Americký spravodajský týždenník Newsweek naznačil, že Dánsko sa predsa rozhodlo vyjednávať s USA, aj keď svoje zámery maskuje. Dánska kráľovská rodina záujem amerického prezidenta o kúpu Grónska považuje za kompliment a naznačila, že žiaden z variantov nie je vylúčený.
Newsweek poukazuje na to, že gigantický ostrov /najväčší na svete/ môže „odplávať“ pod ochranné krídlo Spojených štátov, ale podľa výrokov členov dánskej kráľovskej rodiny, ak si to budú želať obyvatelia ostrova. Podľa Newsweek práve tak by sa dalo komentovať výroky Anthony Schaumburg-Lippeovej, manželky princa Waldemara, ktorý je bratrancom kráľovnej Margaréty II.
„Ľud Grónska môže a musí sám rozhodnúť o svojom osude,“ cituje Newsweek princeznú Anthony Schaumburg-Lippeovú. Uvádza, že členovia kráľovskej rodiny chcú, aby obyvatelia ostrova boli šťastní. „Ak ich uspokojí americké občianstvo, nech to tak aj bude. Podporíme obyvateľov ostrova, podporíme ich rozhodnutie. Milujem Grónsko a chcem, aby moji milovaní obyvatelia ostrova boli šťastní,“ cituje Newsweek syna Anthony Schaumburg-Lippeovej, princa Maria Maxa Schaumburg-Lippea.
V tejto súvislosti Donaldovi Trumpovi pripomenuli, že aj okrem Grónska sú na tejto planéte dosť príťažlivé lokality. Sú dokonca teritória, ktoré prejavovali záujem o pričlenenie k USA. Napríklad, čo taká Sicília?
Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung pripomenul, že Spojené štáty si ho mohli privlastniť ešte v polovici minulého storočia. Vtedy časť obyvateľov tohto talianskeho ostrova chcela získať americké občianstvo. „Po druhej svetovej vojne na ostrove vzniklo separatistické hnutie, ktoré bojovalo o to, aby ostrov začlenili do zostavy USA. Lídrom tohto hnutia bol zločinec Salvatore Guiliano. Ovplyvnil niektorých obyvateľov ostrova, ktorí chceli, aby sa Sicília stala vtedy 49. americkým štátom.”
Frankfurter Allgemeine Zeitung pripomína, že v súčasnosti Spojené štáty majú na Sicílii vojenskú základňu. Autori článku ironizujú, že v prípade, ak si ostrov privlastnia Američania, celé jeho územie by sa dalo využiť, ako gigantickú lietadlovú loď. Taliansko tiež bude z toho ťažiť. Po prvé, bude mať peniaze na splatenie zahraničného dlhu. Po druhé, problém migrantov už nebude problémom celého Talianska, ale iba Sicílie.
„Trump by získal kontrolu nad Lampedusou a mohol by ukázať Európanom, ako treba riešiť problémy s utečencami,“ so sarkazmom prízvukuje autor článku.
Z toho všetkého vyplýva, že otázka predaja Grónska nie je celkom hypotetická a surrealistická, ale motyka predsa môže vystreliť. Je to síce veľmi málo pravdepodobne, ale… V minulosti sa stali aj väčšie prekvapenia. Zatiaľ svetové médiá a analytici príliš nerozvážajú situáciu okolo predaja Grónska. Ruské médiá a analytici v tejto súvislosti kladú rétorickú otázku: svetové média a politici by tiež boli takí pokojní aj v prípade, keby o kúpu Grónska prejavilo záujem Rusko?
Eugen Rusnák