Doneck 30. januára (TASR) – V Donecku nie je ani náznak protivládnych protestov, ktoré sužujú Ukrajinu. Mesto je domovskou základňou prezidenta Viktora Janukovyča, nachádza sa približne 600 kilometrov juhovýchodne od metropoly Kyjev a 50 kilometrov od hraníc s Ruskom. Uviedla to dnes v článku tlačová agentúra DPA.
Jediným náznakom problémov v tomto priemyselnom meste sú desiatky príslušníkov mimoriadnych bezpečnostných síl na prízemí regionálneho administratívneho sídla.
Dvaja príslušníci vyzbrojení na boj s výtržníkmi pozerajú von oknom, štíty a prilby majú položené na radiátore.
Donbas, ako sa nazýva okolitý región s uhoľnými baňami na východe Ukrajiny, je baštou Janukovyča, ktorý vyrastal v tamojšom meste Jenakijeve.
Hoci protivládni protestujúci obsadili mnoho z 25 regionálnych administratívnych sídiel na Ukrajine, predstavitelia tvrdia, že nič také sa v Donecku nestalo.
Prevažne rusky hovoriace miestne obyvateľstvo Donbasu nemá politické ambície ako demonštranti v Kyjeve, z ktorých mnohí pochádzajú zo západnej časti štátu a rozprávajú ukrajinsky.
"Euromajdan? Do pekla s ním! Ak Ukrajina nemá byť zničená, tak musí ísť do práce, nie na protest," povedal muž v strednom veku, ktorý sa predstavil iba ako Andrej, keď dnes skoro ráno rýchlo kráčal okolo impozantnej sochy Lenina v Donecku.
Protivládne protesty sú známe ako "Euromajdan", pretože sa začali na kyjevskom Námestí nezávislosti, známom pod názvom majdan (námestie). Nasledovali po tom, ako prezident Janukovyč odmietol podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou a namiesto toho podpísal obchodné dohody s Ruskom.
Odporcovia Janukovyča a jeho Strany regiónov však majú v Donbase ťažkú úlohu. Prozápadné opozičné strany tam nikdy nedosiahli viac ako desať percent a jedinou opozíciou v 175-člennom miestnom parlamente je osem komunistických poslancov.
"Tí, čo sú tu nespokojní s Janukovyčom, zvyknú voliť komunistov," povedal profesor medzinárodných vzťahov na Doneckej univerzite Ihor Todorov.
Demonštrácie, ktoré sa pravidelne konali v blízkosti regionálnej administratívnej budovy už od novembra, boli zrušené, pretože Janukovyčovi priaznivci sa minulý týždeň pobili s protivládnymi protestujúcimi.
"Dospeli sme k záveru, že to už nie je bezpečné," vysvetlil Denis Kaplunov, zástupca šéfa regionálnej pobočky strany Udar, ktorej lídrom je svetoznámy boxer Vitalij Kličko.
Kaplunov a ďalší opozičný aktivista tvrdia, že Janukovyčovi priaznivci sú najatí násilníci a delikventi z banskej dediny pri Donecku.
Ukrajina je pritom zaplavená správami o vládnych provokatéroch, ktorých nazývajú "tituški", ktorí narušujú opozičné zhromaždenia.
Kaplunov tvrdí, že jeho kolega aktivista, ktorý kedysi pracoval vo väznici, spoznal tváre skupiny údajných spontánnych Janukovyčových priaznivcov. "Sú to všetko bývalí väzni," dodal.
Po celom Donbase dostávajú aktivisti zo strany Udar výhražné esemesky, uviedol Kaplunov. V pondelok 27. januára dvaja organizátori protivládnych zhromaždení v Donecku – novinárka Katerina Žemčužnikovová a člen strany Sloboda (Svoboda) Artur Ševcov – ušli pre vyhrážky z regiónu.