Washington 2. decembra 2023 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)
28. zasadnutie Konferencie zmluvných strán (COP28) Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC) prinieslo svetu vo štvrtok, v prvý deň svojho konania, prekvapenie
Delegáti z viac ako 160 krajín sa jednomyseľne dohodli na formálnom zriadení Fondu pre straty a škody a prisľúbili viac ako 400 miliónov dolárov na podporu mimoriadne zraniteľných krajín sveta v ich úsilí vyrovnať sa so stratami a škodami spôsobenými zmenou klímy. Tento prelomový pokrok priniesol svetu veľmi potrebné dobré správy a zvýšil dôveru a očakávania v súvislosti s výsledkami tejto konferencie.
Otázka financovania bola ústredným bodom nedávnych konferencií OSN o klíme, na ktorých sa dlho a intenzívne diskutovalo o výške pomoci a kompenzáciách, ktoré by mali rozvinuté krajiny ponúknuť za svoje historické emisie, ako aj o spôsoboch získavania a rozdeľovania finančných prostriedkov. Naliehavosť vážnej situácie súvisiacej so zmenou klímy však viedla k významným úspechom. Rozvinuté krajiny sa zaviazali mobilizovať 100 miliárd dolárov ročne na podporu financovania opatrení v oblasti klímy. Zriadenie Fondu na krytie strát a škôd bolo rozhodnutím prijatým na konferencii COP27 v Egypte v roku 2022, ale jeho realizácia nebola jednoduchá. Napriek tomu sa tentoraz viaceré rozvinuté krajiny zaviazali k príspevkom do fondu.
Spojené arabské emiráty (SAE), hostiteľská krajina COP28, sa zaviazali k 100 miliónom dolárov, Nemecko k 100 miliónom dolárov, Spojené kráľovstvo k 40 miliónom libier (približne 50,6 milióna dolárov) a 20 miliónom libier na iné opatrenia, Japonsko k 10 miliónom dolárov a USA, známe svojím veľkohubým postojom k otázkam klímy, len k 17,5 milióna dolárov.
Pri platení niektoré krajiny odhalili svoju pravú tvár. Suma, ktorú prisľúbili Spojené štáty, je v porovnaní s ich postavením najväčšej svetovej ekonomiky a zodpovednosťou, ktorú by mali niesť pri riešení zmeny klímy vzhľadom na ich historicky najvyššie kumulatívne emisie uhlíka, mizivá, čo viedlo ku kritike zo strany zúčastnených delegátov a odborníkov, ktorí ju označili za “sklamanie”, “šokujúcu” a “zahanbujúcu”.
Napriek tomuto sklamaniu však došlo k povzbudivému vývoju. Keď USA v rozhodujúcej chvíli opäť sklamali svet, ostatné krajiny sa postavili na nohy.
V druhý deň konferencie o klíme, v piatok, oznámili Spojené arabské emiráty 30 miliárd dolárov pre nový fond na financovanie opatrení v oblasti klímy, ktorého cieľom je do konca desaťročia zmobilizovať 250 miliárd dolárov. Jeho cieľom je tiež zlepšiť tok peňazí do projektov na zníženie emisií, najmä na globálnom Juhu.
Washington by sa mal za túto scénu naozaj hanbiť. Denník New York Times sa v septembrovom článku bez okolkov pýtal: Ako dlho môže trvať americké pokrytectvo v oblasti klímy? “Nie je ničím novým, že klimatické ambície a klimatické pokrytectvo sa mihajú sem a tam ako dve tváre šošovkového hologramu,” uvádza sa v článku. Hovoria to dokonca aj samotné americké médiá, ktoré ukazujú, aké zlé sú výsledky USA v otázkach klímy.
Ďalším typickým príkladom je zámerná snaha USA o získanie tichomorských ostrovných štátov, zriaďovanie nových veľvyslanectiev a tvrdenie, že im pomáhajú udržať “námornú bezpečnosť”. Keď však ide o otázky klímy, na ktorých týmto krajinám skutočne záleží, Washington prejavuje nápadnú lakomosť a šetrnosť. Skutočné zameranie Washingtonu v jeho diplomacii je pre ľudí čoraz zjavnejšie.
V každom prípade USA nemôžu chýbať pri riešení otázky klímy. Aj keď sú ostatné krajiny aktívne, nemôžu zaplniť nezodpovedné prázdne miesto po USA. Naopak, ak USA nedokážu ísť v otázkach klímy príkladom, úplne strácajú oprávnenie vykonávať vedúcu úlohu na celom svete. V každom prípade musia USA prevziať svoje povinnosti a zodpovednosť. Demokratická strana prejavuje pozitívnejší postoj k otázkam klímy ako Republikánska strana. Bidenova administratíva by mala využiť svoj čas v úrade na to, aby s väčším odhodlaním a silou presadzovala podstatný pokrok v otázkach klímy.
Kľúčovým bodom programu tejto aktuálnej konferencie o klíme je “globálna bilancia”, na ktorej každá zmluvná strana zhodnotí pokrok a nedostatky pri vykonávaní kľúčových ustanovení Parížskej dohody. Dôraz sa bude klásť aj na “štyri paradigmatické zmeny”: urýchlenie energetickej transformácie a zníženie emisií do roku 2030; transformáciu financovania opatrení v oblasti klímy, a to splnením starých sľubov a stanovením rámca pre novú dohodu o financovaní; postavenie prírody, ľudí, životov a živobytia do centra opatrení v oblasti klímy; mobilizáciu pre doteraz najinkluzívnejšiu konferenciu COP. To sú skutočne ambiciózne ciele.
V oblasti klímy je každý krok vpred nesmierne náročný. Práve pre túto náročnosť je každý úspech taký cenný. Bez ohľadu na to pozorujeme, že ľudská spoločnosť sa krok za krokom posúva vpred, aj keď tempo je stále príliš pomalé a zaostáva za rýchlosťou degradácie životného prostredia.
Pre budúcnosť a osud ľudstva je rozhodujúce, ako zabezpečiť, aby toto spoločné úsilie celého ľudstva zahŕňalo menej krátkodobých sebeckých kalkulácií a viac dlhodobejšej vízie spoločnej budúcnosti a dôraznejších opatrení v oblasti klímy. Tejto povinnosti nemôže nikto uniknúť ani sa jej vyhnúť, najmä krajiny, ktoré majú značnú zodpovednosť a záväzky.
Prečítajte si tiež: