Autor podotýka, že nové strategické vzťahy medzi Moskvou, Ankarou a Pekingom znovu posunulo Rusko do centra príťažlivosti. Krajina rozširuje aj naďalej zónu svojho vplyvu na severnú Afriku. Buduje pritom vzťahy s krajinami, ktoré sa považujú za najbližších spojencov USA, ako sú Izrael, Saudská Arábia, Egypt, Nemecko a Francúzsko.
Noviny zdôrazňujú, že Turecko zohráva rolu “oceľového jadra“ v moslimských regiónoch severnej Afriky, Blízkeho východu, Balkánu, Kaukazu, Strednej a Južnej Ázie. Podľa názoru autora sa považuje krajina už teraz za jeden z “dominujúcich pólov novo sa vytvárajúceho globálneho systému“.
Pritom “úplnou hrôzou“ pre USA je Čína, ktorá vyvoláva skutočnú “zmenu klímy“ v globálnej geopolitike. Spojené štáty musia získať na svoju stranu Rusko a Turecko, aby mohli čeliť tomuto štátu v ekonomickej vojne. Noviny ale pochybujú, že to bude v skutočnosti možné.
Pohľad na najväčšiu hrozbu
Na začiatku roka sme informovali o tom, že britský novinár a spisovateľ Edward Lucas upozornil vlády západných krajín na hrozbu zo strany Číny. Vo svojom článku pre The Daily Mail napísal, že Veľká Británia má prejaviť voči Číne rovnaký “hnev“ ako voči Rusku.
Úspešné pristátie čínskej kozmickej sondy Chang’e 4 na odvrátenej strane Mesiaca má byť pre Západ nemenej znepokojujúcim signálom, ako bolo vypustenie v ZSSR v roku 1957 prvej umelej družice Zeme Sputnik–1.
Podľa jeho slov ide o to, že niekoľko generácií obyvateľov západných krajín považovalo za hlavnú hrozbu svojej bezpečnosti vojenskú a technologickú silu Sovietskeho zväzu.
Nehľadiac na to, vo väčšine západných štátov skôr podceňujú hrozbu zo strany Číny v porovnaní s ruským zasahovaním.
Čína je oveľa vážnejším nepriateľom. Skutočnosť, že ako prvá krajina dosiahla odvrátenú stranu Mesiaca, svedčí o raste sily Pekingu v kozmických technológiách.
Číňania majú napríklad takzvaného “vraha družíc“ a najnovšie kozmické rakety. Čína tiež predstihla Západ v prieskume a vývoji umelej inteligencie. Ale za “najvážnejší problém“ označil Lucas hrozbu pre bezpečnosť v oblasti výmeny digitálnych dát a ich úschovy.
Lucas pripomenul, že zakladateľom jednej z popredných svetových spoločností je bývalý dôstojník čínskej Ľudovej oslobodzovacej armády. Rad expertov sa obáva, že produkcia dodávaná Huawei môže mať tajné funkcie, ktoré umožnia Pekingu odcudzenie osobných dát.
Tiež čínska spoločnosť China General Nuclear aktívne spolupracuje s Veľkou Britániou v oblasti jadrovej energetiky a investuje značné prostriedky do výstavby britských jadrových elektrární.
Po celom svete tiež rastú obavy týkajúce aktívneho použitia ekonomickej diplomacie Čínou, uviedol Lucas. Avšak, nehľadiac na to, že čínske infraštruktúrne projekty vyzerajú atraktívne pre chudobné krajiny Afriky, Južnej Ameriky a Východnej Európy, výsledok je vždy jeden, obrovské dlhy Číny.
Čína zároveň rozširuje svoj vplyv nielen v iných regiónoch, ale aj v Ázii. Stále aktívnejšie trvá na uznaní svojich územných nárokov v Juhočínskom mori a podporuje ich výstavbou nových vojenských základní.