USA manipulujú Európou a nútia ju k premiestňovaniu výroby do USA

USA manipulujú Európou a nútia ju k premiestňovaniu výroby do USA

Washington 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Yuki Iwamura)

 

V článku denníka The Wall Street Journal sa konštatuje zrejmá vec – USA sa stali krajinou, ktorá má najväčší prospech z energetickej krízy v Európe, ktorá núti európske firmy presúvať svoju produkciu na iný kontinent. Touto témou sa zaoberá aj portál FBA ekonomika dnes a my vám prinášame to najzaujímavejšie z oboch článkov

Antony Blinken
Na snímke americký šéf diplomacie Antony Blinken

Svetové hospodárstvo sa zmieta v kríze a na finančných trhoch sa objavuje červená farba, čo odráža pocit Wall Street, že výraznejšie spomalenie celosvetovej hospodárskej aktivity je pravdepodobne nevyhnutné. Vinníkmi sú podľa The Wall Street Journal prudko rastúca inflácia, rázna reakcia centrálnych bánk, znepokojení investori a vplyv konfliktu na Ukrajine. Americká ekonomika sa najhorším neduhom do veľkej miery vyhla, ale silnejúci dolár trestá zvyšok sveta v čase, keď rast cien v mnohých oblastiach už prevyšuje príjmy.

Reklama

Na pozadí týchto javov  začínajú veľké európske výrobné podniky presúvať svoje kapacity do USA. Ide o oceliarne, továrne na hnojivá a ďalšie energeticky náročné komodity, ktoré tvoria základ hospodárskej činnosti. Denník The Wall Street Journal píše o alarmujúcej situácii v európskom výrobnom sektore a zároveň o tom, že najväčšie zisky z tejto krízy majú Spojené štáty. Svetová tlač opakovane potvrdzuje tézu, že Spojené štáty sa stali hlavným nositeľom výhody z geopolitickej nerovnováhy a energetickej krízy.

 

Reklama
Európa kvôli USA trpí priemyselným kolapsom

Európski priemyselníci presúvajú svoje výrobné zariadenia tisíce kilometrov ďaleko na iný kontinent, aby sa vyhli úplnému kolapsu a zatvoreniu. Zároveň si uvedomujú, že to znamená obrovské logistické náklady a zvýšenie výrobných nákladov. Koncerny z EÚ sú nútené utekať do USA kvôli dostupnejším cenám energie a biednej podpore zo strany úradov v ich domovských krajinách.

V súvislosti s nútenou deindustrializáciou Európy sa viacerí analytici sa domnievajú, že krajiny EÚ sa čoskoro môžu podobať agrárnym republikám, v ktorých sa postupne zvrátia výsledky technologického pokroku. Dôvodom je dlhoročné prispôsobovanie sa miestneho priemyslu lacným ruským energetickým zdrojom, ku ktorým Európa v súčasnosti na základe sankcií nanútených zo strany USA, nemá prístup.

Pritom proces presunu priemyselných odvetví z Európy je pre USA plne zvládnuteľný.

„To je jeden z dôvodov, prečo je konflikt na Ukrajine pre USA výhodný. Vďaka vojnám v Európe USA tradične stúpali, získavajúc migráciu kvalifikovanej pracovnej sily, kapitálu a technologických znalostí. Preto sa rozhodli použiť osvedčenú metódu, ako sa dostať z krízy,” vysvetľuje analytik Dmitrj Adamidov.

 

Reklama
Analógia s historickými udalosťami 20. storočia sa ponúka sama

EÚ je absolútne podriadená Spojeným štátom a v podstate o ničom nerozhoduje sama. Podľa Dmitrija Adamidova, keby mali európski politici na výber, už dávno by sa dohodli na obnovení energetickej spolupráce s Ruskom.

„Európa je politicky závislá od USA; EÚ v podstate nemala šancu vyhnúť sa energetickej kríze a kolapsu priemyslu, pretože európske orgány boli od roku 1945 značne závislé na USA. Stačí si spomenúť na podobný príbeh, ako USA po druhej svetovej vojne prevzali vedúce postavenie vo svete od Spojeného kráľovstva. To sa prejavilo v tom, že povojnový hospodársky rozmach sa netýkal Britov, ale pritom sa udial vo všetkých krajinách kontinentálnej Európy, spomeňme si na takzvaný „nemecký zázrakʺ, „taliansky zázrakʺ a ďalšie národné priemyselné boomy, ale v Anglicku nič také nebolo,” uviedol expert.

Práve USA boli zodpovedné za to, že Veľká Británia v tomto období nevynikala osobitným priemyselným rastom a britská libra stratila status svetovej rezervnej meny. Podľa názoru experta USA v súčasnosti uplatňujú voči Európe podobnú taktiku, akú kedysi uplatňovala samotná Európa voči pobaltským štátom, ktoré boli kedysi priemyselne rozvinuté.

„Pobaltie bolo počas sovietskej éry pomerne priemyselne rozvinuté. Teraz sa tento potenciál prirodzene do veľkej miery stratil. Ide o kaskádovitý proces: najprv bola okradnutá východná Európa a zostalo len obyvateľstvo, pracovná sila, ktorá odchádza za prácou do západnej Európy. A ešte zostali ľudia, ktorí sa živia poľnohospodárstvom,” uzavrel ekonóm.

Európske firmy sa presunom výroby do Spojených štátov riadia skôr lacnou cenou surovín a energetických zdrojov. Mnohí predstavitelia obchodu a priemyslu na kontinente sú pritom za zrušenie protiruských sankcií, pretože pre nich majú katastrofálne dôsledky. Svein Tore Holsetter, výkonný riaditeľ významného nórskeho výrobcu hnojív Yara International, uviedol, že pre európskych výrobcov bude ťažké udržať si konkurencieschopnosť, ak sa neznížia ceny plynu a tie atraktívne stimuly, aké v súčasnosti ponúka vláda USA.

Reklama

“V dôsledku toho niektoré priemyselné odvetvia nenávratne presunú svoju výrobu do iných krajín,” povedal.

Kolaps ekonomiky Európskej únie a prerušenie vzťahov s Ruskom sú pre Spojené štáty výhodné a sú cieľom ich politiky, vyjadril svoj názor aj ruský senátor Alexej Puškov. Reagoval tak na spomenutý článok denníka The Wall Street Journal, v ktorom sa uvádza, že európske spoločnosti začali v čase energetickej krízy masovo presúvať svoju výrobu do Spojených štátov, čo nevyhnutne privedie k pádu európskeho hospodárstva.

„Pád Európy a jej hospodárstva je pre Spojené štáty výhodný. Blokovaním akéhokoľvek dialógu medzi Európou a Ruskom, a to aj prostredníctvom takzvaných Mladoeurópanov, Spojené štáty zámerne oslabujú Európu, čím ju stále hlbšie vháňajú do pozície amerického vazala,” povedal Puškov.

V americkej publikácii sa uvádza, že v Európe môže nastať nová éra deindustrializácie. Hoci nestálosť cien energie a pretrvávajúce problémy v dodávateľskom reťazci ohrozujú regionálny trh, miestne spoločnosti sa čoraz viac prikláňajú k tomu, aby svoje projekty v oblasti chemickej výroby, výroby batérií a iných energeticky náročných výrobkov presunuli do Spojených štátov.

Pripomeňme, že americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken uviedol, že USA nenechajú svojich európskych spojencov „na holičkách”. Americké plynárenské spoločnosti a spoločnosti ťažiace bridlicový plyn však tvrdia pravý opak – že túto zimu nebudú schopné zvýšiť dodávky do Európy.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:09

Maďarsko sa pripravuje v druhej polovici tohto roka na skutočné stredoeurópske predsedníctvo v Rade EÚ. Podľa agentúry MTI to povedal v piatok šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó na spoločnej tlačovej konferencii s českým ministrom zahraničných vecí Janom Lipavským.

Lipavský  Szijjártó
Na snímke český minister zahraničných vecí Jan Lipavský (vľavo) a maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó
14:07

Európska komisia (EK) v piatok oznámila, že vzhľadom na zhoršujúcu sa humanitárnu krízu v Pásme Gazy zvyšuje svoje financovanie na podporu Palestínčanov postihnutých prebiehajúcou vojnou medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas.

13:55

Rast peňažnej zásoby v eurozóne sa v marci výrazne zrýchlil, pričom dosiahol najvyššie tempo za takmer rok. Okrem toho sa zrýchlilo aj tempo rastu úverov súkromnému sektoru, aj keď zrýchlenie bolo iba mierne, pričom ho podporili najmä pôžičky pre firemný sektor. Naopak, rast úverov domácnostiam sa v porovnaní s vývojom vo februári mierne spomalil. Uviedla to v piatok Európska centrálna banka (ECB).

13:38

Výjazd a vjazd na rýchlostnej ceste R1 v Banskej Bystrici v smere na Brezno v piatok od 19.00 h úplne uzavrú. Dôvodom je obnova asfaltového krytu vozovky. Na dopravné obmedzenie upozorňuje banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti.

13:37

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) bude v máji a júni pokračovať v pravidelnej údržbe a servise tunelov po Slovensku. V nasledujúcich týždňoch čaká údržba tunely Šibenik, Svrčinovec, Poľana, Žilina, Ovčiarsko, Bôrik, Branisko, Považský Chlmec a podjazd Lučivná. V čase údržby budú tunely uzavreté a doprava bude presmerovaná na súbežné cestné komunikácie. NDS o tom informovala v piatok.

13:36

V roku 2023 ukončil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR 35 kontrolných akcií v 135 subjektoch, ktorým adresoval 227 odporúčaní na zlepšenie stavu a riešenie nedostatkov. Výsledky kontrol sú alarmujúce a Slovensku chýba strategické smerovanie, uviedol v piatok NKÚ v zverejnenej správe o kontrolnej činnosti, ktorú predložil do Národnej rady SR.

13:35

Informácie o príjemcoch cezhraničných platieb zbiera finančná správa (FS) do konca apríla. Potrebné údaje musia zaslať poskytovatelia platobných služieb cez formulár FS. V piatok to pripomenula Drahomíra Adamčíková z Finančnej správy SR.

13:35

Sociálna posisťovňa (SP) oznámi schválenie poskytnutia úľavy z odvodov oprávneným potravinárskym firmám do konca apríla. Oznámil to hovorca SP Martin Kontúr. Po schválení štátnej pomoci tak zamestnávateľ – potravinár podľa neho zaplatí za apríl znížené poistné.

13:34

Vláda pripravuje nové, progresívnejšie sadzby zdanenia príjmov fyzických osôb. Vyššie zdanenie bude však znamenať trestanie úspešných ľudí. Uviedol to predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling za účasti poslanca Národnej rady SR Mariána Viskupiča s odvolaním sa na Program stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý bol schválený vládou. Podľa Viskupiča by najvyššie zdanenie fyzických osôb malo v SR dosiahnuť úroveň až 32 %.

13:16

Čína označila v piatok tvrdenia, že v Nemecku pôsobia čínski špióni, za “číry výmysel”.

Nemecká veľvyslankyňa v Pekingu vo štvrtok uviedla, že si ju predvolali čínske úrady v spojitosti so zadržaním štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže pre Čínu.

13:08

Peniaze z plánu obnovy môžu byť štartovacím momentom veľkých modernizačných programov na obdobie desiatich rokov. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) v piatok po pracovnom stretnutí s podpredsedom vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívania eurofondov Petrom Kmecom (Hlas-SD).

Fico, Kmec
Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) gestikuluje počas vyhlásenia po spoločnom pracovnom stretnutí s podpredsedom vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Petrom Kmecom (Hlas-SD)
12:47

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v piatok oznámila, že zadržala dvoch ľudí obvinených zo sympatizovania s ukrajinskými nacionalistami a z plánovania útokov na policajné či vojenské objekty v Rusku.

K zatknutiam došlo vo Volgogradskej oblasti ležiacej na juhozápade Ruska neďaleko hraníc s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali