“Či vstúpia naši vojaci do Líbye, závisí úplne na situácii v tejto krajine. Naše ozbrojené sily a ministerstvo obrany sú na to pripravené. Parlamentné schválenie mandátu k vyslaniu jednotiek nesie politické posolstvo. Ak sa protistrana (pozn. Maršal Chalífa Haftar) rozhodne zastaviť útoky, prečo by sme tam mali ísť?“ povedal Oktay v rozhovore pre agentúru Anadolu.
Ak však Haftar bude naďalej pokračovať vo svojich operáciách, Turecko svoje vojská pošle, oznámil politik s tým, že krajina má k tomu pozvanie líbyjskej Vlády národnej jednoty (GNA), ktorá sídli v Tripolise.
“Stane sa to dnes alebo zajtra. Ak riziko existuje dnes – to znamená dnes či bude zajtra – teda zajtra. O tri, desať dní neskôr – potom tri, desať dní. Mandát bude platný jeden rok a v prípade potreby, jednotky odošlú v správnom množstve,” dodal turecký viceprezident.
Predtým sa Vláda národnej jednoty obrátila na tureckú stranu so žiadosťou o vzdušnú, pozemnú a námornú podporu. Urobila tak na pozadí útokov Haftarových jednotiek na Tripolis.
Koncom novembra turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a premiér líbyjskej GNA Faiz Sarrádž podpísali memorandum o spolupráci vo vojenskej sfére a o vzájomnom porozumení v otázke námorných zón.
Situácia v Líbyi
Po zvrhnutí a vražde líbyjského lídra Muammara Kaddáfího v roku 2011 Líbya prakticky prestala existovať ako jednotný štát. V súčasnej dobe v krajine panuje dvojvládie.
Na východe krajiny zasadá ľuďom zvolený parlament a na západe v hlavnom meste Tripolise je pri moci Vláda národnej jednoty na čele s Faizom Sarrádžom, ktorú sformovali za podpory OSN a EÚ.
Úrady vo východnej časti krajiny konajú nezávisle na Tripolise a spolupracujú s Haftarovou armádou, ktorá sa od apríla pokúša dobyť Tripolis.