a ruské útočné vrtuľníky Ka-52 sa stali pýchou Egyptského letectva. Video

0 icon

Egypt, 20. október 2020 (AM) – Vojenské letectvo Egyptskej arabskej republiky oslávi 2. novembra 90. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti pripravilo Ministerstvo obrany EAR dokumentárny fil

Arménsko obvinené z presunu militantov - hlavne Kurdov a Jezídov zo Sýrie do Karabachu

0 icon

Rusko, 20.október 2020 (AM) - "Informácie o použití zahraničných bojovníkov Azerbajdžanom v Náhornom Karabachu sú neopodstatnené fámy. Zatiaľ čo arménska strana sa skutočne uchýlila k pomoci dobrovoľníkov z iných krajín pri vytváraní protitureckej koalície." -  Tento názor v rozhovore pre informačnú agentúru URA.RU zdieľal zástupca

Svetlo sveta

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

Ako začať s duchovným životom podľa sv. Kataríny Sienskej

0 icon

Svätá Katarína Sienská patrí k popredným svätcom Katolíckej cirkvi. Dodnes je osobitne uctievaná za jej svätosť a duchovnosť. Žila hlboký zbožný život a bola súčasťou Tretieho rádu svätého Dominika. Jej popredné dielo sa volá Dialógy. Dôležitú radu, ktorú svätá Katarína adresovala dušiam, ktoré túžia po bližšom spojení s Bohom znela…

icon FOTO DŇA