Tuskov dokument naznačil, o čom by malo rokovať 27 lídrov v Bratislave

Tuskov dokument naznačil, o čom by malo rokovať 27 lídrov v Bratislave

Brusel 12. septembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

 

Predseda Európskej rady Donald Tusk má zoznam hlavných bodov, o ktorých by mali diskutovať lídri 27 členských krajín EÚ na neformálnom summite v Bratislave. Uviedol to dnes európsky týždenník Politico vo svojom internetovom vydaní. Hlavným cieľom je “opätovne získať politickú kontrolu nad našou spoločnou budúcnosťou”

 

Reklama
Na snímke predseda Európskej rady Donald Tusk
Na snímke predseda Európskej rady Donald Tusk

Politico s odkazom na stručný dokument upozornil, že únia je pod tlakom politických mantinelov daných nárastom euroskeptických a xenofóbnych nálad verejnosti, keď si mnohí ľudia myslia, že migrácia, globalizácia a terorizmus sa dostali spod kontroly, a preto predseda Európskej rady chce v Bratislave presadiť princíp, že Európska únia možno robí menej vecí, ale robí ich lepšie.

Podľa denníka najspornejším momentom diskusií lídrov bude migrácia, keď sa Európska komisia zameriava na prerozdeľovanie prisťahovalcov, ktorí už do EÚ prišli, kým národní lídri chcú sprísnenie vonkajších hraníc, aby sa migranti do únie nedostávali.

Reklama

Dokument požaduje dôraznú podporu pre voľný obchod a rozšírenie Junckerovho investičného plánu (350 miliárd eur); Tusk sa však chce vyhnúť debatám v podobe “úsporné opatrenia verzus výdavky”.

Tusk v načrtnutom dokumente uprednostňuje, aby národné vlády, hrali vedúci úlohu v boji proti terorizmu a pri zaisťovaní bezpečnosti, ale zároveň chce špecifickú úlohu pre EÚ, napríklad pri zavádzaní cestovného informačného a autorizačného systému, ktorý by sa týkal cudzincov vstupujúcich do schengenského priestoru a podobal by sa americkému systému ESTA.

HLAVNÉ BODY TUSKOVHO DOKUMENTU

— diskusie lídrov o politických dôsledkoch brexitu pre EÚ-27;
— odhodlanie zaistiť úspech v podobe 27-člennej EÚ;
— mnoho spoločných výziev, ale prioritou tu a teraz je ukázať jednotu a vrátiť politickú kontrolu s cieľom vybudovať spoločnú budúcnosť;
— znepokojenie ľudí s nedostatkom kontroly a obavy súvisiace s migráciou, terorizmom a globalizáciou. Prioritne riešiť tieto problémy v najbližších mesiacoch.

1. Migrácia a vonkajšie hranice
Naďalej znižovať počet nelegálnych prisťahovalcov; zabrániť chaosu z vlaňajška. Za týmto účelom treba:
a) poskytnúť záväzok členských štátov ohľadom okamžitej pomoci na posilnenie ochrany bulharských hraníc s Tureckom;
b) do konca roka sprevádzkovať fungovanie európskej pohraničnej a pobrežnej stráže;
c) uzavrieť dohody s tretími krajinami o vyššej miere návratnosti migrantov;
d) pracovať na rozširovaní konsenzu krajín EÚ pokiaľ ide o dlhodobú migračnú politiku – vrátane odporúčaní, ako v budúcnosti aplikovať princíp solidarity.

Reklama

2. Vnútorná a vonkajšia bezpečnosť
Členské štáty sú na čele boja proti terorizmu, ale EÚ má dôležitú podpornú úlohu.
Tuskov dokument odporúča:
a) prijať opatrenia, aby všetky osoby vrátane štátnych príslušníkov členských štátov EÚ boli pri prekročení vonkajších hraníc únie skontrolovaní na základe príslušných databáz;
b) zriadiť Európsky cestovný informačný a autorizačný systém (ETIAS), ktorý umožní predčasnú kontrolu žiadateľov o víza a v prípade potreby zákaz vstupu osôb oslobodených od víz;
c) systematicky bojovať proti radikalizácii vrátane vyhostenia a zákazu vstupu pre podozrivé osoby.
V tejto oblasti Tusk odporúča, aby EÚ prispela svojím dielom na zaistenie vonkajšej bezpečnosti a obrany. Odporúčania sa týkajú:
aa) okamžitého vykonávania spoločného vyhlásenia s NATO;
bb) v nadväznosti na globálnu stratégiu Európska rada v decembri rozhodne o implementácii plánu v oblasti bezpečnosti a obrany.

3. Ekonomika
Tuskov predsummitový dokument požaduje zaistenie pocitu bezpečia a sľubnú ekonomickú budúcnosť pre všetkých.
Pre naplnenie tejto vízie:
a) v októbri Európska rada prijme usmernenia o robustnej obchodnej politike, ktoré čerpá výhody z prístupu na otvorené trhy pri zohľadnení obáv občanov;
b) v decembri by mali lídri EÚ prijať rozhodnutie o rozšírení Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI);
c) na jar 2017 Európska rada preskúma pokrok v oblasti digitálnej agendy;
d) v decembri lídri prijmú rozhodnutie o podpore pre členské štáty v boji proti nezamestnanosti mladých ľudí;
e) treba preskúmať nezamýšľané dôsledky voľného pohybu osôb, pri plnom zachovaní princípu voľného pohybu.

4. Ďalšie kroky
Dokument z dielne predsedu Európskej rady požaduje zavedenie mechanizmu kontroly vykonávania prijatých rozhodnutí v Bratislave v duchu “sľúbiť menej, uskutočniť viac”. Dokument predvída lojálnu spoluprácu členských štátov a inštitúcií EÚ.
Podľa zverejneného dokumentu je summit v Bratislave iba začiatkom širšieho procesu a nasledovné zasadnutia Európskej rady (summity EÚ) umožnia nadviazať na témy načrtnuté v Bratislave. Dokument predpokladá ďalší neformálny summit v podobe EÚ-27 na začiatku roka 2017. Marcové oslavy 60. výročia podpísania Rímskych zmlúv združia všetkých lídrov EÚ v Ríme, čo bude vhodný moment na dotvorenie procesu, ktorý sa začal v Bratislave.

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:24

Delegácia členov Kongresu USA počas návštevy Taiwanu vo štvrtok prisľúbila taiwanskej prezidentke Cchaj Jing-wen pokračujúcu americkú podporu.

Delegácia bola vedená republikánskym kongresmanom Jackom Bergmanom, ktorý predsedá podvýboru americkej Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby a špeciálne operácie.

Cchaj Jing-wen, Jack Bergman
Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen a republikánsky kongresman Jack Bergman pózujú počas stretnutia
13:16

Moskovská polícia zadržala za uplynulých 24 hodín piatich nezávislých novinárov, pričom jeden z nich tvrdí, že ho aj zbili. Vo štvrtok to oznámila ľudskoprávna monitorovacia organizácia OVD-Info.

13:07

Ruský prezident Vladimir Putin sa zrejme neplánuje stretnúť s rodinami obetí minulotýždňového teroristického útoku na predmestí Moskvy, pri ktorom zahynulo 143 ľudí. Kremeľ vo štvrtok takúto schôdzku nenaznačil.

13:00

Rusko nemá v úmysle napadnúť žiadnu krajinu NATO a nezaútočí na Poľsko, pobaltské štáty ani Českú republiku, ale ak Západ dodá Ukrajine stíhačky F-16, ruské sily ich zostrelia, vyhlásil v stredu večer ruský prezident Vladimir Putin.

12:47

Pakistanská polícia zadržala otca a syna po tom, čo sa na internete začalo šíriť video, na ktorom muž škrtí svoju sestru. Oznámili to vo štvrtok pakistanskí policajní predstavitelia.

12:39

Dovedna už štyri úmrtia preveruje japonská farmaceutická spoločnosť Kobayashi Pharmaceutical v súvislosti s ich možným prepojením na užitie výživových doplnkov, ktoré minulý týždeň stiahla z predaja. Prípadom sa zaoberá aj japonské ministerstvo zdravotníctva.

12:05

Jeden zo šoférov autobusu, ktorý v stredu havaroval pri nemeckom Lipsku, bol 53-ročný Slovák. V čase nehody, ktorá si vyžiadala štyri obete na životoch, však šoféroval jeho 62-ročný český kolega. Vodiči medzi obeťami nie sú.

11:50

Neďaleko pamätníka padlých vojakov Červenej armády vo Viedni vznikli dva veľké portréty nedávno zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Nasprejované sú na múre patriacemu k pozemku, ktorý vlastní šľachtická rodina bývalého a tiež už zosnulého ministra zahraničných vecí ČR Karla Schwarzenberga.

Navalny
Na snímke obraz Alexeja Navaľného na múre
11:23

Ceny benzínov a nafty pred veľkonočnými sviatkami zdraželi o tri centy za liter. Spotrebiteľské ceny oboch benzínov dosiahli najvyššie hodnoty za posledných 20 týždňov.

11:13

Ekvádorským úradom sa podarilo potlačiť vzburu vo väznici v meste Guayaquil, odkiaľ v januári ušiel jeden z najobávanejších šéfov zločineckých gangov. Informovala agentúra AFP.

11:03

Jednu obeť si vyžiadal požiar v domove dôchodcov, ktorý vypukol vo štvrtok nadránom vo východomaďarskej obci Ököritófülpös.

Riaditeľstvo úradu civilnej ochrany (OKF) uviedlo, že do hasenia požiaru v jednoposchodovej budove nasadili 19 hasičov s piatimi vozidlami.

10:53

Ukrajinská armáda v noci na štvrtok zneškodnila 26 dronov, ktorými útočili ruské sily. Uviedol to veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk.

10:40

Nemecký maloobchod dosiahol vo februári slabšie výsledky. Tržby sa znížili v porovnaní s januárom aj s rovnakým mesiacom minulého roka, oznámil vo štvrtok spolkový štatistický úrad Destatis.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali