Washington 15. novembra (TASR) – V americkom Kongrese bude dnes pokračovať vypočúvanie v prípade škandálu, ktorý nakoniec viedol k odstúpeniu šéfa CIA Davida Petraeusa a ohrozil kariéru generála Johna Allena.
Riaditeľ FBI Robert Mueller a jeho zástupca Sean Joyce sa v stredu súkromne stretli so zákonodarcami – demokratmi aj republikánmi – aby objasnili, ako pokračuje vyšetrovanie.
Predtým obaja predstavitelia FBI rokovali s predsedníčkou senátneho výboru pre tajné služby, demokratkou Dianne Feinsteinvou a republikánskym podpredsedom výboru Saxbym Chamblissom. Stretli sa tiež s výborom pre tajné služby Snemovne reprezentantov. S príslušnými predstaviteľmi Senátu hovoril aj poverený riaditeľ CIA Michael Morell.
Prípad sa začal v máji zlomyseľným e-mailom generálovi Allenovi, veliteľovi amerických síl a jednotiek NATO v Afganistane. Anonymný pisateľ varoval generála, že priateľka, s ktorou sa chcel stretnúť na budúci týždeň vo Washingtone, má možno ťažkosti, a preto by sa od nej mal držať ďalej.
Allen si myslel, že e-mail bol vtip, pretože nevedel o nikom, kto by mohol poznať jeho plány na stretnutie s jeho známou Jill Kelleyovou, uviedla osoba, blízka Kelleyovej. Jediný e-mail otvoril Pandorinu skrinku, napísala tlačová agentúra AP.
Tento e-mail odštartoval reťaz udalostí, ktoré viedli k pádu šéfa CIA, zastavili Allenovu kariéru a dostali do ťažkostí oceňovaného agenta FBI Fredericka Humphriesa kvôli tomu, že nemlčal o prebiehajúcom vyšetrovaní.
FBI potom vystopovala e-mail i ďalšie odkazy, ktoré písala Paula Broadwellová, autorka Petraeusovu životopisu, a ako sa rýchlo zistilo, aj jeho milenka. Tá tiež adresovala výhražné e-maily Kelleyovej.
Vyšetrovatelia neskôr preverovali Humphriesove konanie v tomto prípade, najmä októbrový telefonát republikánskemu kongresmanovi Davovi Reichertovi.
Humphries vyslovil obavy, že FBI nepostupuje dosť dôrazne v prípade možného ohrozenia národnej bezpečnosti. Reichert posunul informáciu ďalej – lídrovi republikánskej väčšiny v Snemovni reprezentantov Ericovi Cantorovi. Toho FBI uistila, že prípadu venuje maximálnu pozornosť.
Práve 47-ročnému Humphriesovi ukázala Kelleyová e-maily, kontaktovala ho v júni. Stretli sa na pôde občianskej akadémie FBI, čo je program zameraný na vysvetľovanie fungovania tejto organizácie verejnosti a novinárom. Kelleyová bola v skupine, v ktorej sa Humphries zaoberal témou terorizmu.
Humphries – bývalý kapitán pôsobiaci vo vojenských tajných službách – považoval e-maily za znepokojivé, pretože anonymný autor vedel o pohybe Allena i Petraeusa. Preto informoval FBI, čo spustilo vyšetrovanie, vedúce k Broadwellovej a odhalilo jej milostnú aféru so šéfom CIA.
Rýchlo sa rozvíjajúci škandál vypukol iba niekoľko dní po opätovnom zvolení amerického prezidenta Baracka Obamu do funkcie. Obama v stredu uviedol, že nie sú dôkazy o ohrození národnej bezpečnosti.
Avšak zákonodarcom nestačili Obamove slová a súkromne vyspovedali predstaviteľov CIA a FBI. Chceli vedieť, či nebola ohrozená národná bezpečnosť, a tiež prečo ich o vyšetrovaní neinformovali skôr.
FBI našla značné množstvo tajných dokumentov v Broadwellovej počítači i u nej doma. Americká armáda jej odobrala bezpečnostné previerky, ktorá mala ako bývalá dôstojníčka vojenských tajných služieb, uviedla AP.
Broadwellová posielala výhražné anonymné listy Kelleyovej, ktorú očividne považovala za sokyňu vo vzťahu k Petraeusovi. Kelleyová si však vymenila tisíce e-mailov – niekedy flirtujúcich – s Allenom. Komunikáciu s Allenom odovzdala FBI armáde, pretože nenašla dôkazy o federálnom zločine.
Kelleyovej, ktorá pôsobila ako dobrovoľná styčná sociálna pracovníčka pre rodiny vojakov na vojenskej leteckej základni MacDill Air Force Base na Floride, armáda odobrala vstupnú kartu na základňu na dobu neurčitú. To znemožnilo jej predtým jednoduchý prístup k vyšším dôstojníkom a dalo bodku za jej spoločenským životom.