Kyjev 21. apríla 2019 (HSP/Strana/Foto:Facebook)
Vo štvrtok Rusko uvalilo na Ukrajinu nové sankcie. Urobilo to síce na oplátku za sankcie, ktoré Kyjev uvalil na Rusko, ale je v tom však háčik: ešte nikdy Moskva nepohrozila Kyjevu tvrdými reštrikciami. Vždy to boli iba jemné sankcie, oveľa jemnejšie, ako tie, ktoré uvaľoval Kyjev, EÚ a USA na Rusko. Ani teraz ešte Rusko neuvalilo tvrdé sankcie, ale zjavne naznačilo, že, ak budúci ukrajinský prezident bude pokračovať vo vojne proti Rusku, tie tvrdé sankcie budú nasledovať okamžite
Zatiaľ Rusko iba rozšírilo zoznam tovarov, ktoré sa nebudú vyvážať na Ukrajinu bez špeciálnych povolení. Teda nie sú zakázané, ale len tak hocikto a hocikomu ich nedodá… Ide prevažne o energetické komodity: ropa, benzín, dieselové palivo, plyn a uhlie. Ukrajinské médiá v tejto súvislosti pripomenuli, že Rusko priamo obsadzuje 40% ukrajinského trhu s ropnými produktmi. Ďalších 40% trhu obsadzuje Bielorusko, ktoré však obchoduje s ruskou ropou a je závislé na rozhodnutiach Moskvy. Číže, ako prízvukuje najväčší a najčítanejší ukrajinský denník Strana, „vplyv Moskvy na tankovanie ukrajinských áut a poľnohospodárskej techniky je kolosálny…“
Ukrajinské médiá poukazujú na zjavný nesúlad. Na jednej strane, podľa tvrdení Petra Porošenka, viacerých poslancov a členov vlády, Ukrajina bojuje proti Rusku, vyhlásilo „svätú vojnu agresorovi“. Ale na druhej strane ukrajinské firmy a spoločnosti veselo obchodujú s tým istým „agresorom“, vrátane spoločností pomaly už bývalého prezidenta Petra Porošenka. A ukrajinská energetika je takmer úplne závislá od Ruska. „Zjemnenými sankciami“ však Kremeľ naznačil, že Moskva nemusí byť taká štedrá a benevolentná, ako to bolo v priebehu ostatných piatich rokov, a nový ukrajinský prezident by si mal dobre rozmyslieť svoju politiku voči Moskve.
„Nové sankcie, ktoré uvalila vláda Ruska, sa dajú rozdeliť na dve základné kategórie. Po prvé, sú to tovary, ktoré úplne zakázali dovážať z Ruska na Ukrajinu a naopak. Medzi nimi hlavné miesto patrí surovej rope. Odteraz ju Rusko nebude dodávať na Ukrajinu. Po druhé, sú to tie produkty, ktoré sa do našej krajiny dajú dovážať iba na špeciálne povolenie ruského ministerstva ekonomického rozvoja. Patrí sem benzín, uhlie a skvapalnený plyn,“ uvádza ukrajinský denník Strana.
Zverejnil podrobný zoznam tovarov, ktoré: a) úplne zakázali dovážať na Ukrajinu, b) možno dovážať na Ukrajinu na špeciálne povolenie ruského ministerstva ekonomického rozvoja, c) úplne zakázali vyvážať z Ukrajiny. Tento zoznam si môžete nájsť v článku denníku Strana.
„Je ťažké si nevšimnúť, že nový balík hospodárskych obmedzení sa objavil iba tri dni pred voľbami prezidenta Ukrajiny. Určite to nie je pokus ovplyvniť výsledky volieb. Viac – menej je očividne, že vyhrá Vladimír Zelenskij. Treba si uvedomovať, že ropné a benzínové sankcie je to mimoriadne tvrdá páka vplyvu na Ukrajinu, ktorú Moskva ešte ani raz nepoužila v priebehu všetkých piatich rokov pokračovania konfliktu. A všetci vieme, prečo. Podobné sankcie by vyvolali divoký nárast cien na benzínových pumpách, problémy s palivom a celkovo by značne poškodili ukrajinské hospodárstvo. Toto by, podľa Kremľa, mohlo posilniť protiruskú rétoriku Petra Porošenka a umožniť mu, aby zhromaždil okolo seba viac svojich prívržencov. Čo by zvýšilo jeho šance zostať prezidentom aj na druhé obdobie,“ vysvetľuje denník Strana.
Poukazuje na to, že Moskva nemala záujem hospodársky zruinovať Ukrajinu: to by malo negatívny vplyv aj na samotné Rusko. Preto Moskva neodpovedala na všetky nepriateľské kroky a vyhlásenia ukrajinského vedenia. „Namiesto toho si zvolila taktiku jemného nátlaku. A táto taktika bola správna. Sympatie obyvateľstva Ukrajiny voči Rusku v ostatných rokoch narástli, ale stratégia Porošenka „Buď ja alebo Putin“ skrachovala. Výsledkom bude, že súčasný garant podobnej taktiky nedeľňajšie voľby prehrá,“ predpovedá denník výsledok dnešných prezidentských volieb.
„To znamená, že nové ruské sankcie nie sú adresované odchádzajúcemu „do dôchodku“ Porošenkovi, ale jeho nástupcovi – Vladimírovi Zelenskému. A aj jeho kumpánom – biznismenom. Pripomenieme iba, že Igor Kolomojskij vlastní dva ropu spracujúce závody – v Kremenčuge a v Drogobyči,“ pripomína denník Strana. „A je tu veľmi dôležitý moment. Najviac kritické komodity ukrajinského importu – benzín, dieselové palivo a uhlie – Rusko nezakazuje úplne. Bude sa dať ich dovážať na Ukrajinu – ale iba na základe špeciálneho povolenia vlády Ruska,“ vysvetľuje denník.
Predpokladá, že dovoz týchto tovarov sa zatiaľ nepreruší. Preto zatiaľ na Ukrajine všetko bude fungovať – aj elektrárne, aj benzínové pumpy atď. Ale sankcie ukázali, že Moskva hneď zastaví dovoz týchto komodít, ak nové vedenie Ukrajiny sa nepokúsi dohodnúť s Kremľom… Denník Strana podotýka, že Vladimír Zelenskij vyhlásil, že treba hľadať aj iných dodávateľov, ale je to iba predvolebná rétorika. Je ich veľmi ťažko nájsť a ešte ťažšie dohodnúť také výhodné podmienky a ceny, ktoré ponúkajú ruskí dodávatelia za taký kvalitný tovar. „Dodávateľov si mohli začať hľadať od r.2014 , ale ani nezačali. Ako vidíme, ruská ropa (produkty vyrobené z nej) v súčasnosti tvoria 80% ukrajinského trhu,“ konštatuje denník Strana.
Eugen Rusnák