Podľa predstavy ÚMS by mala zmena volebného systému spočívať v tom, že politické strany by pred voľbami do Národnej rady SR (NR SR) ponúkli kandidátky podľa samosprávnych krajov. To znamená, že by bolo osem kandidátok s dvadsiatimi kandidátmi za danú stranu a občania by si volili svojho favorita len v rámci kandidátov za svoj daný kraj. Zloženie parlamentu by tak bolo podľa Rybníčka spravodlivejšie z územného hľadiska. Dodáva, že kým z Bratislavského kraja pochádza 55 poslancov súčasného parlamentu, z Prešovského kraja iba 10 poslancov.
Od novej vlády budú zástupcovia ÚMS žiadať aj vytvorenie komisie pre štrukturálnu reformu samosprávy. „Poliaci, Maďari aj Česi sú už oveľa ďalej v správe vecí verejných. Viac peňazí a moci je u nich bližšie k občanom v regiónoch a mestách. Ich vlády sú tie, ktoré cez primátorov a starostov pomáhajú rozvíjať územia. Chceme preto dobehnúť okolité štáty a civilizované krajiny,“ povedal prezident ÚMS.
Vyššie územné celky (VÚC) majú podľa Rybníčka veľmi málo kompetencií a aj tie sú pre prospešné fungovanie samospráv nepotrebné. Podľa ÚMS by bolo lepšie, ak sa preniseli komptencie z Vlády SR a NR SR na mestá a obce. „Máme pocit, že centrálna vláda má príliš veľa moci, rozhodujú o príliš veľa veciach, o ktorých nemajú žiadne informácie a spôsobujú nám, starostom a primátorom, problémy pri prijímaní zákonov, čo sa ukázalo aj v minulom roku,“ povedal Rybníček. Súčasná deľba regiónov prebehla ešte počas vlády Vladimíra Mečiara. Rybníček si myslí, že regióny sú v nej rozdelené umelo a neprirodzene.
Šéfom expertnej skupiny, ktorá tvorila dokument „Dozrel čas na zmeny“, bol Viktor Nižňanský, šéf prvej reformy územnej samosprávy, ktorá prebehla v rokoch 2002 až 2004. Okrem neho sa na ňom podieľali napríklad viceguvernér NBS Ľudovít Ódor, Vladimír Slávik z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, špecialista na reformu verejnej správy Dušan Sloboda či Peter Spáč, profesor volebných systémov na Masarykovej univerzite v Brne.
ÚMS je dobrovoľné záujmové združenie, ktoré vzniklo 29. apríla 1994 v Košiciach. V súčasnosti združuje 49 primátorov slovenských miest, ktoré majú spolu približne 1,8 milióna obyvateľov. Jej prioritami sú presadzovanie reformy územných samospráv či väčšej samostatnosti miest.