Tureckí politici idú na predvolebné turné po Európe. Európa je vydesená

Tureckí politici idú na predvolebné turné po Európe. Európa je vydesená

Ankara 9. marca 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Yasin Bulbul, Presidential Press Service, Pool photo via AP)

 

V Európskej únii sa rozhorieva škandál vyvolaný dvojitým občianstvom niekoľkých miliónov obyvateľov EÚ. Držitelia pasov, z jednej strany krajín EÚ, a z druhej Turecka, majú právo zúčastniť sa referenda, ktoré Ankara naplánovala na 16. apríla

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Politici blízkovýchodného štátu majú v úmysle sa na predvolebné turné vydať do Nemecka, Rakúska a Holandska, teda do krajín, kde je najväčší podiel tureckého obyvateľstva. Toto rozhodnutie pobúrilo nielen krajnú pravicu, ale aj liberálov, pretože Ankara vykonáva referendum s cieľom zvýšenia právomocí prezidenta Erdogana, čím ich priblíži k diktátorským.

Reklama

 

Európsky gambit a turecký plebiscit

Reklama

Konflikt okolo návštev tureckých predstaviteľov v európskych krajinách začal už v prvých dňoch marca a s každým dňom získava na obrátkach. Na začiatku mesiaca boli zrušené štyri predvolebné stretnutia, ktoré mali naplánované ministri administratívy Erdogana v Nemecku. Problémy s protipožiarnym systémom a nedostatkom parkovacích miest, ktoré nemecké orgány vyhlásili za oficiálne príčiny, Ankaru nepresvedčili.

Turecko sa domnieva, že Európania hľadajú zámienky pre to, aby mohli zabrániť prevedeniu kampane. Niektoré dôvody pre tento záver skutočne existujú.

Ešte 1. marca vláda Rakúska oznámila, že predvolebné akcie Turkov sa na jeho území za žiadnych okolností konať nebudú. Rovnaké rozhodnutie prijalo Holandsko. Názor premiéra krajiny Marka Rutteho vyzerá jednoznačne: “Naša krajina nie je miestom pre predvolebné stretnutia iných štátov. Nebudeme sa toho zúčastniť. Považujeme to za nežiaduce. “Turecko vo svojej odpovedi oznámilo, že je to porušenie princípu slobody prejavu.

Najväčšiu zúrivosť Ankary však nevyvolala priame odmietnutie Holanďanov a Rakúšanov, ale dvojzmyselné akcie Nemcov. Bez oficiálneho zákazu, Nemecko dalo najavo, že na svojom území nechce vidieť tureckých úradníkov a nie preto, že by bolo proti akýmkoľvek zahraničným referendovým vystúpeniam, ale preto, že im nevyhovuje to, ktoré plánuje Erdogan. Oficiálne zástupkyňa vládnucej strany CDU oznámila, že plebiscit považuje za nedemokratický a nelegitímne. A minister spravodlivosti Nemecka Heiko Maas napísal svojmu tureckému kolegovi, že predvolebné akcie zrušil, že referendum Erdogana vedie k rozbitiu právneho štátu. Turecko takýto prístup najviac poburuje, pretože predpokladá, že je to zasahovanie do jeho štátnych záležitostí.

 

Reklama

Čin hodný nacistov

Nie je prekvapujúce, že reakcia Turkov bola prudká. Prezident Recep Tayyip Erdogan prirovnal akcie Nemecka k praktikám nacistov. “Mysleli sme si, že Nemecko ušlo ďalekú cestu v budovaní právnej spoločnosti, ale zmýlili sme sa,” oznámil politik.

Turecký líder zvýšil hlas: “Ak budem chcieť prísť na predvolebné akcie, tak to urobím,” upozornil.

Oficiálne neschválené, ale jednotné rozhodnutie troch európskych krajín núti Turecko, aby si spomenulo na svoje obľúbenú tému, ktorou je pokrytectvo EÚ. Počas celej svojej vlády (od roku 2003) Erdogan obviňuje Európu, že voči Turecku vedie politiku dvojakého metra. V roku 2016, kedy sa pred Tureckom na chvíľu opäť objavili vyhliadky na zrušenie víz s Európskou úniou, Erdogan už vyčítal Európe, že naťahuje rozhodnutie otázky, a že s jeho štátom jedná horšie ako so štátmi Latinskej Ameriky, ktoré bezvízový režim už dávno získali. Výsledok vtedajších sporov je známy, obmedzenie vstupu pre Turecko platí dodnes.

Stále nie je jasné ani to, čo Ankara mohla od Európskej únie získať výmenou za súhlas zastavenia prílevu migrantov zo Sýrie. Na jar 2016 Erdogan a spolková kancelárka Angela Merkelová uzavreli zmluvu, ktorú Turecko úplne dodržiava. Európania sľúbili Turecku peňažné dotácie a integráciu do EÚ, oba sľuby zostávajú otázkou.

Reklama

 

Európa dvojitého občianstva

Keď sa pridáme k názoru európskej verejnej mienky, tak reč ide o obnovení dlhotrvajúceho sporu o dvojitým občianstvom veľkej časti migrantov žijúcich v EÚ. Problém nie je obmedzený na tureckú diaspórou, dvojité občianstvo majú stovky tisíc Francúzov severoafrického pôvodu. Po teroristických útokoch v roku 2015 prezident Francúzska Francois Hollande oznámil, že jeho zámerom je odobratie pasov teroristom, ktorí majú dvojité občianstvo. Pod tlakom ľavého krídla socialistov sa však tejto myšlienky vzdal.

V Nemecku táto otázka získava ešte vážnejšie obrysy. V krajine je milión a pol obyvateľov, ktorí si zachovali druhý (turecký) pas, a minimálne polovica z celkového čísla sú migranti z Turecka. V auguste 2016 nemeckí Turci podporujúci Erdogana vykonali pôsobivú demonštráciu sily, usporiadali masovú manifestáciu s národnými vlajkami v Kolíne nad Rýnom. Udalosť vyvolala ostrú reakciu nielen extrémnej pravice, ale aj otázky zo strany umiernenejších voličov, ktorých názorom Angela Merkelová nemá pred parlamentnými voľbami v septembri 2017 právo pohŕdať.

S rovnakým problémom sa stretávajú aj orgány v Holandsku, kde voľby prebehnú už budúci týždeň, 15. marca. Za favorita je považovaná radikálna Strana slobody, lídrom ktorej je Geert Wilders, ktorý sa aktívne zapojil do boja proti tureckým predvolebným akciám. V krajine, kde je za krajnú pravicu pripravených hlasovať minimálne 15% voličov, sa usporiadanie dvojitých volieb rovná nebezpečenstvu výbuchu. Takže pri pohoršovaní sa nad pokrytectvom Európanov, možno Erdogan nedostatočne berie do úvahy ich skutočné záujmy.

 

Nepustia ma do Európy, pôjdem do Ruska

Na pozadí sporov o práve Erdogana prísť do Nemecka, líder Turecka dorazí 9. marca do Ruska. Na programe rokovania s ruským vodcom Vladimirom Putinom budú spoločné akcie v Sýrii, a možno aj vzťahy s krajinami Západu.

Moskovský výlet sa môže pre Erdogana ukázať ako užitočný, veď urazený nepriateľským správaním EÚ turecký líder rád demonštruje Západu, že má alternatívu.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

17:59

Vládny návrh zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete (TEN-T) prerokuje Národná rada (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní. Odhlasovali si to v utorok poslanci. Právnou normou sa má zrýchliť príprava projektov, ktoré štát určí ako strategické investície, aj tých, ktoré patria do TEN-T.

17:58

Vládny návrh novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve prerokujú poslanci Národnej rady (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní už na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom v utorok. Samosprávy majú vďaka zmene dostať do konca mája celú sumu dane z príjmov právnických osôb určenú na rok 2024. Po odpočítaní doteraz poskytnutých mesačných splátok by tak mali obce získať takmer 158 miliónov eur a vyššie územné celky (VÚC) necelých 68 miliónov eur.

17:57

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal v utorok zákon o mobilizácii zameraný na zvýšenie počtu vojakov ukrajinskej armády. Hlavné ustanovenia zákona nadobudnú účinnosť mesiac po dátume podpisu, teda 16. mája.

17:55

V Česku je podľa ministra školstva Mikuláša Beka výrazný nepomer medzi dopytom po učiteľoch a aktuálnym počtom absolventov učiteľstva. V utorok vyhlásil, že v horizonte desiatich rokov je potrebné ich počet zvýšiť a od vysokých škôl si ich “objednávať” viac. Zároveň predstavil zmeny, ktoré sú súčasťou Reformy prípravy učiteľov. ČR chce, aby jej systém prípravy patril k najlepším v Európe.

17:13

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok zvolili za člena Súdnej rady SR Jaroslava Klátika. Podporilo ho 79 zo 142 prítomných zákonodarcov, proti bolo 53, desiati sa zdržali. Člena súdnej rady volili poslanci potom, ako sa Alena Svetlovská 14. decembra 2023 vzdala funkcie.

17:04

Na spomienkové slávnosti pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii bude pozvaná aj delegácia z Ruska, nie však ruský prezident Vladimir Putin. Podľa agentúry AFP o tom v utorok informoval francúzsky organizačný štáb podujatia. Spresnil, že šéf Kremľa nebude pozvaný z dôvodu agresívnej vojny rozpútanej Ruskom na Ukrajine.

16:51

Vládna koalícia sa chystá hrubým spôsobom porušovať vlastnícke práva ľudí na Slovensku. V súvislosti s vládnym návrhom zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície to v utorok vyhlásila opozičná poslankyňa Veronika Remišová. Predseda tohto poslaneckého klubu Michal Šipoš avizoval, že budú hlasovať proti návrhu, aj proti skrátenému legislatívnemu konaniu o ňom.

16:44

V hlavnom meste Mexika namerali v pondelok rekordne vysoké teploty, ktoré dosahovali až 34,2 stupňov Celzia, uviedol šéf tamojšej štátnej komisie pre vodu Germán Martínez Santoyo na sociálnej sieti X (predtým Twitter).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali