Bratislava 25. januára 2023 (HSP/TASR/Facebook/Foto: Facebook)
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová získa Schwarzkopfovu európsku cenu. Dostala ju za odvahu postaviť sa organizovanému zločinu, za práva menšín a najmä Rómov a za ekologicky udržateľnú budúcnosť, uviedla v oznámení Schwarzkopfova nadácia Mladá Európa. Majú o tom čo povedať poslanec György Gyimesi (OĽaNO) či publicista Eduard Chmelár, ktorí sa vyjadrili na sociálnej sieti
„Celej Európe dáva nádej, že budúcnosť tolerancie, udržateľnosti a spoločenstva je možná,“ uviedla nadácia v odôvodnení. „Jej boj proti korupcii ukazuje, že existuje alternatíva ku skorumpovanej a autoritárskej elite. Stala sa vzorom v celom regióne a opozičné hnutia po celom regióne získali novú silu.“
V Európskej únii podľa slov prezidentky vidieť snahy podkopávať právny štát, oslabovať deľbu moci alebo obmedzovať slobodu médií, teda základné kamene liberálnej demokracie. Vyzvala na ochranu týchto základných hodnôt a pravidiel. Extrémisti podľa Čaputovej čoraz viac využívajú rozdiely na získanie vplyvu a moci, v konečnom dôsledku na to, aby zničili demokraciu. Ako skonštatovala, v mnohých európskych krajinách stačí jedno volebné obdobie, aby sa demokrati ocitli v menšine.
Cenu Čaputovej udelili ešte v roku 2021, vzhľadom na pandémiu COVID-19 však odovzdávanie odložili. Dostala ju za odvahu postaviť sa organizovanému zločinu, za práva menšín – najmä Rómov – a za ekologicky udržateľnú budúcnosť. Podľa Schwarzkopfovej nadácie Mladá Európa dáva Čaputová celej Európe nádej, že budúcnosť tolerancie, udržateľnosti a spoločenstva je možná. Na slávnostnom odovzdávaní cien sa zúčastnil aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.
O slovo sa aktuálne hlási poslanec György Gyimesi (OĽaNO), ktorý na sociálnej sieti prostredníctvom videa vysvetľuje, čo stačí spraviť pre národnostné menšiny, aby ste mohli takúto cenu dostať.
„Stačí sa poďakovať v jazykoch národnostných menšín, raz za rok navštíviť regióny obývané národnostnými komunitami a pozvať ich zástupcov do prezidentského paláca, v deň pohrebu Miklósa Duraya,“ hovorí poslanec vo videu. Zároveň aj uvádza to, čo pre nich prezidentka urobiť nemusela.
„Stačilo si nevšimnúť, že južné regióny Slovenska sú desiatky rokov zanedbané. Ešte stále sa na základe princípu kolektívnej viny odoberá nehnuteľný majetok občanov. Nehovoriac o zákone o občianstve, kedy ešte v živote nebola viac zaneprázdnená ako vtedy, keď ho podpisovala a keď ma nemala čas ani len prijať,“ pokračoval Gyimesi.
Ďalší, ktorý si nie je istý či táto cena bola prezidentke udelená spravodlivo je publicista Eduard Chmelár. Ten sa na sociálnej sieti dokonca pýta či „by ste prijali cenu pomenovanú po nacistovi.“
Chmelár priblížil, že Heinz Schwarzkopf nebol totiž len svetoznámym podnikateľom, ktorý vybudoval slávnu chemickú a kozmetickú značku. Bol to predovšetkým prominentný člen NSDAP a veliteľ čaty SS, ktorá sa ako najreprezentatívnejšia jazdecká formácia ríšskeho hlavného mesta zúčastnila na všetkých relevantných vojenských prehliadkach, fakľových sprievodoch a zhromaždeniach Reichstagu. Presvedčeným nacistom bol od mladosti, už vo svojej dizertačnej práci propagoval totalitárne pracovnoprávne predpisy zavedené Adolfom Hitlerom. Bol obľúbencom nacistického vodcu a mal blízke vzťahy s najbeštiálnejšími vrahmi SS a vojnovými zločincami ako boli Hermann Fegelein, Gustav Lombard či Erwin Rösener.
„V odôvodnení sa však píše, že ju dostala za „odvahu postaviť sa organizovanému zločinu“. Tu už kriticky zmýšľajúceho človeka začnú nahlodávať prvé pochybnosti, najmä keď si nevie spomenúť na jej jediný odvážny čin – ten skutočný, nie ten marketingovo vyrobený,“ podotkol vo svojom statuse.
Na prvý pohľad je podľa publicistu jasné, že peniaze, ktoré prijala Zuzana Čaputová, sú špinavé a že zoznam tých, ktorí takúto cenu z principiálnych dôvodov odmietli, je oveľa dlhší ako zoznam jej laureátov.
„Podobne ako nacistický tútor tohto ocenenia považuje pokračovanie vojny na Ukrajine za „najlepší prostriedok na dosiahnutie spravodlivého mieru a poriadku založeného na európskych pravidlách“. Opäť hovorila o svojej najobľúbenejšej téme, cenzúre – reguláciu sociálnych sietí označila za nevyhnutnosť. Možno ju dostala aj ako ocenenie za minuloročné vyznamenanie troch exponentov ľudáckeho režimu. Takže vôbec nebudeme namietať, že si takúto cenu zaslúži. Len nás, prosím, nenúťte, aby sme jej k takémuto hanebnému a pochybnému honoru blahoželali,“ skonštatoval Chmelár.