Kyjev 30. januára 2023 (HSP/politico/Foto:TASR/AP)
Ukrajinský premiér Denys Šmygaľ má na zabezpečenie členstva v EÚ prísny dvojročný harmonogram, ktorý bude určite dominovať diskusiám na historickom samite EÚ-Ukrajina, ktorý sa tento týždeň koná prvýkrát na ukrajinskej pôde
Problém? Nikto v EÚ si nemyslí, že je to reálne, konštatuje POLITICO.
Keď komisári EÚ koncom tohto týždňa odcestujú do Kyjeva pred piatkovým samitom s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a šéfmi Európskej komisie a Rady, ich hlavnou úlohou bude pravdepodobne zvládnuť očakávania.
Samotný Šmygaľ si kladie prísny termín. “Máme veľmi ambiciózny plán na vstup do Európskej únie v priebehu nasledujúcich dvoch rokov,” povedal pre POLITICO. “Očakávame teda, že tento rok, v roku 2023, už môžeme mať túto predvstupovú fázu rokovaní za sebou,” povedal.
To je hodenou rukavicou establishmentu EÚ, ktorý sa snaží udržať členstvo Ukrajiny ako oveľa vzdialenejší koncept.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron minulý rok povedal, že môže trvať “desaťročia”, kým sa Ukrajina stane členom EÚ. Dokonca aj vedúci predstavitelia EÚ, ktorí na svojom samite v júni minulého roka podporili udelenie štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine, v súkromí priznávajú, že perspektíva skutočného vstupu krajiny je vzdialená ešte pekných pár rokov (a to môže byť jeden z dôvodov, prečo túto myšlienku vôbec podporili.) Koniec koncov, kandidátske krajiny ako Srbsko, Turecko a Čierna Hora čakajú už mnoho rokov, v prípade Ankary od roku 1999.
Ukrajina je pre EÚ hlavolamom. Mnohí tvrdia, že Brusel má voči Kyjevu osobitnú zodpovednosť. Bol to predsa hnev Ukrajincov na rozhodnutie prezidenta Viktora Janukovyča odstúpiť od dohody o politickom a hospodárskom pridružení s EÚ na príkaz Ruska, ktorý vyvolal zámienku na povstanie na Majdane v roku 2014 a pripravil pôdu pre vojnu. Ako sa vyjadrila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová: Ukrajina je “jedinou krajinou, kde sa strieľalo, pretože sa ľudia zabalili do európskej vlajky”.
Blízki spojenci Ukrajiny v EÚ, ako sú Poľsko a pobaltské krajiny, silne podporujú snahu Kyjeva o členstvo, pretože ho vnímajú ako demokraciu, ktorá sa bráni agresorovi. Mnohí členovia starej gardy EÚ sú však oveľa opatrnejší, pretože Ukrajina – globálna poľnohospodárska veľmoc – by mohla oslabiť ich vlastné právomoci a výhody. Ukrajina a Poľsko – s celkovým počtom 80 miliónov obyvateľov – by sa mohli spojiť a súperiť s Nemeckom ako politická sila v Európskej rade a niektorí tvrdia, že Kyjev by nadmerne vyčerpal rozpočet EÚ.
Krátkodobé výsledky
Piatkový samit v Kyjeve – prvé stretnutie EÚ tohto druhu, ktoré sa uskutoční v aktívnej vojnovej zóne – bude o nájdení správnej rovnováhy.
Hoci sa na zasadnutí nezúčastnia vedúci predstavitelia členských štátov EÚ, úradníci Európskej rady sa venovali rokovaniam s členskými štátmi EÚ o záverečnom komuniké.
Niektoré krajiny trvajú na tom, že vyhlásenie by sa nemalo vzdialiť od formulácie použitej na júnovom zasadnutí Európskej rady – zdôrazňujú, že budúcnosť Ukrajiny síce patrí Európskej únii, ale krajiny, ktoré sa o ňu uchádzajú, musia spĺňať osobitné kritériá. “Očakávania v Kyjeve sú pomerne veľké, ale je potrebné splniť všetky podmienky, ktoré stanovila Komisia. Je to proces založený na zásluhách,” povedal jeden z vysokopostavených predstaviteľov EÚ.
Napriek tomu sa očakáva pokrok, keď sa Zelenskyj stretne s von der Leyenovou a predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.
Šmyhal pre POLITICO povedal, že dúfa, že Ukrajina v piatok dosiahne “výrazný skok vpred”, najmä v konkrétnych oblastiach – dohoda o bezvízovom režime pre priemyselný tovar, pozastavenie ciel na ukrajinský vývoz na ďalší rok a “aktívny pokrok” pri vstupe do platobného systému SEPA (jednotná oblasť platieb v eurách) a začlenenie Ukrajiny do oblasti mobilného roamingu EÚ.
“Očakávame pokrok a zrýchlenie našej cesty k podpisu týchto dohôd,” povedal.
Protikorupčná kampaň
Horúcou témou – a jedným z hlavných otáznikov nad vstupom Ukrajiny do EÚ – bude boj Ukrajiny proti korupcii. Tento mesiac bol odvolaný námestník ministra infraštruktúry a odstúpil námestník ministra zahraničných vecí v súvislosti so škandálmi týkajúcimi sa vojnových ziskov pri verejných zákazkách.
“Potrebujeme reformovanú Ukrajinu,” povedal jeden z vysokých predstaviteľov EÚ, ktorý sa centrálne podieľa na prípravách samitu. “Nemôžeme mať tú istú Ukrajinu ako pred vojnou.”
Šmyhal trval na tom, že Zelenského vláda berie korupciu vážne. “Máme nulovú toleranciu voči korupcii,” povedal a poukázal na “bleskovú rýchlosť”, s akou boli tento mesiac odvolaní úradníci. “Žiaľ, korupcia sa nezrodila včera, ale sme si istí, že ju vykoreníme,” povedal a otvorene povedal, že je kľúčom k ceste krajiny do EÚ.
Povedal tiež, že vláda je pripravená revidovať nedávnu legislatívu o ústavnom súde krajiny, aby splnila požiadavky Európskej komisie aj Benátskej komisie, poradného orgánu Rady Európy. Zmeny by sa mohli uskutočniť už tento týždeň pred samitom, povedal Šmyhal.
Hoci Ukrajina oznámila reformu ústavného súdu, najmä pokiaľ ide o spôsob vymenúvania sudcov, Benátska komisia má stále výhrady k právomociam a zloženiu poradnej skupiny expertov, orgánu, ktorý vyberá kandidátov na sudcov. Cieľom je zabrániť politickým zásahom.
Šmyhal uviedol, že tieto otázky sa budú riešiť. “Vedieme konzultácie s Európskou komisiou, aby sme videli, že všetky vydané závery môžu byť zapracované do textu,” povedal pre POLITICO.
Napriek tomu sa očakáva, že symbolická sila tohtotýždňového samitu vyšle Moskve silný signál o európskych ašpiráciách Ukrajiny.
Predseda Európskej rady Michel využil svoju nečakanú návštevu Kyjeva tento mesiac na uistenie Ukrajiny, že členstvo v EÚ bude pre Ukrajinu realitou, a ukrajinskej Rade (parlamentu) povedal, že sníva o tom, že jedného dňa bude jeho funkciu predsedu Európskej rady zastávať Ukrajinec.
“Ukrajina je EÚ a EÚ je Ukrajina,” povedal. “Musíme vynaložiť maximálne úsilie, aby sme tento prísľub čo najrýchlejšie premenili na skutočnosť.”
Kľúčovou otázkou pre Ukrajincov po piatkovom zasadnutí bude, ako rýchlo sa rétorika a sľuby môžu stať skutočnosťou, uzatvára POLITICO.