Podľa slov zástupcu predstaviteľa tlačovej služby amerického ministerstva zahraničných vecí Roberta Palladina americká vláda, ministerstvo zahraničných vecí i Pentagon jasne dávajú najavo, že kúpa S-400 je pre Turecko výrazným rizikom.
Robert Palladin takisto uviedol, že USA pozastavujú predaj F-35 Turecku. Dôvod je takisto prozaický, Američania netúžia, aby sa ukázalo, že ruské S-400 dokážu bez problémov na ruských radaroch F-35 identifikovať. Vyšiel by tak na povrch možný podvod amerického zbrojárskeho priemyslu, a to už by bolo pre americkú verejnosť silná káva – a to, že peniaze daňových poplatníkov si odkladajú zbrojárske firmy do svojich vreciek a zbrane, ktoré vyrábajú, nespĺňajú ohlasované kritériá.
Avšak už teraz v USA silnie kritika na adresu nefunkčného a predraženého Zumwaltu, pričom aj obdivované a údajne neviditeľné F-35 padajú ako na bežiacom páse. Stíhačky F-35A určené na export majú avizovaných až 900 technických nedostatkov, pričom približne 100 avizovaných nedostatkov má naozaj vážny charakter.
Turkov ale americké potvrdenie, že nedodajú Turecku F-35 výraznejšie nerozhádzalo, Erdogan už prejavil záujem o ruské Su-57, ktoré sú ekvivalentom voči americkej F-35. Na rozdiel od F-35 sú ruské Su-57 podstatne lacnejšie, s porovnateľnou ničivou silou a Rusi sa nepokúšajú tvrdiť, že Su-57 sú pre nepriateľské radary neviditeľné. Ruské zbrane sú v porovnaní s americkými zbraňami jednoduchšie, robustnejšie a cenovo prijateľnejšie.
Mike Pence, ktorý v poslednej dobe všade, kde príde, reaguje podráždene, sa už nechal počuť, že “USA nebudú sedieť so založenými rukami, ak ich spojenci z NATO zavádzajú do svojej výzbroje zbrane amerických protivníkov”.
Američania sa už nechali počuť, že môžu prikročiť k rôznym krokom voči fyzickým a právnickým osobám v Turecku, ktoré ohrozujú americké záujmy, takže sa Turci môžu pripraviť na americké sankcie. Turci už ale začali s Ruskom obchodovať v rubľoch a tureckých lírach a nemusia používať USD.
Rovnako čím viac štátov bude, voči ktorým Američania začnú používať sankcie, tým lepšie. Nakoniec sa tak Američania možno budú môcť na vlastnej koži presvedčiť, že okrem niekoľkých najviac servilných štátov EÚ, kde kontrolujú politické elity, zvyšok už obchoduje veselo za ich chrbtom bez ohľadu na sankcie. Čo sa týka Erdogana, ten je priveľmi skúsený a starý politický lišiak, takže vie, že Američania vo vzťahu k Turecku blufujú. Ani Grécko a ani usilovní hujeri ako Rumunsko a Bulharsko nedokážu nahradiť v NATO Turecko.
Ak by Turecko NATO opustilo, bola by to vážna rana pre Američanov. Tí by okrem iného museli zo základne v tureckom Incirliku stiahnuť svoje jadrové zbrane. A keďže Rusko nepovolí, aby sa tieto zbrane rozmiestnili na území Rumunska, Poľska, Pobaltia alebo štátov V4, tak by si ich museli Američania stiahnuť pravdepodobne na základňu v Rammsteine. Ale v Nemecku pochopiteľne rastie odpor občanov voči americkým jadrovým zbraniam v Rammsteine, pretože nikto normálny predsa nemôže chcieť sedieť na terči ruských rakiet len preto, lebo si potrebujú Američania riešiť svoje komplexy z toho, že už nie sú veľmocou v jednopolárnom svete.
Podľa Američanov, tým, že Turecko kupuje S-400, nedostane od nich Patrioty. Či to Erdogana trápi, ťažko povedať. Podľa ruských analytikov Erdoganov bývalý záujem o Patrioty súvisel s tým, že Američania v minulosti výrazne na Turecko tlačili, aby Patrioty krajina zakúpila. Na Turecko však v posledných rokoch americký tlak neplatí, Američania môžu akurát tak vydávať rozkazy štátom východného krídla NATO, kde je aktivizovaných najviac servilných vazalov, ochotných zapredať záujmy vlastného štátu v prospech USA.