Šimečka v rozhovore pre denník SME uviedol, že s poslancami ĽSNS sa nikto zo Slovákov v EP nerozpráva. Je to pravda?Ako vnímate doterajší postoj progresívcov ku vám v rámci pôsobenia v EP?
Pán Šimečka zrejme podľa seba súdi ostatných. Jediní, kto sa s nami v Európskom parlamente nebaví, sú totiž len radikálni “slniečkari”. Tí, sa v Európskych inštitúciách správajú rovnako arogantne a militantne, ako ich poznáme aj na Slovensku. Myslia si, že Európa patrí len im, že len oni majú ten správny názor a ľudí s inými názormi priam neznášajú.
So všetkými ostatnými máme však v Európskom parlamente slušné a korektné vzťahy, aj keď máme každý svoj vlastný politický názor. Mnohí zahraniční kolegovia europoslanci, dokonca aj tlieskajú mojim príhovorom v pléne Európskeho parlamentu.
Ako naopak vidíte, vy pôsobenie poslancov PS/Spolu, SaS, OĽaNO či Smeru-SD v EP? Je ich správanie, či hlasovania iné, ako ich poznáte zo slovenského parlamentu?
V Európskom parlamente sa výstižne ukazuje dvojtvárnosť, resp. bezhodnotovosť niektorých politických strán. Veľmi dobre poznáme ich vyhlásenia z domácej politiky. V Bruseli, však zrazu vidíme, ako Smer a KDH hlasujú za nominantov a opatrenia, podporujúce nelegálnu imigráciu a LGBT agendu alebo ako je strana SaS vo frakcii s politikmi, ktorí v pléne vyzývajú na výmenu “humanitárnych” lodí, prevádzajúcich imigrantov za vojnové lode.
Tieto strany jednoducho nemajú chrbtovú kosť a kvôli osobným výhodám a moci sľúbia hocikomu, hocičo. Treba, aby na to voliči pamätali, najmä pri nasledujúcich voľbách do NR SR.
Vy osobne, ste o prvých dňoch v europarlamente hovorili ako o chaose. Platí to aj naďalej? Ako ste vnímali hlasovanie o šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej?
Hlasovanie o predsedovi Európskej komisie bola len formálna fraška. Poslanci Európskeho parlamentu nemôžu nominovať kandidátov na túto dôležitú pozíciu. Môžu len hlasovať o kandidátoch, ktorých im predostrie Európska rada, a keďže, tá predostrela len jednu kandidátku, pani Ursulu von der Leyenovú, tak v hlasovaní nebolo na výber.
Iste, parlament mohol kandidatúru tejto ženy neschváliť, ale to si vedúce frakcie dopredu spočítali. Ak by hrozilo, že by naozaj nemusela byť schválená, tak už bolo naplánované posunutie hlasovania na neskôr, aby sa získal čas na presvedčenie potrebného počtu poslancov.
Pani Von der Leyenová je veľmi zlou správou pre Európu, je to totiž politická dvojníčka Angely Merkelovej. Už vo svojom kandidačnom príhovore vyhlasovala, že chce viac Európskej únie (rozumejte viac regulácií a moci Bruselu), viac armády (Európsku armádu pod velením Bruselu), viac pomoci pre imigrantov, atď. Skrátka, viac všetkého, čo ničí pôvodnú európsku civilizáciu a jej národy. Viac všetkého, proti čomu sa ľudia v posledných eurovoľbách snažili vzoprieť.
Aký je váš postoj k Marošovi Šefčovičovi, ako opätovnému eurokomisárovi za Slovensko?
Pán Šefčovič je v Bruseli rovnaký liberál, ako zvyšok súčasného vedenia EÚ. Buduje si európsku kariéru a spolieha sa na to, že bežní Slováci dianie v EÚ nesledujú. Želal by som si, aby Slovensko na poste eurokomisára zastupoval niekto razantnejší, ale žiaľ, zatiaľ nemáme dostatok politickej moci na Slovensku, aby sme mohli pána Šefčoviča vymeniť. Verím, že v budúcnosti sa to zmení.
Podľa Šimečku z politického hľadiska, Slovensku škodí členstvo vo V4, ktorá je často kritická k Bruselu. Ako sa na to pozeráte vy?
Práve naopak, regionálne, politicky a hodnotovo sú nám oveľa bližšie krajiny z V4 ako krajiny západnej Európy. Tam už mnohí ľudia úplne stratili zdravý rozum a perspektívne mnoho z týchto, kedysi vyspelých západných krajín postupne upadne a zanikne.
Musíme sa držať našich regionálnych partnerov z V4, úzko s nimi spolupracovať a spoločne sa snažiť zachrániť, čo sa dá. V Ľudovej strane Naše Slovensko pre to robíme všetko – doma na Slovensku aj v Bruseli.