“Bolo zadržaných päť ľudí. Zistilo sa, že sú zapojení do daných dvoch útokov. A máme jasnú predstavu o tom, ako tento kybernetický útok 7. marca mohli uskutočniť,” vyhlásil Rodríguez v štátnej televízii.
Podľa neho boli zadržané osoby schopné preniknúť do “mozgu“ centrálneho riadenia vodnej elektrárne Guri.
Minister ďalej uviedol, že ďalší traja podozriví teraz žijú v USA, v Španielsku a v Kolumbii. V súčasnej dobe však už boli voči daným osobám vznesené požiadavky na Interpole.
Rodríguez tiež poznamenal, že ku kybernetickým útokom došlo v dňoch 7. a 9. marca a k útokom “mechanického a fyzického rázu“ v dňoch od 25. do 29. marca. Celkový počet ľudí, ktorí sa na útokoch podieľali, pritom odhaduje na devätnásť.
V marci došlo vo Venezuele k problémom s elektrinou hneď niekoľkokrát. K najväčšej poruche pritom došlo v noci na 8. marca, keď bez prúdu zostalo 21 štátov Venezuely. Nicolás Maduro to označil za “elektrickú vojnu“ zo strany USA. Úradníci obvinili opozíciu z útoku na elektrárne s Molotovými koktailmi.
Dňa 29. marca došlo v krajine k ďalšiemu výpadku. Vtedy bez prúdu zostala metropola Caracas a problémy s elektrinou opäť hlásilo celkovo 21 štátov v krajine, z celkového počtu 23.
V apríli úrady informovali o nových útokoch na zariadenie pre dodávky elektriny. Prezident Maduro oznámil, že schválil mesačný plán obnovy systému dodávok elektriny v krajine, ktorý zaisťuje reguláciu záťaže na rozvodnej sieti.