Praha/Londýn/Berlín 14. júna 2023 (HSP/BBC/Fox13News/Independent/Echo24/Foto:TASR – Pavel Neubauer)
Umelá inteligencia (AI) “oživuje” slávnych spevákov, vedie omše a najnovšie by mohla učiť na školách, informuje BBC a Independent
Nová technológia, ktorá sa už využíva napríklad aj pri politických prejavoch a to prostredníctvom tzv. chatbota – ChatGPT, má priviesť zo záhrobia Karla Gotta, či Johna Lennona.
Karel Gott
Hlas Karla Gotta vráti umelá inteligencia prostredníctvom audio verzii autobiografickej knihy – Moja cesta za šťastím. Knihu z veľkej časti nahovoril herec Igor Bareš, v niektorých pasážach sa ozve aj hlas legendárneho speváka. Potvrdil to Lukáš Sapík, kreatívny producent projektu – Gott navždy.
Zmluvu k projektu podpísala Ivana Gottová s riaditeľom Českého rozhlasu.
“Je to naozaj neobvyklý inovačný počin a bude to u nás vôbec prvýkrát, keď sa hlas vytvorený umelou inteligenciou takto zapojí do literárneho dramatického diela,” uviedla vdova po Gottovi.
John Lennon
Vďaka umelej inteligencii ožije hlas Johna Lennona.
Sir Paul McCartney uviedol, že nová technológia im umožnila vytvoriť “poslednú” nahrávku skupiny The Beatles, ktorej vydanie je naplánované na tento rok.
Slávny spevák a skladateľ spomenul pieseň počas rozhovoru pre rozhlasovú stanicu BBC Radio 4, v ktorom zároveň propagoval novú výstavu nikdy predtým nevidených fotografií skupiny.
McCartney prezradil, že AI technológia im umožnila “vytiahnuť” vokály Johna Lennona zo starej demo nahrávky a dokončiť tak pieseň.
Názov piesne neuviedol, ale podľa BBC ide pravdepodobne o Lennonovu skladbu z roku 1978 s názvom “Now And Then” (Teraz a potom).
“Práve sme ju dokončili a vyjde tento rok,” povedal McCartney v rozhovore, ktorý bol zverejnený v utorok.
“Podarilo sa nám zobrať Johnov hlas a dostať ho do čistej podoby cez túto umelú inteligenciu, takže potom sme mohli nahrávku mixovať tak, ako sa to bežne robí,” dodal.
Nástup AI technológie už spôsobuje revolúciu v mnohých odvetviach, vrátane hudobného sveta.
Keď sa McCartneyho pýtali na rozmach umelej inteligencie v hudbe, nazval ho “trochu desivým, ale vzrušujúcim, pretože je to budúcnosť.”
“Má to dobrú stránku a potom strašidelnú stránku a musíme len sledovať, kam to povedie,” vyhlásil.
Cirkev
Stovky ľudí sa v Nemecku zúčastnili na bohoslužbe vytvorenej umelou inteligenciou. Kázne napísané technológiu ChatGPT boli prednášané prostredníctvom virtuálnych avatarov.
Ako uviedla agentúra AP, 40-minútová bohoslužba v kostole svätého Pavla v bavorskom Fürthe sa stretla so zmiešanými reakciami protestantských veriacich, pričom avatary občas vyvolali neúmyselný smiech.
Niektorí členovia kostola dokonca odmietli hovoriť, keď digitálny avatar čítal modlitbu – Otče náš.
“Nebolo tam žiadne srdce ani duša,” povedala Heiderose Schmidtová, 54-ročná pracovníčka IT, ktorá sa zúčastnila na bohoslužbe. “Avatarovia neprejavovali žiadne emócie, nemali žiadnu reč tela a hovorili tak rýchlo a monotónne, že bolo pre mňa veľmi ťažké sústrediť sa na to, čo hovorili. Ale možno je to iné pre mladšiu generáciu, ktorá s tým všetkým vyrastala.”
Na luteránskeho pastora Marca Jansena umelá inteligencia urobila väčší dojem a povedal, že si “predstavoval, že to bude horšie,” ako to bolo.
“Bol som pozitívne prekvapený, ako dobre to fungovalo,” vyhlásil. “Aj jazyk umelej inteligencie fungoval dobre, aj keď to bolo občas ešte trochu hrboľaté.”
AI začala službu vyhlásením: “Milí priatelia, je pre mňa cťou stáť tu a kázať vám ako prvá umelá inteligencia na tohtoročnom zjazde protestantov v Nemecku.”
Ďalej hovorila o tom, že treba nechať minulosť za sebou a nikdy nestratiť dôveru v Ježiša a zároveň vyzvala zhromaždenie, aby prekonalo strach zo smrti.
Na bohoslužbe, ktorú zorganizoval 29-ročný teológ Jonas Simmerlein z Viedenskej univerzity, sa zúčastnilo viac ako 300 ľudí.
Simmerlein dal pokyn, aby ChatGPT zahrnovala žalmy, modlitby a požehnanie a uviedol, že cieľom experimentu bolo ukázať, ako môžu náboženskí vodcovia využiť umelú inteligenciu na pomoc pri svojej práci.
“Umelá inteligencia bude čoraz viac ovládať naše životy vo všetkých ich aspektoch. A preto je užitočné naučiť sa s ňou zaobchádzať,” povedal a dodal, že umelá inteligencia nebude môcť nahradiť úlohu, ktorú pastori plnia v interakcii s miestnou komunitou.
“Farár je v obci, žije s ňou, pochováva ľudí, pozná ich od začiatku. Umelá inteligencia to nedokáže. Nepozná kongregáciu.”
Školstvo
Britské ministerstvo školstva navrhlo, že “tútori” s umelou inteligenciou v školách by mohli odstrániť rozdiely v dosiahnutých výsledkoch medzi bohatými a chudobnými študentmi.
Diana Barranová, ministerka pre školský systém a financovanie študentov, uviedla, že umelá inteligencia má potenciál znížiť pracovné zaťaženie učiteľov a poskytnúť žiakom lepšiu spätnú väzbu o ich práci.
V exkluzívnom texte pre denník The Independent naznačila, že by mohla urobiť viac. “Mohla by AI pomôcť deťom so špeciálnymi potrebami a postihnutím učiť sa intuitívnejšie? Mohla by zmierniť administratívnu záťaž učiteľov tým, že by za nich robila ťažkú prácu pri rutinných úlohách, ako je napríklad známkovanie? Mohla by pomôcť znížiť rozdiely vo výsledkoch znevýhodnených detí tým, že im poskytne bezplatného osobného učiteľa?”
Dodala, že ministri si uvedomujú nebezpečenstvá spojené s umelou inteligenciou, ale zároveň chcú “využiť jej čaro”.
Prišlo to len týždeň po tom, čo poradca britského premiéra Rishiho Sunaka varoval, že táto technológia by už o dva roky mohla pomôcť vyrobiť smrtiace zbrane, ktoré “zabijú ľudí.”
Ministri chcú, aby vedúci predstavitelia školstva a odborníci na technológie predložili nápady, ako používať umelú inteligenciu “bezpečným a spoľahlivým spôsobom” vo vzdelávaní.
Prichádza to potom, čo hlavné skúšobné komisie v Spojenom kráľovstve navrhli, aby školy nútili žiakov vypracovávať niektoré úlohy “v triede pod priamym dohľadom” v dôsledku obáv z podvádzania pomocou umelej inteligencie.
ChatGPT je forma generatívnej umelej inteligencie, ktorá dokáže odpovedať na otázky podobným spôsobom ako človek a chápe kontext následných otázok podobne ako v ľudskej konverzácii, pričom na požiadanie dokáže písať eseje. To vyvolalo obavy, že by ju študenti mohli používať na vypracovanie úloh.
Minulý mesiac Britská spoločnosť pre výpočtovú technológiu (BCS) vyzvala, aby sa umelá inteligencia stala súčasťou školení pre učiteľov, aby zamestnanci pochopili, ako študenti používajú umelú inteligenciu.