Podľa amerického denníka hekeri už pred niekoľkými rokmi infiltrovali diplomatickú komunikačnú sieť Európskej únie a dostali sa tak ku tisícom depeší diplomatov, ktoré odhaľujú napríklad obavy z nepredvídateľného správania administratívy prezidenta Trumpa, či rizikách Ruska a Číny pre svetovú ekonomiku a politiku.
V jednej z uniknutých správ sa dokonca hovorí o obave z obnovy iránskeho jadrového programu.
V jednej z depeší európski diplomati opísali stretnutie prezidenta Trumpa s prezidentom Vladimírom Putinom v Helsinkách vo Fínsku ako “úspešné (prinajmenšom pre Putina)”.
Ďalšia správa, ktorá bol napísaná po európskom samite 16. júla, hovorí o analýze diskusie medzi európskymi úradníkmi a prezidentom Číny, ktorý vraj ekonomicky “šikanuje” amerického prezidenta Trumpa ako v “boxerskom zápase bez pravidiel . ”
The New York Times upozorňuje, že technika, ktorú hekeri použili počas trojročného obdobia, sa podobala tej, ktorú dlhodobo používa elitná jednotka Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády. Nešlo údajne o žiadny sofistikovaný hekerský útok, skôr o jednoduchší spôsob nabúrania sa do siete na otvorenej internetovej stránke niektorého ministerstiev zahraničných vecí, uvádza to spoločnosť Area 1, ktorá tieto informácie poskytla americkému denníku.
“Ľudia hovoria o sofistikovaných hekeroch, no na tomto nebolo nič sofistikované,“ uviedol riaditeľ Area 1 Oren Falkowitz s tým, že poskytol americkým novinám viac ako 1000 takýchto odhalených depeší.
Po infiltrácii do európskej siete zvanej COREU mali hekeri prístup ku komunikáciám 28 krajín Európskej únie v oblastiach od obchodu a colných taríf až po terorizmus a analýzy z únijných samitov – “od životne dôležitých správ až po nevýznamné,” píše americký denník.
Na otázku denníka o hekerských útokoch, Agentúra pre národnú bezpečnosť odpovedala v stredu, že odmieta situáciu komentovať. Ale nemenovaný bývalý šéf americkej spravodajskej služby povedal, že Európska únia bola opakovane varovaná, že jej “pomerne starý” komunikačný systém je veľmi zraniteľný voči hekingu zo strany Číny, Ruska, Iránu a ďalších štátov.
V závere článku denník NY Times podotýka, že európski predstavitelia už na túto hrozbu začínajú reagovať a zavádzajú aj nový komunikačný systém svojich diplomatov a v Bruseli sa vraj na medzinárodné rokovania začínajú využívať špeciálne miestnosti zabezpečené proti odpočúvaniu. Noviny ďalej píšu, že napríklad Rusko, alebo Čína komunikujú cez pokročilejší systém Zeus.
Slovenské depeše
V spomínanom článku sa píše aj o správach riaditeľa politickej sekcie Ministerstva zahraničných vecí SR Mariána Jakubócyho pre izraelského kolegu Alona Ushpiza.
Izraelská strana v depešiach uvádza, že Európska únia neprikladá potrebnú dôležitosť hrozbám, ktorým vraj čelí Izrael.
Takisto sa v komunikácii diplomatov uvádza, že Rusko na Kryme môže disponovať aj jadrovými zbraňami.
Ukrajinci tiež podľa depeše tvrdia, že v Donbase je len ruská armáda, a nie separatisti. Takúto možnosť spomenul šéf politickej sekcie ukrajinského ministerstva zahraničia Oleksij Makejev počas stretnutia s Jakubócym zo slovenského ministerstva.