Strejček na stránkach IVK vysvetľuje, že EÚ vedome a bezohľadne zatlačila Veľkú Britániu do politicky aj spoločensky ťažko riešiteľné situácie. “Je síce pravda, že si britská vláda na čele s premiérkou Mayovou dlhodobo počínala nerozhodne a nejasne, akoby sama nevedela, kam vo vyjednávaní smerovať, čím pozíciu Bruselu len posilňovala. Rozhodujúce však je, že si EÚ priateľský rozchod (ako o ňom neustále káže) nepriala a neurobila nič, čím by takémuto rozchodu pomohla.”
Hlavné dôvody boli podľa neho dva: “Ponížiť Veľkú Britániu za facku, ktorú jej voliči svojím rozhodnutím opustiť EÚ uštedrili, a svojou nekompromisnosťou a bezohľadnosťou voči Veľkej Británii vyslať zastrašujúci signál dovnútra EÚ.”
“Ak si má Veľká Británia zachovať nielen vlastnú dôstojnú tvár, ale predovšetkým zmysel brexitu, potom je možnosťou odchod Británie z EÚ bez akejkoľvek dohody. Zo všetkých strán počujeme, že tzv. tvrdý brexit bude mať katastrofálne dôsledky pre občanov i biznis. Také obavy odmietame. Ani tvrdý brexit nebude žiadnou tragédiou,” uviedol bývalý poradca Václava Klausa.
Dodáva, že celý Inštitút Václava Klausa odmieta stále dookola omieľané obavy politikov z toho, čo bude s osudmi našich občanov vo Veľkej Británii v prípade odchodu Británie z EÚ bez dohody. “Pripomeňme, že rozhodnutie týchto ľudí odísť napr. z Českej republiky bolo ich slobodným rozhodnutím, nie rozhodnutím českého štátu. Museli vedieť, že riziko takéhoto kroku nie je nulové,” dodáva Ivo Strejček,