USA prehrali vo Venezuele, ale do volieb to nepriznajú

USA prehrali vo Venezuele, ale do volieb to nepriznajú

Moskva 24. januára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Fernando Llano)

 

Presne pred rokom došlo k vymenovaniu prezidenta zvrchovaného štátu zahraničným lídrom cez Twitter. Nebol to samozrejme ani prvý ani iste posledný prípad, keď Washington zvrhol alebo sa pokúsil o zvrhnutie legitímnej moci v tej, alebo inej krajine a dosadil miesto legitímnych lídrov vlastných kandidátov. Američania už v tomto storočí podnikli podobné pokusy, a to s použitím vojenského prevratu. Predstaviť však obecenstvu nového štátneho lídra len tak, cez internet, dokonca bez akéhokoľvek dodatočného úsilia a dôvodov, to je novinka dokonca pre moderné politické technológie, ktorá šokovala aj niektorých spojencov USA, píše v úvode svojho komentára Vladimír Kornilov

Snímka z protestov

Reklama

Pripomenieme, že Washington vtedy svojim partnerom rozkázal, aby uznali Guaidóa. Lídri väčšiny juhoamerických štátov splnili tento rozkaz takmer hneď, ale časť Európanov predsa len istú dobu odporovala a vyzývala k dialógu medzi vládou a opozíciou. O niekoľko týždňov to, ale Starý svet tiež vzdal, pretože si myslel, že mať rozpory s hlavným spojencom kvôli vzdialenej Venezuele nemá zmysel.

Ale rok po začatí pokusu o vymenovanie prezidenta cez Twitter dospievame k záveru, že tento spôsob nie je zatiaľ produktívny. Svet zrejme nedospel k pochopeniu moderných technológií Bieleho domu.

Dá sa o tom súdiť aspoň z toho, ako Guaidóa označujú médiá dokonca tých krajín, v ktorých ho dávno považujú za dočasnú hlavu. CNN napríklad informuje v titulku správy o nedávnej schôdzi Mikea Pompea s Juanom Guaidóom, že minister zahraničia mal schôdzu s opozičným lídrom. Taký je to teda prezident.

Pamätáte si, ako pred rokom rovnaký Pompeo uisťoval, že dni legitímneho prezidenta Nicolasa Madura sú zrátané? A poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť John Bolton ukázal celému svetu zápisník s tajnými plánmi vyslania do Kolumbie piatich tisíc vojakov, čím jasne naznačil možnosť vojenskej invázie.

Kde je, ale Bolton dnes? Kto na neho spomína? Kdežto neuznaný Maduro aj naďalej reálne vládne. Pompeo, ale ďalej hovorí o tom, že hlavu Venezuely každú chvíľu zosadia. Minister zahraničia hovorí, že Maduro nie je hotový na usporiadanie slobodnej a transparentnej prezidentskej voľby. V preklade z jazyka Bieleho domu to znamená, že Američania chápu: v čestných voľbách Maduro aj tak zvíťazí.

Reklama

Samotný Guaidó prišiel pár týždňov predtým o akýkoľvek dôvod pre zachovanie titulu dočasného prezidenta, ktorý mu slávnostne udelil Trump. 5. januára totiž venezuelský parlament v dôsledku ťažkých manévrov a fyzických potýčok odvolal svojho predsedu a vymenoval nového.

Zdalo by sa, že dnes nie je ani teoreticky možné vysvetliť, prečo politik, ktorý sa ani raz nezúčastnil prezidentských volieb, je vo Washingtone aj naďalej považovaný za hlavu štátu. Ale lídrov slobodného demokratického sveta málokedy znepokojilo dodržiavanie demokratických procedúr a formalít.

Guaidó sa zišiel so svojimi stúpencami mimo parlamentnej budovy, usporiadal hlasovanie a vyhlásil sa za “znovu zvoleného parlamentného predsedu. Nikoho neznepokojila neprítomnosť minimálneho počtu ani počet hlasujúcich, ani ich mená. Tieto smiešne voľby však stačili, aby Washington pokračoval vo vyhláseniach o tom, že USA aj naďalej považujú lídra opozície za dočasného prezidenta.

Podobné vyhlásenia nemôžu samozrejme oklamať verejnosť. Dokonca americkí odborníci priamo konštatujú fakt, že hrubý pokus o puč vo Venezuele v danej etape skrachoval.

Zdalo by sa, že by Biely dom mal potichu priznať porážku, vzdať sa stykov s Guaidóom, ktorý nesplnil jeho nádeje a začať dialóg s Madurom. Tým skôr, že samotný venezuelský prezident priamo vyjadril želanie stretnúť sa na rokovaniach s akoukoľvek americkou úradnou osobou, napríklad s Trumpom. Tento dialóg je jediná možnosť prechodu od twitterovej diplomacie k reálnemu prekonaniu politického konfliktu.

Reklama

Biely dom však takmer určite na tento variant nepristúpi, do amerických prezidentských volieb v novembri. Kľúčovým slovom je tu Florida. Tento štát je vo všetkých posledných volebných kampaniach dejiskom urputných zrážok medzi republikánmi a demokratmi (pripomenieme aspoň škandalózne opätovné sčítanie hlasov vo voľbách roku 2000, keď 500 floridských voličov zabezpečilo nie bez podpory vtedajšieho guvernéra štátu Jeba Buscha víťazstvo jeho bratovi Georgeovi). Odvtedy tam hlasovanie stále dopadá fiftyfifty.

Vďaka demografickým zmenám, ku ktorým došlo v tomto štáte v posledných rokoch, sa situácia trochu zmenila v prospech Demokratickej strany. Predovšetkým vďaka značnému nárastu španielsky hovoriacich obyvateľov Floridy (takzvaných Latinos).

S ohľadom na, mierne povedané, komplikované vzťahy medzi Trumpom a voličmi mexického pôvodu (predovšetkým kvôli projektu veľkého múru na hranici s Mexikom) si demokrati vo voľbách 2016 mysleli, že hlasy floridských Latinos majú zaistené. A boli hrozne sklamaní, pretože nevzali do úvahy fakt, že tento štát neobývajú samotní Mexičania, že tu majú viac prisťahovalcov z Kuby a v poslednej dobe tiež z Venezuely.

nemohli odpustiť demokratom a osobne Barackovi Obamovi zrušenie sankcií proti Havane. Ich hlasy dostal nakoniec Trump. Politickí stratégovia z okolia amerického prezidenta na to samozrejme nezabudnú. Zblíženie s Madurom, dokonca s ohľadom na túto zjavnú porážku svojvoľnej americkej demokracie vo vzťahoch s Venezuelou, by znamenalo odtok hlasov španielsky hovoriacich voličov Floridy k demokratom, čo by zasa znamenalo stratu kľúčového štátu s 29 voliteľmi.

Z hľadiska predvolebných úvah je preto pre Trumpa výhodnejšie robiť, že prezidentom Venezuely je aj naďalej nikým nezvolený Guaidó a, že Maduro čoskoro odstúpi. Nie je dôležité, že to odporuje zdravému zmyslu a nemá dnes žiadne formálne dôvody. Do novembra bude všetko vo Washingtone podriadené výhradne predvolebným potrebám.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:54

Berlín a Peking by mohli pomôcť dosiahnuť “spravodlivý mier” na Ukrajine. V utorok v čínskom hlavnom meste to počas stretnutia s prezidentom Si Ťin-pchingom povedal nemecký kancelár Olaf Scholz.

Scholz dodal, že od jeho poslednej návštevy Číny “medzi našimi vládami prebieha intenzívna výmena názorov”.

09:45

Hladiny riek v oblastiach ruského Uralu a juhozápadnej Sibíri naďalej rýchlo stúpajú, uviedli v utorok úrady. Voda už zaplavila stovky domov, prerušila dodávky elektrickej energie a vynútila si urýchlenú evakuáciu obyvateľov.

09:35

Grécka vládnuca konzervatívna strana Nová demokracia (ND) v pondelok zaradila na svoju kandidačnú listinu do júnových volieb do Európskeho parlamentu etnického Gréka z Albánska Frediho Beleriho.

Beleri bol zatknutý 12. mája 2023 pre kauzu kupovania hlasov pred komunálnymi voľbami v albánskom pobrežnom meste Himara. Napriek tomu voľby vyhral.

09:24

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken využil Čiernomorskú bezpečnostnú konferenciu na to, aby ubezpečil štáty hraničiace s Čiernym morom, že sa môžu spoľahnúť na podporu Spojených štátov amerických. Informovala agentúra AP.

Antony Blinken
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
09:12

Prvý deň historického procesu s americkým exprezidentom Donaldom Trumpom v kauze podplácania pornoherečky sa skončil bez zvolenia členov súdnej poroty. Ich výber bude pokračovať v utorok.

09:03

Americký prezident Joe Biden spolu s manželkou, prvou dámou Jill Bidenovou v pondelok zverejnili svoje daňové priznanie za rok 2023. Spolu zarobili približne 620.000 dolárov a na federálnych daniach z príjmu odviedli 146.629 dolárov.

08:50

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev podpísal v pondelok zákon, ktorý kriminalizuje domáce násilie páchané na ženách a deťoch.

Osoby usvedčené z ublíženia alebo bitia ženy či dieťaťa budú podľa novej legislatívy potrestané prísnejšie, a to v závažnejších prípadoch aj trestom odňatia slobody.

08:26

Ceny ropy sa v utorok ráno zvýšili, keďže čínska ekonomika vzrástla viac, ako sa očakávalo. Eskalácia napätia na Blízkom východe ale udržala trhy s ropu na uzde po tom, čo Izrael uviedol, že zareaguje na víkendový útok Iránu raketami a dronmi.

08:13

Prokuratúra v Severnom Macedónsku v pondelok informovala o zadržaní 17 dozorcov, slúžiacich vo väznici v hlavnom meste Skopje. Sú podozriví z napomáhania pri vlaňajších útekoch dvoch väzňov.

07:54

Americká Snemovňa reprezentantov bude tento týždeň hlasovať o balíku návrhov zákonov, ktorý zahŕňa aj vojenskú pomoc pre Ukrajinu a Izrael. V noci na utorok o tom informoval predseda snemovne Mike Johnson.

07:48

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v pondelok vyjadril znepokojenie nad možným útokom Izraela na jadrové zariadenia v Iráne. Vyzval na mimoriadnu zdržanlivosť.

07:36

Zbrojárku filmu Rust Hannu Gutierrezovú-Reedovú v pondelok v americkom štáte Nové Mexiko odsúdili na 18 mesiacov vo väzení v prípade smrti kameramanky Halyny Hutchinsovej. Tá zomrela, keď na ňu počas skúšky pri natáčaní vystrelil zo zbrane herec Alec Baldwin.

07:26

Austrálska polícia označila pondelkový útok nožom v asýrskom pravoslávnom chráme na predmestí mesta Sydney za teroristický čin.

Medzi najmenej štyrmi zranenými, hoci bez ohrozenia života, je okrem prominentného biskupa aj 15-ročný podozrivý, ktorého zadržala polícia. Tínedžera museli na čas držať v chráme, keďže útok vyvolal v miestnej komunite nepokoje.

07:15

Propalestínski demonštranti v pondelok zablokovali dopravu na moste Golden Gate v kalifornskom meste San Francisco. Zrejme išlo o súčasť koordinovanej protestnej akcie, ktorá vyzývala na prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

07:05

Americký prezident Joe Biden prijal v Bielom dome českého premiéra Petra Fialu. Ten si návštevu vysvetľuje ako dôkaz vynikajúcich česko-amerických vzťahov. Politici by mali hovoriť o pokračujúcej ruskej agresii na Ukrajine či napätí na Blízkom východe.

Petr Fiala v Bielom dome
Na snímke český premiér Petr Fiala (vľavo) a americký prezident Joe Biden
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali