USA pokračujú v sťahovaní svojich jednotiek z Afganistanu

USA pokračujú v sťahovaní svojich jednotiek z Afganistanu

Kábul 22. októbra 2019 (HSP/NY Times/Foto:TASR/AP-Bashir Khan Safi)

 

Október 2019 sa stáva celkom príjemným mesiacom. Po stiahnutí amerických vojakov zo Sýrie prichádza americký New York Times s ďalšou pozitívnou informáciou. Američania začali pokojne a s prehľadom sťahovať svoje vojenské jednotky z Afganistanu

Ilustračné foto

V článku “U.S. Is Quietly Reducing Its Troop Force in Afghanistan” sa  píše, že Američania sťahujú svojich vojakov z Afganistanu napriek tomu, že mierové dohody s Talibanom chýbajú, čím podľa autora článku oslabujú svoje pozície pri budúcich rokovaniach s povstalcami (Američania na adresu Talibanu používajú pojem insurgents a nie terrorists, takže oficiálny Kábul by mal zbystriť pozornosť, aby náhodou nedopadli podobne ako Kurdi v Sýrii).

Reklama

Informácie New York Times sú determinované súčasným vývojom situácie v Afganistane. Pojem teroristi na adresu Talibanu proste už nemôžu Američania používať, pretože Američania si sadli za rokovací stôl s Talibanom. Ešte v roku 2010-2011 Američania jednoznačne uviedli, že s teroristami sa nevyjednáva, takže keď s Talibanom Američania vyjednávajú, znamená to že Taliban už nie sú teroristi. Čoskoro sa možno dočkáme, že sa staneme v americkom ponímaní aj transformácie libanonského Hizballáhu z teroristov na povstalcov, aj keď tu bude cesta o niečo tŕnistejšia, pretože pri slove Hizballáh sa Izraela zmocňuje zúrivosť.

Hlavný veliteľ amerických vojsk v Afganistane generál Austin S. Miller uviedol, že Američania len za minulý rok stiahli z Afganistanu 2 000 vojakov, takže počet amerických vojakov v Afganistane sa pohybuje medzi 12 000 až 13 000 mužmi. Spomenutých 2 000 mužov Američania stiahli ako prejav svojej dobrej vôle s cieľom získať od Afganistanu nejaké ústupky. Taliban ocenil americký prejav dobrej vôle, k ústupkom sa nezaviazal, takže Donald Trump minulý mesiac rozhovory s Talibanom náhle prerušil.

Reklama

Tí čo očakávali následný rázny americký postup, však ostali zaskočení. Trump stiahol vojakov zo Sýrie a teraz sťahuje vojakov z Afganistanu. To, že Američania sťahujú svojich vojakov z Afganistanu, prekvapilo amerických partnerov, ktorých v rokoch 2010-2011 Američania násilne ťahali do konfliktu v Afganistane (od roku 2001 sa Američanom osamoteným v Afganistane výrazne nedarilo). Dnes sa sťahujú krátko po prekvapivom stiahnutí zo Sýrie a ani sa neunúvali svojich partnerov upovedomiť, že sa chystajú svojich vojakov stiahnuť. Tomu sa hovorí komunikácia medzi partnermi.

Donald Trump sa nikdy netajil tým, že odmieta viesť dobyvačné vojny, ktoré viedli neoconi a bývalá administratíva Baracka Obamu, pretože tieto vojny vyčerpávajú finančný i ľudský potenciál USA. (Najväčšieho poníženia sa medzinárodná Nobelová cena mieru dočkala, keď ju udelili Barackovi Obamovi). Podľa neoconov a antitrumpovskej opozície však stiahnutím amerických vojakov z Afganistanu Američania vyslali negatívny signál smerom ku svojim spojencom a oslabili svoj potenciál.

Taliban tak podľa kritikov Trumpa získal v rokovaniach s Američanmi takmer bezbolestne dôležité víťazstvo a svetová verejnosť sa podľa kritikov Trumpa cíti poriadne zaskočená americkými aktivitami. Americký odchod zo Sýrie vystavil Kurdov tureckým represiám a sťahovanie amerických vojsk z Afganistanu zaskočilo aj vládu v Kábule, ktorá sa obáva, že sa ocitne v podobnej katastrofálnej situácii ako proamerickí Kurdi v Sýrii.

Kritici Trumpa uviedli, že znižovanie počtu amerických jednotiek v Afganistane bude pokračovať, Trump totiž podľa ich slov presadil aj to, že už neprichádza k rotácii vojakov slúžiacich v Afganistane, ale len k ich jednoduchému stiahnutiu. Bližšie informácie o sťahovaní amerických vojsk z Afganistanu uviedol spomenutý generál Miller včera na tlačovej konferencii v Kábule. Američania tvrdia, že 8 600 vojakov bude určite postačovať na vedenie bojových operácií proti Talibanu, je však zaujímavé, že v roku 2010-2011  8 600 amerických vojakov v boji proti Talibanu určite nestačilo, a preto zatiahli do konfliktu v Afganistane Američania aj štáty NATO, takže v Afganistane bojovalo cez 120 000 Američanov a vojakov NATO.

Vysvetliť, ako môže stačiť 8 600 amerických vojakov na kontrolu situácie v Afganistane v dobe, keď počty Talibancov výrazne rastú, budú musieť mainstreamoví manipulátori na stránkach svojich plátkov.

Reklama

Súčasnými aktivitami Američanov v Afganistane je zaskočený aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý ináč vždy verne stojí na americkej strane a pred verejnosťou opakuje neustále všetky bezpečnostné americké mantry a predstavy. Nemusí byť však z vývoja situácie v Afganistane nervózny, z dobovej socialistickej tlače všetci vedia, že aj Sovieti v roku 1989 v Afganistane zvíťazili, a preto stiahli z krajiny svoje vojská. Podobne ako u Sovietov aj dnes sme svedkami tentoraz amerického víťazstva v Afganistane.

Počas 10 rokov konfliktu (1979-1989) v Afganistane bojovalo tiež približne 100 tisíc sovietskych vojakov, do Afganistanu však Sovieti neťahali nasilu nikoho z Varšavskej zmluvy. Pritom počas vojny 1979 – 1989 mudžahedíni dostávali vojenskú a finančnú pomoc z USA, Saudskej Arábie či Veľkej Británie. Počas vojny, ktorú Američania vedú voči Talibanu a al Kaide (2001 – 2019) nikto zbrane a financie Talibanu neposkytuje, do konfliktu Američania zatiahli aj štáty NATO, pričom bez jednotiek SAS krajín Commonwealthu (Británia, Austrália, Kanada, Nový Zéland) a francúzskej Cudzineckej légie by sa Američania nemohli v Afganistane pochváliť žiadnym zmysluplným úspechom.

To, že Američania vyhnali teroristov z Kábulu a ovládli Kábul, sa za víťazstvo považovať nedá, pretože celý Afganistan sa stal bojiskom partizánskej vojny proti Američanom a tú v krajine, kde sa malí chlapci tešia z Kalašnikova a nie mobilného telefónu, Američania proste vyhrať bez atómovej bomby nemôžu.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali