Lundestad pre tlačovú agentúru AP dodal, že touto Nobelovou cenou za mier chcel výbor posilniť osobu Baracka Obamu v pozícii “mierotvorcu”. “V tomto zmysle výbor nedosiahol, v čo dúfal,” hovorí. Namiesto toho sa v samotných Spojených štátoch zdvihla vlna kritiky a mnohí tvrdili, že cena nemá na to žiaden vplyv. “Dokonca aj mnohí z Obamových priaznivcov verili, že cena bola chyba,” dodáva.
Lundestad vo svojej monografii píše, že sám Obama bol prekvapený z udelenia takéhoto vyznamenania. “Nobelova cena mieru nevyvolala nikdy väčšiu pozornosť než v roku 2009 cenou pre Baracka Obamu,” píše. Prezrádza ďalej, že Obama zvažoval aj to, že si cenu v nórskom hlavnom meste ani nevyzdvihne. To sa však stáva iba ojedinele, napríklad u disidentov. “V Bielom dome si teda rýchlo uvedomili, že potrebujú cestovať do Osla,” konštatuje Lundestad.
Geir Lundestad slúžil ako tajomník od roku 1990 do roku 2015. Doteraz bol viazaný mlčaním.
Podľa Lundestada už nórsky minister zahraničia Jonas Gahr Store sa pokúsil v roku 2010 odradiť výbor od udelenia ceny pre čínskeho disidenta Liou Siao-poa, pretože sa obával narušenia vzťahov s Pekingom. Lundestad tiež kritizuje bývalého nórskeho premiéra Thorbjørna Jaglanda, ktorý bol šesť rokov predsedom výboru a teraz je jeho riadnym členom. Výbor by mal byť totiž nezávislý. Lundestad nezabudol kriticky spomenúť ani Jásira Arafata, ktorý tiež podľa neho získal cenu neoprávnene.
Nobelova cena za mier bude vyhlásená 9. októbra 2015. Dúfajme, že ju získa skutočne správna osobnosť.