Práve Nobelova cena za mier je v posledných rokoch diskutabilná. Mnohí sa totiž negatívne vyjadrili k udeleniu tejto ceny v roku 2009 súčasnému prezidentovi USA Barackovi Obamovi, on sám bol dokonca prekvapený, že ju získal. Podľa The Guardian bolo rozhodnutie taktiež prekvapivé v roku 2012, keď ňou bola “odmenená” inštitúcia Európska únia.
V marci tohto roka ukončil predsedníctvo bývalý nórsky premiér Thorbjørn Jagland okrem iného aj kvôli týmto udeleným cenám. Jaglanda kritizoval aj bývalý sekretár Nobelovho inštitútu Geir Lundestad vo svojej monografii. Viac pozri TU .
Niektorí tohtoroční kandidáti na získanie Nobelovej ceny za mier sú naozaj zaujímaví:
– pápež František
– nemecká kancelárka Angela Merkelová
– ministri zahraničných vecí John Kerry (USA) a Mohammad Javad Zarif (Irán)
– kňaz z Eritrey Mussie Zerai
– gynekológ z Konga Denis Mukwege
– africký aktivista Victor Ochen
– japonskí aktivisti Sumitero Taniguči a Setsuko Thurlowá
– mierová dohoda medzi Kolumbiou a Revolučnými ozbrojenými silami Kolumbie (FARC)
– saudskoarabský obhajca ľudských práv Raíf Badáví
– organizácia UNHCR
– ruské opozičné noviny Novaja gazeta
Zastavme sa pri niektorých. Pápeža Františka vôbec netreba predstavovať, je to skutočne známa osobnosť. Verejnosť však môže zaiste prekvapiť meno “kontroverznej” nemeckej kancelárky. Ministri zahraničných vecí USA a Iránu sú podľa denníka nominovaní na základe vypracovania Iránskeho jadrového programu. Eritrejský kňaz sa zaujímal o migrantov z Afriky, konžský gynekológ stál na strane znásilnených žien v krajine a Victor Ochen pomáhal deťom v severnej Ugande zotaviť sa s vojnovej traumy. Sumitero Taniguči a Setsuko Thurlowá prežili atómový útok na Nagasaki a vystupujú proti používaniu jadrových zbraní.
Angela Merkelová je kvôli zvestiam, že by jej tento piatok mohla byť udelená Nobelova cena za mier, v depresii
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa nechce zaoberať otázkou, či dostane Nobelovu cenu za mier. “Diskusia ma takmer deprimuje,” uviedla nemecká kancelárka v stredu večer v talk show “Anne Will” televízie ARD. Merkelová má v súčasnej dobe plné ruky práce s inými vecami. Musí sa vyrovnať s náročnou morou – s prílivom žiadateľov o azyl. Nemecká tlačová agentúra DPA píše: “Je pravda, že Merkelová je horúcim kandidátom na Nobelovu cenu za mier kvôli jej politike s otvorenou náručou voči utečencom a jej záväzku k vyriešeniu konfliktu na Ukrajine.” Víťazi budú vyhlásení tento piatok.
K utečeneckej otázke Merkelová povedala, že nedôjde k žiadnemu zastaveniu prijímania utečencov. “Musíme to zvládnuť. Ploty nie sú riešením. Som ochotná pracovať na tomto probléme tak tvrdo, ako to len bude možné. Nemecko zostáva silné a láskyplné. ”
Koniec koncov, nie je sa jej bolehlavu ani veľmi čo čudovať. Toto významné ocenenie dostali aj radikálne pacifické osoby ako napríklad americký prezident Barack Obama, alebo “bezchybné” politické organizácie, ako je EÚ (Rompuy, Barroso, Schulz). Herman Van Rompuy po ocenení vyhlásil “storočný” mier na celom svete.
Kto z nich by mal teda získať Nobelovu cenu za mier v roku 2015? Dúfajme, že už nebudeme nepríjemne prekvapení.