Trump chcel predstaviť svoju novú stratégiu pre krajinu v Hindukush v noci. V súčasnosti je v nej umiestnených 8 400 amerických vojakov. Z vládnych kruhov už bolo oznámené, že prezident pravdepodobne pošle viac vojakov do Afganistanu. Jeden a pol desaťročia po páde Talibanu vláda Kábulu nedokázala poraziť radikálnych islamistov. Podľa stanice Fox chce Trump zmieriť Indiu a Pakistan, aby pomáhali zabezpečiť mier v regióne.
Trump by tak zásadne zmenil stratégiu: Ako Frank Herrmann analyzuje vo Wiener Standard, koncept žoldnierskej vojny v Afganistane by nemal pokračovať. Mann píše, že vláda USA chce “zvýšiť tlak na Pakistan dúfajúc, že východný sused Afganistanu bude bojovať proti Talibanu, ako aj extrémistickým skupinám, akou je sieť Haqqani, na vlastnej pôde.” Herrmann: “Je to scenár, ktorí americkí stratégovia neustále menia odvtedy, čo GI napadli Kábul. Návrh zákona sa však zatiaľ nikdy nedostal do praxe, najmä preto, že vysokohorský región na afgansko-pakistanskej hranici je notoricky nekontrolovateľný. Aj Barack Obama nariadil krátkodobú ofenzívu pred ôsmimi rokmi a americký kontingent narástol na 100 000 vojakov. ”
Stratégia Trumpa zodpovedá jeho prístupu v Sýrii: prezident odovzdal príkaz svojim generálom. Vojenská pomoc žoldnierom bola prerušená. Už americký prezident Barack Obama opísal nasadenie žoldnierov v Sýrii ako neúspešné.
Štátna ruská tlačová agentúra TASS cituje ruského analytika, ktorý vidí za novou stratégiou predovšetkým politiku zameranú proti Číne. TASS cituje Adzara Kurtova z Ruského inštitútu pre strategické štúdie: “Nové scenáre americkej stratégie v Afganistane ovplyvňujú záujmy Číny. V poslednej dobe bola vláda Trumpa príliš aktívna pri vytváraní konfliktných oblastí v blízkosti hraníc s Čínou: v Severnej Kórei a v súčasnosti v Afganistane.” Kurtov je presvedčený, že radikálni islamisti odcestujú bojovať z Afganistanu do Sýrie. Analytik sa tiež domnieva, že zvýšená prítomnosť amerických vojakov v Afganistane slúži aj na zamedzenie projektu novej čínskej Hodvábnej cesty.
Rusko a Čína sa v posledných mesiacoch pokúšali zmierniť situáciu v Afganistane. Vládu USA zastupovala malá delegácia na regionálnej konferencii. Zástupcovia z Indie a Pakistanu sa na konferencii zúčastnili. V čase konferencie nebolo jasné, aký kurz by mala zaujať nová vláda. Po nedávnom tvrdom napätí medzi Moskvou a Washingtonom a nových sankciách proti Rusku, ruská vláda naznačila, že v dohľadnej budúcnosti nebude očakávať žiadnu úľavu. Je pozoruhodné, že Rusi očividne predpokladali nárast počtu vojakov na určitý čas.
Niekoľko hodín pred vyhlásením prezidenta USA Donalda Trumpa o budúcej stratégii Afganistanu sa v pavilóne Kabulu v pondelok spustila raketa. Tamojšie bezpečnostné zložky povedali, že raketa pristála na futbalovom poli. Informácie o obetiach najprv neboli k dispozícii. Talibanskí islamskí rebeli varovali minulý týždeň Trumpa, aby nevysielali do Afganistanu viac vojakov.
V Kábule sa v posledných týždňoch uskutočnilo niekoľko smrteľných útokov. Na konci mája došlo v blízkosti nemeckého veľvyslanectva k útoku s viac ako 150 mŕtvymi a asi 400 zranenými.
Najvyšší veliteľ USA v Afganistane, generál John Nicholson, vyzýva prezidenta, aby na boj proti Talibanu zvýšil počet vojakov USA o niekoľko tisíc vojakov. V súčasnosti majú Spojené štáty v Afganistane 8400 vojakov, ich spojenci približne 5 000 vojakov, vrátane približne 950 nemeckých vojakov.
Vojenské nasadenie USA v Afganistane začalo bezprostredne po útokoch z 11. septembra 2001 v New Yorku a vo Washingtone. NATO ukončilo svoju kampaň v decembri 2014 a potom spustilo misiu Resolute Support, ktorá sa zameriava na odbornú prípravu a podporu afganských bezpečnostných síl.