Bratislava 30. novembra 2022 (HSP/Foto: TASR/AP-Michael Dwyer/CNN/The Guardian)
Podporovatelia prísnych kovid opatrení a očkovacej politiky ako CNN sa už ozývajú a tvrdia, že táto zmena prístupu môže viesť k nárastu šírenia nepravdivých tvrdení o Covide a to práve v čase, keď sa zvyšujú počty nakazených v Číne i v iných oblastiach sveta
Rozhodnutie Twitteru neodstraňovať nepravdivé tvrdenia o bezpečnosti vakcín Covid-19 však sklamalo mnohých podporovateľov očkovacej politiky, podľa ktorých by to mohlo viesť k ďalším nepravdivým tvrdeniam o víruse alebo o bezpečnosti a účinnosti vakcín.
„Zlá správa,“ napísal na Twitteri epidemiológ Eric Feigl-Ding, ktorý vyzval ľudí, aby neutekali z Twitteru, ale aby zostali a postavili sa za presné informácie o víruse.“ Twitter už na počiatku pandémie v roku 2020 zaviedol sériu opatrení proti šíreniu “covidových dezinformácií” ( za zlý sa považoval každý príspevok, ktorý hlásal niečo iné ako oficiálnu politiku) vrátane označovania príspevkov s pochybným obsahom či odstraňovania údajne falošných tvrdení o vakcínach proti koronavírusu. Podobnú politiku doposiaľ uplatňuje aj sociálna sieť Facebook či YouTube.
Musk skôr naznačil zrušenie mnohých z predchádzajúcich pravidiel platformy určených na boj proti dezinformáciám. Minulý týždeň povedal, že udelí „amnestiu” majiteľom účtov, ktorí boli vyradení z Twitteru.
Koncom októbra tohto roku sociálnu a mikroblogovaciu sieť Twitter kúpil za 44 miliárd dolárov americký podnikateľ Elon Musk, ktorý už avizoval viaceré zmeny v jej fungovaní. Okrem iného začal s hromadným prepúšťaním, v rámci ktorého prišla o prácu viac než polovica zamestnancov spoločnosti vrátane tých, ktorí mali na starosti sledovanie dodržiavania pravidiel upravujúcich zverejňovanie obsahu.