Potencionálni utečenci majú na Slovensku prednosť pred slovenskými deťmi? Slovenské školy v okolí Šamorína chýbajú čoraz viac, ale samosprávy obcí to netrápi, skôr naopak

Šamorín 8. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

 

Na zriadenie slovenskej školy nemožno využiť obecný areál ubytovacieho zariadenia, lebo vraj kam by išli utečenci, keby vypukla vojna na Ukrajine – aj takéto absurdné výhovorky majú niektorí starostovia obcí v okolí Šamorína, len aby nemuseli zriadiť školu s vyučovacím jazykom slovenským

Ilustračné foto

Problém sa začal okolo roku 2013. V Šamoríne začala byť škola s vyučovacím jazykom slovenským preplnená, pretože v meste a okolí prebieha masívna výstavba nových obytných štvrtí a sťahujú sa sem noví obyvatelia, zväčša Slováci. V roku 2014 preto do školy v Šamoríne prestali brať deti z dvoch najväčších obcí, Hviezdoslavova a Kvetoslavova. Tieto obce si svoj problém so slovenskou školou odvtedy riešia samostatne. V roku 2017 však Šamorín zistil, že ani toto opatrenie nestačí, škola prílev nových žiakov prestáva zvládať, a preto prestala prijímať deti zo všetkých dedín v okolí okrem obcí Mliečno, Bučuháza a Kráľovianky.

Od tej chvíle je tu problém pre obyvateľov dedín Báč, Trnávka, Macov, Kyselica, Rohovce, Blatná na Ostrove a Horný Bar – deti z týchto obcí nemajú možnosť ani v jednej z týchto obcí navštevovať základnú školu s vyučovacím jazykom slovenským.

Rodičia sa preto začali situáciou zaoberať. V Šamoríne už možnosť nie je a tamojší kompetentní situáciu už ani nemienia riešiť. „Dozvedeli sme sa napríklad, že chceme kolonizovať juh Slovenska,“ povedala na margo komunikácie s nimi jedna z mamičiek. „Vidíme, že slovenské školy sú preplnené. Situácia je taká vážna, že si rodičia prehlasujú trvalý pobyt, aby deti mohli navštevovať slovenskú školu,“ uviedla.

Podľa rodičov tu ide o vážny regionálny problém, ktorý si vyžaduje zapojenie štátnych a samosprávnych orgánov všetkých úrovní, pretože existujúca situácia hrozí, že deťom obyvateľov z týchto obcí bude upretá alebo sťažená realizácia práva na ústavou zaručené bezplatné základné vzdelávanie v materinskom jazyku, resp. bude ohrozené ústavou zaručené plnenie základnej školskej dochádzky. Treba ešte dodať, že „maďarské“ školy problémy podobného typu nemajú: starostka Báču potvrdila, že deti zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským majú vždy možnosť navštevovať aj iné školy v susedných obciach.

Čísla hovoria jasne: v okrese Dunajská Streda je 39 základných škôl s vyučovacím jazykom maďarským a navštevuje ich 5841 žiakov, teda priemer je približne 150 žiakov na jednu školu. Naproti tomu slovenských škôl je iba 11 (aj to často iba prvý stupeň) a navštevuje ich 3320 žiakov, teda priemer je až 302 žiakov na jednu školu, čo je podľa zistení rodičov najviac v celom Trnavskom kraji.

Ako riešenie navrhovali niektorí starostovia rodinám z dotknutých obcí zmenu školského obvodu, nech dávajú deti do škôl v školskom obvode Lehnice. Tam ešte pred rokom voľná kapacita nebola, ale teraz už je – uvoľňuje sa časť školy s vyučovacím jazykom maďarským. Teda v Lehniciach vedia rodičom vyjsť v ústrety. Prečo nie aj v Rohovciach? Veď každý žiak znamená pre školu zároveň vyššiu sumu zo štátneho rozpočtu…

Problém však je, že ani Lehnice pre deti z vyššie vymenovaných dedín nepredstavujú dlhodobé riešenie. Aj v okolí Lehníc sa totiž veľa stavia a už o rok majú mať aj tam plno. Okrem toho, je už marec, už o mesiac bude zápis prváčikov do škôl a ešte nie je v tomto smere nič pripravené: nie je prijaté všeobecne záväzné nariadenie, nie je vybavená doprava a ďalšie veci. „Sľubov sme sa už napočúvali dosť, preto kým nevidíme reálne kroky, neveríme už ničomu,“ hovoria rodičia.

