Medzinárodné spoločenstvo si vo venezuelskom konflikte musí vyberať strany múdro, vyhlásil v utorok kurátor americkej intervencie v krajinách Latinskej Ameriky, špeciálny vyslanec Elliott Abrams a poznamenal, že Washington by sa neobmedzoval na ekonomické sankcie proti Madurovej vláde, ale proti tým, ktorí sa ho rozhodli podporiť.
“Sekundárne sankcie sú, jednoznačne, možnosť,” uviedol Abrams na tlačovej konferencii a varoval, že rozhodnutie o schválení sankcií pre tretie krajíny “bude závisieť od priebežného správania sa venezuelského režimu”.
Doteraz asi 54 krajín ustúpilo tlaku USA a uznalo samozvaného “dočasného prezidenta” Juan Guaidóa, ktorý od januára podporuje zmenu režimu.
Zatiaľ čo USA tvrdia, že je tento”impulz dobrý” na získanie väčšieho počtu krajín, väčšina svetových krajín a obyvateľov odmietla “imperialistické” ambície Washingtonu, povedal pre RT Colin Cavell, docent politológie na Bluefield State College.
Americká administratíva “internacionalizuje venezuelský konflikt na veľmi nebezpečnom základe … ohrozuje ďalšie krajiny, ktoré sa zaoberajú Venezuelou, keď tvrdí, že ak nepodporíte naše sankcie, zavedieme vám sankcie,” vysvetlil Cavell.
“Trumpova vláda núti svojich spojencov a ostatné krajiny, aby si vybrali: podporiť tento agresívny pokus o štátny prevrat s cieľom zvrhnúť zvolenú vládu Venezuely alebo podporiť túto vládu, ktorá sa nepáči Spojeným štátom.”
Sankcionovanie vlád po celom svete za to, že podporili Madura namiesto Guaidóa, nielenže porušuje medzinárodné právo, ale poukazuje na nepríjemné zasahovanie USA do záležitostí suverénneho národa.
Okrem toho sa zdá, že americká administratíva koná za predpokladu, že “ak bude mať venezuelský národ viac bolesti,” potom sa postaví a “zvrhne” svoju vládu.
“Tri štvrtiny svetových krajín súhlasia so zvolenou demokratickou vládou vo Venezuele a patria tu aj najväčšie krajiny na svete, Čínu a Rusko,” uzavrel Cavell. “Aj napriek tomu, čo hovorí Donald Trump o udržiavaní moci v krajine, svet pozoruje túto imperiálnu agresiu vo Venezuele veľmi opatrne.”