Turecké aktivity povzbudili Sýrčanov. Sýrčania už avizovali, že sa rozhodli pokračovať v pozemnej ofenzíve proti teroristom v idlibskej zóne. Sýrski vládni vojaci sa zaktivizovali aj v provinciách Aleppo, Hama a Latakia, pričom využívajú skutočnosť, že proturecké ozbrojené skupiny v Idlibe sa stiahli do oblastí, kde operujú Kurdi.
Sýrske vládne jednotky momentálne úspešne čistia mestá Kafr Zita, Al Latamina, Al Zaka a Han Seihun v idlibskej zóne od teroristov, Rusi sýrsku ofenzívu podporujú, pretože teroristi ostreľovali ruskú leteckú základňu v meste Hmeimmim. Podľa viacerých expertov je mohutná vojenská operácia v Idlibe na spadnutie. Ak Sýrčania neoslobodia Idlib, nebudú môcť začať s oslobodzovaním východu Sýrie (od Eufratu na východ), pretože ofenzíva na východ v prípade existencie bánd ozbrojených hrdlorezov v Idlibe nie je možná.
Sýrske vládne sily od začiatku júna bojujú proti teroristom s čiastočnými úspechmi. Spočiatku v júni 2019 stratili Sýrčania niektoré oblasti, ktorých sa zmocnili teroristi, následne sa však do bojov zapojil Hizballáh, Iránci a Rusi, výsledky sa takmer okamžite dostavili. Teroristi utrpeli rad porážok. Turci navyše stiahli členov protureckých skupín z Idlibu, čo vytvorilo diery v línii obrany teroristov v Idlibe. Protureckí bojovníci sú pripravení v oblasti Afrinu útočiť voči Kurdom.
Turci momentálne zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v Idlibe. Presuny protureckých skupín z Idlibu smerom ku kurdským územiam priniesli so sebou posilnenie sýrskych pozícií. Erdogan sa snaží v Sýrii mohutnejšie angažovať aj kvôli tomu, že jeho strana prehrala voľby o primátora Istanbulu. Erdoganovi oponenti argumentovali tureckými problémami v Sýrii. Ak si chce Erdogan zlepšiť svoje postavenie v Turecku, musí v Sýrii vystupovať oveľa odvážnejšie a tvrdšie. Vojenské víťazstvo v Sýrii posilní jeho pozície aj na tureckej politickej scéne.
Kvôli Kurdom silnejú rozpory medzi Turkami a Američanmi, pretože Američania podporujú Kurdov, ktorí sú ich poslednou mohutnejšou zástupnou armádou na Blízkom východe. Sýrčania, Libanonci a Irán takisto sledujú svoje ciele v Sýrii, patria k nepriateľom vytvorenia samostatného Kurdistanu. Keďže Rusi udržiavajú úzke kontakty s Izraelom, čoskoro sa môže stať, že sa libanonskí dobrovoľníci Hizballáhu vrátia zo Sýrie, kde pomáhali zachraňovať Asada, domov do Libanonu. Rusko udržuje nadštandardné vzťahy aj s Turkami, tí kúpili ruské S-400 a prejavili svoj záujem aj o kúpu ruských Su-35, ktoré chcú získať namiesto amerických F-35.