“Európska únia opäť vyjadruje svoj dôrazný nesúhlas s extrateritoriálnym uplatňovaním jednostranných opatrení týkajúcich sa Kuby, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom,“ uvádza sa v dokumente.
V stredu americký minister zahraničia Mike Pompeo oznámil, že Spojené štáty od 2. mája nebudú predlžovať platnosť výnimiek pre zákon, ktorý predpokladá možnosť podania žaloby proti Kube a zahraničným spoločnostiam, a to v súvislosti s majetkom, ktorý bol občanom USA zabavený po revolúcii. To tak otvára cestu pre podanie žaloby.
Podľa námestníčky ministra zahraničia Kimberly Breierovej môžu občania USA ku kubánskym orgánom podať až 200 000 žalôb vo výške desiatok miliárd dolárov.
V roku 1996 bol prijatý tzv. Zákon Helms–Burton. Ten stanovuje rozšírenie hospodárskych obmedzení nielen na Kubu, ale aj na zahraničné spoločnosti, ktoré s ňou spolupracujú, vrátane získania výhod z majetku, zabaveného orgánmi ostrova, ktorý pred revolúciou v roku 1959 patril občanom USA alebo Kubáncom, ktorí neskôr získali americké občianstvo.
Všetci americkí prezidenti však dôsledne predlžujú odklad uplatňovania ustanovení, pretože to vyvolalo námietky v krajinách, ktoré majú ekonomické vzťahy s Kubou.