Ako pripomenula agentúra DPA, Turecko i Irán, podobne ako aj Irak a ďalšie štáty regiónu, sú proti vyhláseniu autonómneho kurdského regiónu na severe Iraku za nezávislý kurdský štát.
Erdogan sa počas svojej návštevy v Teheráne stretne s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním a najvyšším duchovným vodcom ajatolláhom Alím Chameneím.
V sprievode tureckého prezidenta počas návštevy Iránu je aj niekoľko ministrov. Erdoganovej návšteve predchádzali tento týždeň v Teheráne rokovania náčelníkov hlavných štábov armád oboch krajín, ktoré boli venované bezpečnostným otázkam. Pozorovatelia tieto kontakty označujú za dôkaz zlepšovania vzťahov medzi oboma krajinami, a to aj napriek rozdielnosti ich názorov na viacero zásadných problémov tohto regiónu.
Okrem situácie na severe Iraku by delegácie Turecka a Iránu mali rokovať aj o kríze v Sýrii. Turecko a Irán – spoločne s Ruskom – sú účastníkmi mierových rokovaní v kazašskej Astane, ktorých cieľom je zmiernenie násilností v Sýrii. Ankara pritom v konflikte v Sýrii stojí na strane protivládnych povstalcov, zatiaľ čo Teherán podporuje sýrskeho prezidenta Bašára Asada.