Skutočným a dlhodobým riešením by bola slovenská škola, a to aj s materskou školou. V Rohovciach je poloprázdna škola s vyučovacím jazykom maďarským, v ktorej je iba 8 detí, ale nie je ochota v nej zriadiť slovenskú triedu. To by pritom bolo ideálne riešenie, navyše, škola sa dá zväčšiť pridaním dodatočných kontajnerov, na ktoré je v areáli dosť miesta. Zastupiteľstvo obce je však proti, školský zákon si vysvetľuje veľmi svojsky a starosta slovenským rodičom odkazuje, že v čom je problém, veď môžu deti voziť do 20 kilometrov vzdialeného Gabčíkova. Pre deti, vrátane prváčikov, by cesta autobusom do školy trvala viac ako štyridsať minút…

Naopak, starostka Macova, kde Slováci tvoria 55 percent obyvateľov, by rada školu postavila. Štát na tú školu už aj sľúbil peniaze, ale problém je, že obec nemá k dispozícii pozemok.

Rodičia v roku 2018 spustili petíciu, ale ako reakcia sa voči nim rozpútala mohutná štvavá kampaň. O jej sile svedčí aj situácia zo štvrtkovej tlačovej konferencie, ktorej sa zúčastnil novinár z menšinových regionálnych novín Kőrkép. Medzi ním a zástupcami rodičov zjavne panuje dlhodobá animozita, o čom svedčili aj jeho nedôverčivé a spochybňujúce otázky a pripomienky. Z kontextu debaty neskôr vysvitlo, že on v regionálnej menšinovej tlači píše články, ktoré pre iniciatívu rodičov nevychádzajú vôbec lichotivo.

Rodičovskí aktivisti sa pri svojej snahe už obrátili na každého, kto prichádzal do úvahy. Skúsili Ministerstvo školstva, ale to nemá kompetencie. V Národnej rade im odporúčali obrátiť sa na prokuratúru a Ústavný súd, lebo tu ide o porušenie ústavy. Politické strany si ich vypočuli, údajne im podarovali nejaké balóny a ceruzky. Prezident republiky Andrej Kiska im neodpovedal a keď ho potom náhodne stretli, poprial im veľa šťastia. Premiér Rohovce osobne navštívil, ale zatiaľ sa neukázal žiadny výsledok jeho návštevy. Komisárka pre deti Viera Tomanová sa snaží, intenzívne komunikuje, ale ani ona zatiaľ nevie pomôcť. Trnavský župan Jozef Viskupič (OĽaNO) im dohodol stretnutie s poradcom, ten im zadal úlohu, aby vypracovali komplexnú analýzu na tridsať rokov dopredu, za ktorú by si značková firma horibilnú sumu, pre ktorú mali zistiť údaje, s ktorými by mala problém aj CIA, a potom sa viac neozval. Zdá sa však, že OĽaNO paktuje so stranou SMK, ktorá má k slovenským školám, povedzme to jemne, rezervovaný vzťah, a tak asi to nepôjde ani týmto smerom. Neodpovedal ani predseda Združenia obcí Žitného ostrova. A napokon, Výbor pre vzdelávanie a okresný úrad v Trnave, s tými sú v kontakte, komunikujú, ale výsledok je, že sa nič nedeje. Záver: výsledok žiadny.

Rodičia detí z Rohoviec vidia tri možné scenáre, tri možné riešenia. „Sú tu tri školy s vyučovacím jazykom maďarským, ale ani jedna so slovenským. Škola s vyučovacím jazykom maďarským v Rohovciach má 15 miestností, telocvičňu, jedáleň, športové ihriská, dokonca aj dopravné spojenie, lebo autobus sem zváža deti zo spomenutých obcí. V tejto škole by mohol byť aj prvý stupeň základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským. O tomto riešení nechce však nikto z predstaviteľov obcí ani počuť,“ uviedli rodičia školákov na štvrtkovej tlačovej besede.

„Druhým možným riešením by mohol byť aj priestor pobytového tábora v Rohovciach. Areál je plne vybavený pre 150 ľudí, obsadenosť je však len 15 osôb. Areál by mohol spĺňať účel školy ihneď,“ povedala zástupkyňa rodičov Lenka Žárová. A uviedla, že argument zástupcov obcí, že prečo to nie je možné bol, že ak vypukne vojna na Ukrajine, tak by vraj utečenci nemali kam ísť…

Tretím riešením je stavba novej školy. Štát peniaze prisľúbil a aj predstavitelia obcí to vidia ako jediné riešenie, lenže toto riešenie je na dlhé lakte, stavba novej školy s materskou školou, ihriskom, jedálňou, telocvičňou, to dnes nie je také jednoduché ako pred päťdesiatimi rokmi…

 

Hlavné správy: Z toho, čo hovoríte je zrejmé, že deti nemajú zaručenú možnosť navštevovať školu v okruhu šiestich kilometrov, a teda bol porušený zákon. Zvažovali ste možnosť obrátiť sa na prokuratúru, nech skúma, kto je za to zodpovedný?

Lenka Žárová: „Túto možnosť stále odkladáme, lebo sa nám ešte nechce ísť do súdneho sporu s vlastnou obcou – už teraz sú tie niektoré vyjadrenia na našu adresu dosť zaujímavé – ale áno, je to naša posledná možnosť. Ak sa teraz nič neudeje a nedajú nám nejaké riešenie, alebo lepšie povdané nie nám, lebo nejde tu o nás, ale o deti, tak to budeme zvažovať. Zvažujeme aj Európsky súd, radíme sa s právnikom ako ďalej. Zvažujeme aj antidiskriminačnú žalobu, pretože pri vzdialenosti dochádzania nad šesť kilometrov sa to berie ako sťažená dochádzka a za týchto okolností obec by mala pri zriaďovaní školského obvodu, ak má budovu školy, v prvom rade preskúmať, či má v nej voľné kapacity. Lenže nie je tu stále nikto, kto by posúdil, či tam voľná kapacita je alebo nie. V Blatnej teraz otvorili knižnicu, len aby nemuseli otvoriť slovenskú školu. Tie školy majú deväťdesiat žiakov, majú knižnice, majú päť odborných učební, čo je super, my im to prajeme, ale otázka je, kto to reálne využíva. Okresný úrad v Trnave povedal, že päť odborných učební nie je povinných.“

Ako to teda je? Keby bola dobrá vôľa, riešenie by sa veľmi rýchlo našlo. Tá tu však zjavne chýba, skôr je to naopak. Čo konkrétne za tou neochotou je, na tom vlastne až tak nezáleží. Na čom záleží je to, aby slovenské deti mohli chodiť na Slovensku do slovenských škôl, a aby to bola samozrejmosť, ktorú legislatíva aj reálna prax bude garantovať bez toho, aby sa rodičia toho museli nedôstojne dožadovať po všetkých možných inštitúciách samostatnej Slovenskej republiky – a ešte k tomu neúspešne.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poslanci zvolili do funkcie generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Favorit premiéra nedostal ani 1 hlas. Na ťahu je prezidentka

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Kandidátom na generálneho prokurátora je prokurátor Maroš Žilinka. Za jeho zvolenie hlasovalo vo verejnej voľbe 132 zo 147 prítomných poslancov Národnej rady SR (NR SR). Žilinku ešte musí do funkcie vymenovať prezidentka SR Zuzana Čaputová Prokurátor Tomáš Honz získal vo verejnej voľbe 15…

Pre obvinených po akcii Judáš navrhnú väzbu

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj   Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podá dozorovému prokurátorovi návrh na väzobné stíhanie všetkých zadržaných obvinených v rámci akcie Judáš. Ako ďalej polícia informovala vo svojom profile na sociálnej sieti, obvineniu čelí v tomto prípade spolu osem osôb „Z prijímania úplatku obvinil vyšetrovateľ osoby…

Fiačan nesúhlasi s návrhom, aby Ústavný súd SR už nemohol skúmať súlad ústavných zákonov s Ústavou SR

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   V pléne Národnej rady SR (NR SR) vystúpil k novele Ústavy SR, ktorá sa týka reformy justície, predseda Ústavného súdu SR (ÚS SR) Ivan Fiačan. Ako uviedol, má problém s návrhom, aby ústavný súd už nemohol preskúmavať súlad ústavných zákonov s ústavou. Podľa…

Poslanci za SaS sa dohodli na podpore Žilinku za šéfa GP

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanci Národnej rady (NR) SR za SaS sa dohodli, že vo voľbe kandidáta na generálneho prokurátora podporia Maroša Žilinku. Oznámil to predseda strany Richard Sulík. Dodal, že niektorí poslanci z klubu SaS, napríklad Alojz Baránik alebo Ondrej Dostál, budú pravdepodobne hlasovať inak Sulík…

ÚVZ: Osoby pravidelne prekračujúce hranice SR sa musia od 7. decembra preukázať negatívnym výsledkom testu

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)   Osoby staršie ako sedem rokov, ktoré pravidelne prekračujú hranice SR, sa budú musieť preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR či antigénového testu, nie starším ako 14 dní. Nariadenie, ktoré platí od pondelka 7. decembra, sa týka slovenských aj zahraničných pendlerov, občanov SR žijúci v pohraničí…

Zásah NAKA v ústredí Penty. Prestáva byť Haščák nedotknuteľný?

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ak dosiaľ platili v slovenskej justícii a politike nejaké konštanty, tak to okrem iného bola generálna beztrestnosť Jaroslava Haščáka. Skupina Penta, ktorej je jej, aspoň na Slovensku, najviditeľnejším a najznámejším partnerom, síce vznikla v divokých deväťdesiatych rokoch za Vladimíra Mečiara, ale prvú ligu…

V Bielorusku uväznili gréckokatolíckeho kňaza

0 icon

Košice 3. decembra 2020 (HSP/TSKE/Foto:ЦАРКВА)   Ako informovala kúria apoštolského vizitátora pre Gréckokatolíkov v Bielorusku, v pondelok 30. novembra bol gréckokatolícky kňaz Vitalij Bistrov odsúdený v Ivacevičách (Івацэвічы) na 10 dní väzenia Otec Vitalij je rodákom z Kamenca v Bielorusku a je absolventom seminára v Ivano-Frankivsku na Ukrajine. Má civilné…

Rezort financií pošle ministerstvu obrany 43 miliónov eur za celoplošné testovanie

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ministerstvo financií SR (MF SR) pošle Ministerstvu obrany SR (MO SR) za výdavky spojené s pomocou pri celoplošnom testovaní 43 miliónov eur. Rezort financií to uviedol v statuse na sociálnej sieti „Celoplošné testovanie na Slovensku bol unikátny projekt, ktorý zaujal svet. Ministerstvo financií plní…

Draxler v reakcii na informácie o Žigovi: Dúfam, že sa budú riešiť aj iné, možno politicky menej zaujímavé prípady, ale možno aj väčšie

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Bývalý minister školstva Juraj Draxler, z ktorého sa stáva pravidelný komentátor politického diania, sa vo štvrtok vo svojom príspevku zameral na aktuálne policajné razie, ktoré by podľa niektorých médií mohli ďalej pokračovať aj smerom ku niektorými predstaviteľom bývalých vlád. Hovorí sa najmä o…

Minister obrany Naď a český veľvyslanec Tuhý počas rokovania potvrdili výnimočné vzťahy medzi Slovenskom a Českom

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister obrany SR Jaroslav Naď dnes v priestoroch rezortu obrany prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Českej republiky na Slovensku Tomáša Tuhého, ktorého na rokovaní sprevádzal aj pridelenec obrany ČR genmjr. Ján Gurník Ústrednou témou rozhovoru bola bilaterálna spolupráca krajín v oblasti obrany a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Martin Borguľa

Realitný trh sa zbláznil. Šancou pre ľudí budú štátne nájomné byty

0icon

Pre mnoho ľudí sa štátne nájomné byty možno stanú jediným riešením ich bytovej otázky do budúcnosti. Dôvodom je momentálny stav na trhu s nehnuteľnosťami. Ten ako keby vôbec nereflektoval súčasnú situáciu. Ceny všetkých nehnuteľností stále raketovo rastú. Pandémia koronavírusu paralyzovala takmer všetky oblasti našich životov. Prekvapujúco, jednou z tých oblastí, ktoré nezasiahla,…

Marek Danko

Dohody treba zachovávať

0icon

9. decembra uplynie rok od parížskeho samitu v normandskom formáte (Nemecko, Francúzsko, Rusko a Ukrajina). Je teda na čase zhodnotiť, ako v skutočnosti ide s vykonávaním dohôd, ktoré sa tam uzavreli. Tu budú vylúčené všetky ďalšie problémy súčasnej Ukrajiny, ako napríklad zaobchádzanie s ruským jazykom pre 40 percent populácie. Závery…

Boris Mesár

Ako je možné ,že novinárske curvy sú pri každom ,,tajnom" zásahu teroristov z NAKA ?

0icon

Najprv vysvetlím to slovné spojenie ,,novinárske curvy"  - curva za peniaze urobí čokoľvek ,kdekoľvek ,akokoľvek a komukoľvek ! Tento opis presne sedí na napodobeniny novinárov v sračkometoch MSM (mainstreámových médií) Nebudem to rozoberať do detailov ,to by som musel písať dva dni. Prečo ,,teroristi z NAKA" - keď príde 40…

Robo Bačinský

Fiktívna pandémia, koordinácia s EÚ a buzeranti z Bruselu.

0icon

Veľkolepý plán ďalšieho celosvetového zotročenia ľudí naberá na obrátkach. Lenže obrátky sú tak vysoké, že plán to nevydržal. Odstredivá sila spôsobila najprv netesnosti, potom malé trhlinky, čo prešlo až k trhlinám po celom obvode, a celý tento Covid kolos nakoniec praskol. Darmo ju tí, ktorí sa titulujú ako vyvolení omotali…

Mária Benová

Fico ďakuje Haščákovi za kus dobrej roboty

0icon

Všetky slovenské redakcie dostali v noci 16.okt.2019 email s nahrávkou GORILA. Zaujímavé, že za 13 mesiacov ani tí najväčší tzv.“protikorupční investigatívni“ bojovníci z redakcií DenníkN, SME, časopisov .týždeň, TREND či portál aktuality.sk, TV Markíza (+portál tvnoviny.sk) nenašli vôľu publikovať obyčajný prepis tých najdôležitejších 5 minút z

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Tieto fotografie ti dokážu, že samota vie byť niekedy poriadne krutá

0 icon

Samota vie byť niekedy poriadne krutá a každý kto ňou trpí, potrebuje niekoho, kto mu dá najavo, že je pre neho v živote dôležitý. Takéto podobné príbehy, aké uvidíš dnes na týchto fotografiách, sa odohrávajú po celom svete. Je pravda, že sa o týchto príbehoch veľa nehovorí, ale tieto fotografie sú…

Ak voda obsahuje vodík, ktorý je horľavý, prečo nehorí?

0 icon

Ak je vodík horľavý, prečo potom voda z vodovodného kohútika nehorí vždy, keď sa prederie potrubím až do nášho drezu? Voda sa skladá z dvoch prvkov, vodíka a kyslíka. Vodík je horľavý, ale kyslík nie. Horľavosť je schopnosť horľavého materiálu s dostatočným prísunom kyslíka udržiavať dostatok tepelnej energie na udržanie ohňa po jeho…

Človek premenený na vlka a vytie na mesiac: 1. časť

0 icon

V rámci tohto dvojdielneho článku s názvom Človek premenený na vlka a vytie na mesiac  sa spoločne pozrieme na človeka premeneného na vlka, číhajúceho na svoje obete za mesačného svitu. Táto predstava existuje v mysliach ľudí už od nepamäti. Črty tohto mýtu ostávajú skryté v najrôznejších kultúrach planéty. Ľudská predstavivosť vytvorila ohromnú zbierku bytostí, ktoré…

Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o rapových legedách, o najprv kamarátoch na život a na smrť, následne však úhlavných nepriateľov, ktorí boli odlišní, jeden od druhého, ako protipóly. Ich život sa však rovnako skončil zastrelením. Zrazu sa z Tupaca stala hviezda na konte s množstvom hudobných hitov a úloh vo filmoch. Zároveň sa však zaplietol do série…

Incident vo Waco: 1. časť

0 icon

Za posledných niekoľko desaťročí Amerikou otriaslo niekoľko udalostí, ktoré urobili malú časť Američanov cynických voči správaniu sa ich vlastnej vlády. O mnohých z nich sme už na TOPdesať písali. Medzi týmito udalosťami môžeme nájsť aj incident, ktorý sa v prvej polovici roka 1993 odohral v sídle sekty Davidiánov v blízkosti mesta Waco v Texase. V tejto vládou…

Vo svete IT

Čínska sonda Chang’e-5 pristála na Mesiaci. K dispozícii sú tieto dychberúce zábery

0 icon

Čína zverejnila videozáznam, ktorý ukazuje príchod sondy Chang’e-5 na povrch Mesiaca. Po krátkej pauze sa začal dychberúci zostup, ktorý sa v momente skončil rozprášením mesačného regolitu, píše portál NYTimes.com. Pristátie sa skončilo úspechom. „Išlo o veľmi presné a veľmi vzrušujúce pristátie. Sonda dopadla priamo doprostred významného geologického regiónu,“ vyjadril sa…

Pozor! Už o pár dní Microsoft ukončuje podporu verzie Windowsu 10, ktorú majú mnohí z nás v PC! Máte ju aj vy?

0 icon

Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že Windows 10 je „jednou verziou“ operačného systému, tak opak je pravdou. Spoločnosť Microsoft hoci Windows 10 vyvíja ako jeden software, tak v skutočnosti je dostupných hneď niekoľko verzií.  Zároveň treba dodať, že Microsoft hoci pomaly, ale postupne ukončuje podporu starších neaktualizovaných verzií…

Fermiho paradox: Môže voda brániť vzniknutiu mimozemského života?

0 icon

Po mimozemskom živote pátrame už pomerne dlhú dobu, no napriek tomu sa nám nepodarilo nájsť žiadnu civilizáciu. „Kde sú všetci?“ to je otázka, ktorá sa stala základom Fermiho paradoxu, ktorý si všíma rozpor medzi tým, že život vo vesmíre by mal byť rozšírený, no napriek tomu sa nám nepodarilo nájsť…

Xiaomi má na rok 2021 ambiciózny plán. Chce predať viac smartfónov ako Apple

0 icon

V súčasnosti druhým najväčším výrobcom smartfónov na svete je spoločnosť Huawei, ktorá sa vzhľadom na predaj dcérskej spoločnosti Honor, pravdepodobne prepadne v rebríčku najpredávanejších výrobcov smartfónov v priebehu nasledujúceho roka na 3. až 4 miesto. Okrem iného k tomuto prepadu pravdepodobne dopomôže aj  spoločnosť Xiaomi, ktorá má zámer vo významnej…

One UI 3.0 a Android 11 dorazí na viac ako 40 smartfónov. Tu je ich zoznam vrátane očakávaného dátumu dostupnosti

0 icon

Spoločnosť Samsung už nejakú dobu testuje nadstavbu One UI 3.0 v kombinácii s Androidom 11. Ide hlavne o vlajkové smartfóny. Doposiaľ však nebol zverejnený žiaden verejný zoznam smartfónov, či časový harmonogram uvoľňovania veľkej aktualizácie s novým softwarom. To sa v týchto dňoch však mení. Portál gsmarena.com poukazuje na publikované správy…

Armádny Magazín

Šéf NATO Stoltenberg a bývalá tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psaki „fajčia to isté svinstvo“

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Známa ruská novinárka Julia Viťazevová vysvetlila, ako sa Rusku podarilo „obkľúčiť“ NATO. Uviedla, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg jednoducho nemal na škole zemepis.   Stoltenberg pred videokonferenciou ministrov zahraničných vecí NATO predniesol neočakávan

Rusko testuje jediný plávajúci tank na svete - Sprut-SDM1

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Úradné skúšky jediného ľahkého plávajúceho tanku Sprut-SDM1 na svete budú ukončené v roku 2022, oznámil priemyselný riaditeľ zbrojného komplexu štátnej korporácie rastú Bekchan Ozdojev.  

Ekonóm Chazin: "Nová Jalta“ odstráni dolár zo svetového finančného systému

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Ekonóm Michail Chazin dospel k záveru, že čas bežného dolára v medzinárodných finančných inštitúciách sa končí.   Expert sa inšpiroval chovaním súčasného prezidenta USA Donalda Trumpa. Podľa Chazina môže americký vodca v záujme udržania moci prijať najrozhodujúcejšie opatrenia vrátane uz

Rostec: Vyvíjame nový univerzálny protilietadlový raketový komplex krátkeho doletu

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - V Rusku bude vyvinutý nový univerzálny protilietadlový raketový komplex krátkeho doletu schopný ničiť ciele akéhokoľvek typu, vyhlásil v priemyselný riaditeľ zbrojného komplexu štátnej korporácie Rostec Bekchan Ozdojev. &n

Beneš ako zbabelec

0 icon

Česko, 3. december 2020 (AM) - V rozhovore s prezidentom asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu a prezidentským kandidátom Jiřím Hynkom sa v roku 2017 dali čítať aj tieto slová: Edvard Beneš sa zachoval ako zbabelec, pretože podľahol Mníchovskému diktátu v roku 1938.   Literarky.cz mu však takýto striktný postoj vyčítali s odôvodnením,

Svetlo sveta

Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

0 icon

Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali