USA prirýchlo strácajú vplyv v Afganistane

Moskva 19. augusta 2018 (HSP/iarex/Foto:TASR/AP Photo)

 

Alexander Zapolskis na portáli iarex komentuje stratu takmer 20 % územia a 15 % obyvateľstva v Afganistane. O toto územie počas posledného pol roka obrali oficiálny Kábul a Američanov Talibanci.

Ilustračné foto

V Afganistane sa v posledných mesiacoch znova rozhoreli tvrdé boje. Niekto by povedal že v prípade Afganistanu nejde o nič výnimočné, v Afganistane sa bojuje už takmer 40 rokov, no tieto boje sa nesú v znamení ťažkých porážok afgánskych regulérnych jednotiek a ich amerických spojencov. Pritom „bojová sezóna“ v Afganistane je ohraničená, bojuje sa od apríla do októbra, v ostatných mesiacoch sa v afgánskych horách objaví množstvo snehu a bojové operácie sú prakticky vylúčené. Tento rok však Američania a oficiálny Kábul s veľkými túžbami očakávajú prvý sneh, pretože nutne potrebujú čas na preformátovanie vlastných síl. Otázne však je, či im pol roka bude stačiť k tomu, aby na budúci rok odolali tlaku Talibanu.

V posledných týždňoch Taliban prevzal kontrolu mesta Ghazni, hlavné mesto provincie ležiacej juhozápadne od Kábulu. Kontrolou Ghazni prerezal Taliban spojenie Kábulu s juhozápadom krajiny, veľkou stratou pre vládne sily a Američanov sa stala strata vojenskej základne „Čínsky tábor“, ktorú Talibanci obsadili v provincii Faryab (hranice s Turkmenistanom).

Pri víťazstve Talibanu v Ghazni a „Čínskom tábore“ v provincii Faryab sú dôležité dva faktory. Taliban demonštroval vysokú úroveň koordinácie, na Ghazni a vojenský tábor útočilo približne 2000 mužov, dobre vyzbrojených a vycvičených. Obrancovia „Čínskeho tábora“ bojovali viac ako 10 dní, pretože očakávali leteckú podporu Američanov, pretože afgánske vojenské letectvo je v troskách. Žiadne vrtuľníky ani bitevníky však neprileteli, takže keď sa minulo strelivo, pevnosť padla. Väčšina vládnych vojakov zahynula, menšia časť sa dostala do zajatia.

Prečo neprileteli Američania je jasné. Taliban už  má k dispozícii dostatok protivzdušných raketových komplexov a  na rozdiel od Sovietov z kampane 1979 – 1989 Američanom strach nedovolí nasadiť bitevníky a vrtuľníky v horskom teréne, keď má nepriateľ k dispozícii dostatok prenosných systémov PVO.

Pritom oficiálny Kábul má v zbrani 250 tisíc mužov, 15 tisíc mužov špeciálnych síl, vycvičených priamo Američanmi a v krajine sa nachádza aj 22 tisíc západných, najmä amerických žoldnierov. Napriek prevahe v počte ozbrojených síl a dostatku výzbroje Kábul a Američania v konflikte ťahajú za kratší koniec. Taliban bojuje oduševnene a s hnutím sympatizuje väčšina Afgáncov, ktorá Američanov a proamerickú vládu v Kábule nenávidí. Americké letecké útoky na civilné ciele v Afganistane sa tak Washingtonu vypomstili.

Ešte vo februári 2018 mal oficiálny Kábul pod kontrolou 57 % územia Afganistana a 61 % afganského obyvateľstva sa nachádzalo pod kontrolou Kábulu. 20 % územia kontroloval Taliban, pod jeho kontrolou sa nachádzalo 18 % afganského obyvateľstva. Zvyšok územia 23 % a 21 % obyvateľstva žilo v šedej zóne, kde sa stretávali v bojoch Talibanci a vládni vojaci.

Na začiatku augusta 2018 Kábul a Američania stratili v bojoch s Talibanom spomenutých  20 % územia a 15 % obyvateľstva, väčšina tohto územia sa nachádzala v šedej zóne. Talibovia posilnili svoj vplyv na hraniciach s Tadžikistanom, Turkmenistanom i Uzbekistanom a Talibovia pokračujú v útokoch na opevnené body vládnej armády. Porážka vládnych síl pri „Čínskom tábore“ v provincii Faryab a obsadenie mesta Ghazni ukázal, že vládne sily nedokážu dopraviť pomoc do prvej línie.

Talibovia bojujú nielen proti vládnym silám a Američanom, ale aj proti ISIS, ktorý má v Afganistane pomerne silné pozície. Talibovia považujú ISIS takisto za americkú zástupnú armádu pod vedením CIA, boje proti vládnym silám vedú Talibovia takmer vždy úspešne, v boji proti ISIS utrpeli Talibovia aj niekoľko porážok. Problémom pre hodnotenie situácie v Afganistane je skutočnosť, že Afganistan je uzavretejší ako Severná Kórea alebo Čína. Neexistujú presné údaje o stratách vládnych síl, situácia sa však ukazuje byť pre Kábul a Američanov značne kritická. Badakhshan, Bagdis a Ghazni už vládne sily nekontrolujú.

Američania sa pokúsili zasadiť tvrdú ranu Talibanu v máji 2018. V bojoch však zahynulo 40 príslušníkov špeciálnych afganských síl, medzi mŕtvymi boli aj americkí inštruktori. Američania a Briti, ktorí cvičia príslušníkov afganských špeciálnych síl nedokázali pripraviť afganských elitných vojakov na patričnej úrovni. Čo sa týka amerického letectva, to v strachu pred prenosnými protilietadlovými systémami neútočí príliš presne, pri útokoch amerického letectva hynú civilisti, straty medzi afganskými vojakmi a policajtmi v rámci „spriatelenej paľby“ Američanov sa neuvádzajú.

Ukazuje sa, že za posledné tri mesiace bojaschopnosť vládnych síl značne poklesla. V porovnaní so zimou 2017/2018 sa v lete 2018 „stratilo“ z afganských ozbrojených síl a polície takmer 28 tisíc mužov, medzi ktorými sú mŕtvi, ranení i dezertéri. V letnej sezóne 2018 tak afganské sily utrpeli neprimerané straty, najmä medzi policajnými jednotkami. Afganské policajné jednotky pomáhali budovať Nemci v rámci projektu GPPT (German Police Projekt Team) a Europol.

Je zaujímavé sledovať, že Nemci každoročne až do roku 2018 vydávali o činnosti afganských policajných síl „Forschrittsbericht“ (správa o vývoji) s existujúcimi pozitívnymi faktami, ktorých však bolo každým rokom menej. V roku 2018 však už Nemci vydali „Perspektivbericht“, pretože žiadnym pokrokom sa afganské policajné sily pod nemeckým vedením pochváliť nemôžu a v marci 2018 sa priamo hovorí, že nie je možné v Afganistane vytvoriť spoľahlivé a stabilné miestne policajné sily podľa európskeho modelu.

V armáde situácia nie je oveľa lepšia, podľa amerických informácii dezercie v ozbrojených silách Afganistanu stúpli na 16 %. Mnoho nových brancov si počká na zbraň a aj s ňou utečie na územie pod kontrolou Talibanu, prípadne zahynú v samovražedných útokoch na vojenských základniach, pričom útočia najmä na západných vojakov. Možno konštatovať, že program budovania západného modelu demokratického štátu v Afganistane totálne zlyhal. Feudálnej mentalite miestneho obyvateľstva sú nepochopiteľné všetky hry založené na demokratických princípoch, funkčné oddelenie právomocí, Afgancom stačí ku šťastiu Korán, kmeňový systém a nepísané pravidlá, ktoré sa v Afganistane dodržiavajú stáročia.

Takisto je problémom boj medzi afganským prezidentom Ašrafom Ghánim a premiérom Abdulla Abdullom, ktorí sa navzájom bojkotujú a skryte bojujú o moc v krajine. Bez zahraničnej pomoci by však neboli ničím, nedokázali by ubrániť ani Kábul pred útokom Talibancov či miestnych feudálnych kmeňových vodcov, ktorí ovládajú tvrdou rukou vlastné územia, alebo pred útokmi fanatikov ISIS.

Ešte v roku 2015 sa Američanom darilo demonštrovať pozitívne tendencie v Afganistane. Američania si udržiavali kontrolu nad situáciou, no situácia sa začína meniť. Silnie ISIS a rovnako Taliban. Zo Sýrie do Afganistanu prišlo množstvo nových bojovníkov, s bojovými skúsenosťami, z čoho ťaží najmä Taliban. V radoch Talibanu sa objavilo množstvo prenosných protilietadlových raketových systémov, ktoré prikuli americké letectvo v Afganistane k zemi. Talibovia majú dostatok munície, dostatok zbraní a takisto dostatok výstroje.

Afgánska armáda nehorí veľkou túžbou bojovať. Rovnako ako afgánsky prezident a premiér aj afgánski vojenskí velitelia medzi sebou súperia a snažia sa posilniť vlastné pozície na úkor iných veliteľov. To že na začiatku svojej kampane zlikvidovali vládu Talibanu v Afganistane neznamenalo, že by dostali Afganistan pod svoju kontrolu. Taliban pokračoval v guerillovej vojne proti Američanom a táto vojna bola a je úspešná. Dôkazom je skutočnosť, že Američania už stiahli väčšinu svojho kontingentu z Afganistanu a v krajine ostali najmä žoldnierske zoskupenia, ktoré sa príliš do bojov nikdy nehrnuli, staršie sovietske raketové systémy PVO Igla, ktoré Talibanci získali zo stredoázijských republík aktivity amerického letectva v Afganistane ešte viac znížili.

Dnes Američania nemajú žiadnu zmysluplnú strategickú koncepciu pre Afganistan. V Afganistane sú americké pozície ešte horšie ako v Iraku a v Sýrii. Američania trčia na svojich základniach za kordónom afganských vojenských i policajných síl a do bojových akcií idú zriedkavo a s veľkou neochotou. Pokiaľ v Iraku a v Sýrii môžu Američania aspoň udržiavať spojenie medzi jednotlivými základňami pomocou vrtuľníkov, v Afganistane Američania takúto možnosť nemajú.

Washington a Biely dom už vidia koniec amerického dobrodružstva v Afganistane. Tlak Talibanu rastie a Taliban sa nikam neponáhľa. Taliban sa naučil žiť vo vojne, rovnako ako Afganci, ktorí Taliban podporujú. Američania už rozmýšľajú len o tom, ako opustiť Taliban bez mediálneho šumu. Predstava, že by museli z Afganistanu americkí vojaci utekať rovnako ako z Vietnamu, amerických politikov desí. Pokusy Američanov politicky a diplomaticky dostať situáciu v Afganistane pod kontrolu sú neúspešné. Američania iniciovali marcovú konferenciu 2018 v Taškente, kam mala priletieť aj skupina vyjednávačov Talibanu, ktorým Uzbeci garantovali bezpečnosť. Talibanci však pochopiteľne Američanom neveria a na konferenciu do Taškentu Talibanci rokovať neprišli, takže americké snahy regulovať krízu v Afganistane sa skončili neúspechom.

V porovnaní s rokom 2001 je pre Američanov úplne iná situácia. Už nie sú schopní do Afganistanu dopraviť 200 tisíc vojakov, chýbajú im financie, dostatok motivovaných vojakov.  Bez pozemných síl Afganistan nie je možné poraziť. Bez pozemných síl nie je možné chrániť americké letectvo na základniach v Afganistane. Afganské ozbrojené sily napriek všetkým americkým snahám nedokážu Taliban zastaviť. Kontakty s Talibanom Američania nemajú, Rusi a Čína sa Američanom v Afganistane pomáhať samozrejme nechystajú.

Hodnotenie situácie v Afganistane môžeme zakončiť nasledovnými faktami. Trump bude prezidentom do roku 2020 a problémy v Sýrii, Iraku a Afganistane sa nebezpečne nakopili. Američania odídu z Afganistanu dvoma spôsobmi. Alebo v panike ako zo Saigonu v apríli 1975, alebo pokojne a s fanfárami, podobne ako Sovietska armáda odišla z Afganistanu v roku 1979. Nosnú časť amerického vojenského kontingentu z Afganistanu už aj tak stiahol predchádzajúci americký prezident Barack Obama. Už dnes je zrejmé, že Američania vojnu v Afganistane prehrali a budú musieť opustiť krajinu, ktorá ako ukazuje história, útočníkov nenávidí.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Centrálny register bankových účtov by mal byť prístupný pre orgány činné v trestnom konaní

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko by malo vytvoriť centrálny register bankových účtov, ktorý bude prístupný pre finančnú spravodajskú jednotku Prezídia Policajného zboru a orgány činné v trestnom konaní Konštatuje to ministerstvo vnútra v Návrhu na systémové určenie zodpovednosti ministerstiev a niektorých orgánov verejnej moci pre jednotlivé odporúčania Finančnej…

Guterres navrhuje zdanenie tých, ktorí profitovali počas pandémie koronavírusu

0 icon

New York 13. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Paul White)   Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyhlásil, že pandémia koronavírusu prehĺbila nerovnosti vo svete. Vyzval preto na urýchlené prijatie opatrení vrátane zavedenia dane pre tých, ktorí profitovali počas pandémie ochorenia COVID-19. Tá by podľa neho pomohla financovať globálne zotavenie z…

Slovenská komora učiteľov: Návrat detí do lavíc by mal byť zameraný najmä na bezpečnosť všetkých účastníkov

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Návrat detí do lavíc by mal byť zameraný najmä na bezpečnosť všetkých účastníkov. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) a Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) k tomu v tlačovej správe vyzvala Slovenská komora učiteľov (SKU) Vláda SR by totiž mala nájsť…

Dnes bude zamračené, chladno a veterno s dažďom

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Dominic Lipinski)   Dnes bude na Slovensku zamračené, chladno a veterno s dažďom alebo prehánkami. Od vyšších polôh, na západe, v Žilinskom a neskôr aj v Prešovskom kraji sa nad 300 metrov vyskytne sneženie. Ojedinele sa vyskytnú aj výdatné zrážky a môžu sa tvoriť snehové jazyky.…

Štát vlani odhalil najmenej nelegálne pracujúcich za posledné roky, môže za to pandémia

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Inšpektori práce a kontrolóri z úradov práce vlani odhalili 1 641 nelegálne zamestnaných osôb, ktoré pracovali u 567 zamestnávateľov. Vyplýva to zo správy o vyhľadávaní a potieraní nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania za rok 2020. Ako sa uvádza v materiáli, pandémia COVID-19 vlani spôsobila…

Matovič tvrdí, že médiá vytvárajú ilúziu o tom, že vedcov nazval idiotmi. Čoskoro upresní, ako to bolo v skutočnosti

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Rokovania podpredsedu vlády a ministra financií SR Igora Matoviča (OĽaNO) o Sputniku V, či slová o idiotoch v jeho statuse nahnevali mnohých. Expremiér tvrdí, že tým nemyslel vedcov "Bol by som veľmi rád, aby médiá prestali vytvárať doslova ilúziu o tom,…

Turecko a Líbya potvrdili platnosť dohody o námorných hraniciach z 2019

0 icon

Ankara 12. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Turkish Presidency)   Turecko a Líbya v pondelok potvrdili platnosť vzájomnej dohody z novembra 2019 o sporných námorných hraniciach v oblasti Stredozemného mora, s ktorou nesúhlasia Grécko a Cyprus, informovala agentúra AP Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na schôdzke s líbyjským premiérom Abdalom Hamídom Dubajbom v…

Ľuboš Blaha: „Kvôli Baťovej prišiel môj otec o nohu. Tak ako stopla Sputnik, tak stopla aj liek na diabetickú nohu Heberprot lebo bol z Kuby!“

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Sputnik nebol prvý liek, ktorý mala riaditeľka ŠÚKL Baťová stopnúť z ideologických dôvodov. Predtým to bol liek Heberprot na diabetickú nohu, ktorý sa používa v desiatkach štátov sveta, vrátane Ruska, Mexika, Turecka, Argentíny či Ukrajiny. A zachránil už stovky tisíc pacientov, približuje neuveriteľnú…

Udeľovanie Oscarov bude moderovať plejáda filmových hviezd

0 icon

Los Angeles 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Invision-Danny Moloshok)   Organizátori tohtoročného udeľovania filmových Oscarov v pondelok zverejnili mená moderátorov tohto slávnostného galavečera, ktorý sa uskutoční 25. apríla. Sú medzi nimi herci Harrison Ford, Brad Pitt, Reese Witherspoonová, Joaquin Phoenix, Renée Zellwegerová, Laura Dernová, Angela Bassettová, Halle Berryová, Bryan Cranston a ďalší…

Chmelár žiada šéfku ŠÚKL Zuzanu Baťovú, aby sa ospravedlnila za slová svojho manžela, ktorý primitívne vynadal štátnej tajomníčke ministerstva zdravotníctva

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR - Marko Erd)   Politológ Eduard Chmelár verejne požiadal šéfku ŠÚKL Zuzanu Baťovú, aby sa ospravedlnila za slová svojho manžela Rada Baťa Potom ako ŠÚKL nedal odporúčanie pre používanie ruskej vakcíny Sputnik V, ruská strana požiadala o vrátenie vakcíny. Čo vyvolalo množstvo reakcií. Minister financií…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Komentár

0icon

Úbohosť. Iba niekoľko dní uplynulo od úctyhodného jubilea. Historik našej, najmä národnej a štátnej  minulosti oslávil 95. narodeniny. Musím priznať, že keď som si dovolil jeho osobu spomenúť verejne, očakával som aj negatívne reakcie. Sud fekálií, ktoré  nazbierali vyberaní  "demokrati" ma však zaskočil. Keď nečušali, mali právo vyjadriť pochybnosti o…

Boris Mesár

1. USA sa rozhodli privlastniť si čin Jurija Gagarina: provokácia ministerstva zahraničia USA 2. „Nová normálnosť“ praská vo švíkoch: lekári objavili šokujúce fakty o vakcínach proti GMO, právnici pripravujú pre architektov projektu „koronavírusu“ nový Norimberg

0icon

1. Na oficiálnej stránke amerického ministerstva zahraničia v ruskom jazyku na sociálnej sieti Facebook bol zverejnený príspevok venovaný 60. výročiu prvého letu človeka do vesmíru. „Dnes je Medzinárodný deň letov človeka do vesmíru -. V tento deň oslavujeme 60. výročie pobytu človeka vo vesmíre, ako aj technický pokrok a medzinárodnú…

Ivan Malý

BILL GATES VS. SLNKO. JE TO SÚČASŤOU PANDEMICKÉHO SPRISAHANIA

0icon

Niektoré weby hľadia počas pandémie na technologické pokroky a experimenty so značnou nedôverou.

Ivan Štubňa

Správa z uniknutého sledovacieho spisu– výber štvrtá časť

0icon

Dňa 30. 06. 2017 bol tesne po 20.00 h. spozorovaný na Panenskej ulici v Bratislave príchod účastníkov na pravidelné piatkové stretnutie v bare Next Apache. Tentoraz sa ho zúčastnili Stanislav Janota (prišiel opäť prvý), muž prichádzajúci na BMW s nemeckým EČV, Peter Zajac, Egon Gál, Štefan Hríb, Martin Mojžiš a…

Lubor Navracic

Temné sily Slovenskej „banánovej“ republiky a štátnický postoj Igora Matoviča

0icon

V dnešnej relácii „Na telo“ premiér Eduard Heger povedal, že štátna úradníčka Zuzana Baťová, ako riaditeľka ŠUKL dala na podpis bývalému ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčimu poverenie k posúdeniu vakcíny Sputnik V do necertifikovaného zariadenia, ktorým malo byť Medicínske centrum SAV. Ďalej povedal, že podľa vnútorných predpisov ŠUKL je ich, teda riaditeľky Baťovej ako…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Otec prekresľuje maľby svojho syna do reálnych stvorení

0 icon

Deti majú rôzne oblasti záujmu. Niektoré rady spievajú a iné zasa tvoria maľby a umelecké diela. Každá činnosť detí rozvíja ich motoriku. Jemnú motoriku si deti môžu rozvíjať pri varení a pečení, napríklad vaľkaním a miesením cesta, vykrajovaním koláčikov, osievaním múky, prisypávaním surovín, šúpaním vajíčka či krájaním banánu. Deti tiež môžu osoliť polievku štipkou soli a naberať jedlo pomocou lyžice alebo naberačky.…

Ochrnutý muž čistil rieku od plastov. Jeho príbeh je senzáciou

0 icon

Starostlivosť o naše životné prostredie sa javí ako nemožná úloha, pre pána menom Rajappan to však nikdy nebol problém. Napriek tomu, že bol ochrnutý od pása dole, už roky čistí rieku v rodnom meste. Pri tejto aktivite bol vyfotený fotografom a fotka sa dostala do on-line priestoru. Vďaka tomu je muž inšpiráciou pre ďalších ľudí,…

Hoaxy a ich účinky - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Účinky hoaxov. O tom, čo je hoax, čo je spam, už viete z prvej časti článku. Vedeli ste však, ako odhaliť hoax? Aj o tom sa dočítate v texte nižšie. Španielska mimovládna nezisková organizácia s názvom Asociácia používateľov internetu (www.internautas.org) uvádza niekoľko rád, ako odhaliť klamné poplašné správy, ktoré kolujú…

TOP10: Najväčšie stroje na svete - od bagra až po urýchľovač častíc

0 icon

Niekedy ani nezáleží tak na veľkosti, ako na účinnosti a fyzickej zdatnosti týchto strojov. Aké sú tie najväčšie mašiny na našej planéte? Nájdeš tu kombináciu vedeckých prístrojov, stavebných a ťažobných vozidiel. Tie najväčšie stroje planéty plnia svoj účel na 100 percent a veľakrát ťa zrejme prekvapí, na čo vlastne slúžia…

Prečo sa v luxusných reštauráciách podávajú malé porcie?

0 icon

Ak si niekedy išiel do reštaurácie a dostal si dizajnovo naloženú malú porciu jedla, mohol si ostať ohromení. Nakoniec to bolo asi nákladné a veľkosť porcie asi vyzerala trochu ... neúmerne cene. Prečo je to vlastne tak?  1. Každé jedlo má drahé suroviny

Vo svete IT

Google vyvinul nový kodek Lyra, ktorý zlepší kvalitu hovorov. Uvoľňuje ho pre všetkých. V čom je iný?

0 icon

Slabý mobilný, či internetový signál, môže vo výraznej miere ovplyvniť kvalitu hovoru. Google ešte vo februári predstavil pre službu Google Duo nový audio kodek Lyra. Jeho hlavnou výhodou je, že ponúka vyššiu kvalitu prenosu zvuku pri nižších šírkach pásma. Znamená, že je vhodný pre použitie pri menšej kvalite pokrytia signálom,…

Huawei predbehne Xiaomi, ale i Apple. 17. apríla predstaví svoj prvý elektromobil!

0 icon

O elektromobile z kuchyne spoločnosti Huawei sme mohli prvýkrát počuť vo februári tohto roka, kedy sa špekulovalo, že spoločnosť „dačo chystá“. V tom istom čase sa okrem iného spomínalo aj to, že čínsky technologický gigant, chce podnikať v oblasti chovu ošípaných, kde by ponúkal chovateľom svoju AI technológiu. Tá mala…

Príbeh prvej vesmírnej stanice Salyut 1: Ambiciózny projekt, ktorý sa skončil tragédiou

0 icon

Americká NASA plánuje v rámci svojho nového vesmírneho programu, Artemis, konštrukciu prvej vesmírnej stanice, ktorá by obiehala okolo Mesiaca. Ak sa pozrieme bližšie, na obežnú dráhu Zeme, všimneme si, že sa vo výške približne 400 km nachádza Medzinárodná vesmírna stanica, ktorá funguje od roku 1998 až dodnes. Lenže aká vesmírna…

Ceny tých najlepších elektrických kolobežiek značky KUGOO opäť padajú! Toto by si rozhodne nemal zmeškať

0 icon

Cestovanie na elektrických kolobežkách dáva v mestských podmienkach čoraz väčší zmysel. Mestá sú čoraz viac preplnené autami, pričom cestovanie MHD nemusí byť vo všetkých prípadoch najpohodlnejším spôsobom dopravy. Častokrát aj ku zastávkam MHD treba dochádzať, či už bývate priamo v meste, alebo do mesta dochádzate. Riešením by tak mohla byť práve elektrická…

Android 12: Pre ktoré smartfóny môžeme očakávať príchod ďalšej veľkej verzie Androidu? Tu je ich zoznam!

0 icon

Android 12 je obzvlášť horúcou témou potom, ako Google ohlásil konferenciu Google I/O 2021, počas ktorej sa očakáva, že spoločnosť predstaví a sprístupní pre širokú verejnosť novú verziu Androidu v BETA zostavení. Samotná udalosť sa bude odohrávať počas 18. až 20. mája a okrem predstavenia Androidu, očakáva sa aj predstavenie…

Armádny Magazín

Viac zbraní, peňazí a NATO — ukrajinský prezident Zelenskij dal Bidenovi ultimátum

0 icon

USA, 13. apríl 2021 (AM) - Vladimir Zelenskij požaduje, aby jeho americký kolega Joe Biden preukázal, do akej miery sú USA pre Ukrajinu priateľom. Takáto výzva zaznela v komentári pre novinárov CNN počas prezidentovej návštevy v časti Donbasu, okupovanom ukrajinskými jednotkami.   „USA sú dobrým priateľom Ukrajiny, ale prezident Biden

"Toto je prvýkrát!" : Rusko masívne presúva obojživelné lode z Kaspického mora do Čierneho mora

0 icon

Rusko, 13. apríl 2021 (AM) – Ruské námorníctvo začalo presúvať viac ako 10 obojživelných a delostreleckých lodí a plavidiel kaspickej flotily do Čierneho mora na cvičenia "ako súčasť kontrolných previerok počas zimného výcvikového obdobia

Ukrajinci hromadne utekajú do zahraničia pred povolávacím rozkazom. Z armády masovo utekajú vojaci

0 icon

Ukrajina, 13.apríl 2021 (AM) – Politický komentátor Sergej Markov tvrdí, že Ministerstvo obrany Ukrajiny zaznamenáva nárast prípadov dezercie z radov Ozbrojených síl Ukrajiny na pozadí zhoršujúcej sa situácie na Donbase.Podľa Markova z 36. samostatnej námornej brigády, ktorá je dislokovaná blízko M

"Na niečo také sa nedá zabudnúť": Ako sovietske esá spôsobili katastrofu v U.S. Air Force

0 icon

Kórea, 13. apríl 2021 (AM) - Desiatky zostrelených lietadiel, stovky zajatých pilotov a týždenný smútok - presne pred 70 rokmi, 12. Americké letectvo zaútočilo na sovietske esá, ktoré v priebehu niekoľkých minút porazili vzdušné sily bombardérov Superfortress B-

Pribudli technické systémy: Bombardéry Su-34 budú mať zvýšenú bojovú kapacitu

0 icon

Rusko, 13. apríl 2021 (AM) – Bojové kapacity ruských frontových bojových bombardérov Su-34 boli zvýšené vďaka inštalácii nových univerzálnych prieskumných systémov, oznámil zdroj z leteckého odvetvia. Niekoľko lietadiel bolo podľa zdroja vybavených univerzálnymi prieskumnými kontajnermi (UKR), vrátane UKR-OE pre

Svetlo sveta

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

Arcibiskup Sokol v knihe podrobne odhalil zákulisie intríg a klamstiev, ktorým čelil po nástupe Bezáka

0 icon

Žiadna kresťanská láska a milosrdenstvo, ale špinavosti, intrigy a klamstvá. Takto by sa dali dali zhodnotiť pomery po nástupe Roberta Bezáka voči arcibiskupovi Sokolovi od samotného jeho nástupu, tak ako ich arcibiskup Sokol podrobne rozpísal vo svojej knihe pamätí pod názvom „Je čas mlčať a čas hovoriť.“ Arcibiskup Sokol uviedol, že vymenovanie Bezáka…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali