UKRAJINA: Vlajkou EÚ sa zakrývajú opoziční aj vládni politici

UKRAJINA: Vlajkou EÚ sa zakrývajú opoziční aj vládni politici

Kyjev 16. decembra (TASR) – K neprehľadnosti situácie na Ukrajine prispieva obrovský pragmatizmus až oportunizmus miestnych politikov, ktorí vždy dokážu nastaviť plachty svojej politickej lode tak, aby optimálne využívala aktuálny smer vetra. "U nás sú teraz skoro všetci verbálne proeurópski, nielen opoziční, ale aj vládni politici," povedala Nina, ktorá na kyjevské Námestie nezávislosti pricestovala z neďalekého mesta.

Opozícia tu na masových demonštráciách protestuje proti nepodpísaniu asociačnej zmluvy s Európskou úniou. Ochotu naďalej rokovať s úniou však prezentuje prezident Viktor Janukovyč a vláda premiéra Mykolu Azarova. "Čo myslíte, kto z týchto ľudí verí, že to myslia vážne?" pýta sa Nina a ukazuje na námestie "euromajdanu", na ktorom Ukrajinci od konca novembra nonstop protestujú proti politike vlády a jej rozhodnutiu nepodpísať asociačnú dohodu s EÚ na summite vo Vilniuse.

Pre oblasť západnej Ukrajiny a hlavného mesta jej slová platia takmer absolútne, na priemyselnom východe je to komplikovanejšie. Žije tu početná ruská menšina, ale aj ekonomické vektory sú tradične nasmerované na východ. "Najviac ma hnevá, že všetci stále hovoria o Európskej únii, ale málo o konkrétnych krokoch. O čom vlastne vláda posledné roky rokovala?" pýta sa Nina. "Veď to nemá byť otázka politických vyhlásení, ale dohôd, ktoré pomôžu ekonomike. Zatiaľ som počula len o dohodách, čo sme podpísali s Ruskom. A tiež neviem, čo je vlastne v nich," pripomína ekonomickú situáciu Ukrajiny, ktorá sa už dlhší čas potáca na okraji štátneho bankrotu.

Je krátko predpoludním a "majdan" sa pomaly zapĺňa. Večer tu bude opäť obrovská demonštrácia. Dominujú farby Ukrajiny a Európskej únie, námestie je doslova nasiaknuté duchom patriotizmu. Ľudia sa však k sebe správajú veľmi srdečne, postávajú pri improvizovaných ohniskách a stánkoch s jedlom a debatujú. Na druhej strane všade cítiť strach z provokatérov. "Môžem sa opýtať, odkiaľ ste?" pýta sa ma priateľsky, ale dôrazne dvojica asi dvadsaťročných mladíkov pri prechode cez barikády. Zaujala ich moja slovakizovaná ruština, ktorou debatujem s Ninou. Keď vysvetlím, že som pricestoval zo Slovenska ako novinár, ľady sa roztopia. "Nech sa páči, poďte," pozývajú ma na námestie.

Reklama

Ukrajinská žltá a modrá, ale sporadicky aj farby EÚ, sa však dajú vidieť aj na provládnych demonštráciách. Hoci sú sa početnosťou nemôžu porovnať s "euromajdanom", tiež sa na nich zúčastňujú tisíce ľudí, často pozvážaných autobusmi z rôznych regiónov krajiny.

Dianie v Kyjeve na jednej strane podčiarkuje komplikovanosť situácie na Ukrajine, na druhej strane prekvapuje úprimnými emóciami ľudí na námestiach, v protiklade s dvojtvárnosťou ukrajinskej politickej reprezentácie.

Reklama

Večer na námestí Ukrajinci masovo odkazujú svojim politikom: "Banda, het!", ale pravda je, že také jednoduché to asi nebude. "Je to prekrásna krajina. Ľudia, ich vysoká vzdelanosť, rozhľadenosť je porovnateľná s ktorýmkoľvek európskym štátom. Ale brzdení sú tým, že politici, ktorých si vyberú, ich vždy sklamú a nevedia prekročiť rubikon. Nevedia sa starať viac o krajinu ako o seba," povedal pre TASR Pavol Hamžík, ktorého misia veľvyslanca SR na Ukrajine sa skončila práve v týchto dňoch.

Dodal, že toto hodnotenie sa vzťahuje tak na politikov, ktorí tu vládli pred dvadsiatimi, pätnástimi, desiatimi, piatimi rokmi alebo vládnu teraz. "Na Ukrajine nevládnu inštitúcie, ale ľudia, ktorí sa dostanú k moci. Za posledných dvadsať rokov sa tento systém nezmenil. Na Ukrajine sú možnosti pre politikov, ako využiť situáciu vo svoj prospech, neskutočne široké. To takmer nemá hraníc," konštatuje Hamžík.

"Ľudia sú na to do určitej miery zvyknutí. Nie, že by to tolerovali, ale nevedia si s tým poradiť. Bežný človek tu dodnes má minimálny vplyv na to, čo sa okolo neho deje. To je porovnateľné s časmi existencie Sovietskeho zväzu," dodáva. Aj Hamžík upozorňuje, že vo vzťahu Ukrajiny a EÚ v posledných rokoch bolo veľmi veľa imitácie, predstierania pripravenosti uskutočniť kroky, ku ktorým sa napokon Ukrajina neodhodlala.

Na "Majdane" nezávislosti zatiaľ vládne optimizmus. Aj keď demonštrácie vypukli spontánne, dnes námestie pôsobí ako dobre organizovaný celok, vystupujú politické aj kultúrne osobnosti Ukrajiny, sú tu koncerty populárnych skupín aj vystúpenia operných spevákov. S podpornými vyhláseniami prichádzajú rôzni zástupcovia regiónov vrátane Užhorodu, kde žije početná slovenská menšina. Na veľkoplošnej obrazovke dokonca jednu chvíľu ide futbal.

Slovákovi môže atmosféra pripomínať Nežnú revolúciu, ale aj najgrandióznejší predvolebný míting v histórii Európy. Prezident Viktor Janukovyč zatiaľ na túto výzvu reagoval personálnymi zmenami funkcionárov zodpovedných za neprimeraný zásah polície voči demonštrantom, odvolal kyjevského primátora Oleksandra Popova a ponúkol dialóg formou okrúhleho stola. Hamžík však túto ponuku hodnotí ako nedostatočnú: "Dobre, že je tu priestor pre dialóg a že ho organizuje prezident. Ale ak to mám hodnotiť úplne otvorene, tak si myslím, že zatiaľ snaha adekvátne reagovať na tieto protesty neexistuje."

Reklama

"Pozývajú sa predstavitelia všetkých možných súčastí spoločnosti za okrúhly stôl, kde sú však tí, ktorí predstavujú protesty, opozícia, občianske hnutie a študenti, marginalizovaní," poznamenal Hamžík.

Viaceré ukrajinské zdroje však už začínajú špekulovať o výrazných zmenách v ukrajinskej vláde. Na druhej strane pomoc krachujúcej Ukrajine ponúklo Rusko, ukrajinský prezident Viktor Janukovyč na rokovania k východnému partnerovi cestuje 17. decembra. Podľa poradcu ruského prezidenta Vladimira Putina Andreja Belousova je Rusko ochotné poskytnúť Ukrajine úver, ak oň požiada.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali