Turecká vláda skonfiškovala majetok a kostoly Arménov. Dôvodom je vraj ochrana pamiatok

Turecká vláda skonfiškovala majetok a kostoly Arménov. Dôvodom je vraj ochrana pamiatok

Istanbul 28. apríla 2016 (HSP/tempi/Foto: news.am)

 

Genocída Arménov

“Som tu len preto, lebo sa turecký sused rozhodol zachrániť môjho dedka, vtedy bábätko”, začal pár dní pred 101. výročím arménskej genocídy svoje rozprávanie pred tureckým parlamentom Garo Paylan, poslanec, ktorý má arménsky pôvod. Pripomenul tragédiu a prečítal mená všetkých zavraždených poslancov a následne vyzval, aby sa viedlo vyšetrovanie v otázke ich smrti. Ako prináša portál AsiaNews, hneď na to sa naňho spustila spŕška nadávok a jednoducho ho vypískali.

Reklama
Na snímke chrám Surp Giragos, ktorý Arménom skonfiškovala vláda
Na snímke chrám Surp Giragos, ktorý Arménom skonfiškovala vláda

Dnes, keď v Turecku verejne budete hovoriť o “arménskej genocíde”, hrozí vám väzenie na tri roky. Vláda nikdy neuznala toto vyhladzovanie organizované mladými Turkami na sklonku Osmanskej ríše. Mená tých, čo páchali genocídu, sa týčia na námestiach, školách, nemocniciach v Turecku. Paylan k tomu hovorí: “viete si predstaviť, že by ste sa v Nemecku v tejto dobe prechádzali uličkou venovanou Adolfovi Hitlerovi?”

Ústava musí byť islamská

Reklama

Situácia Arménov v Turecku je ťažká aj po 100 rokoch od genocídy. V pondelok hovorca parlamentu Ismail Kahraman prehlásil nasledovné: “Sme moslimský národ, a preto budeme mať náboženskú ústavu. Laicita nesmie mať miesto v našej novej Ústave.” Kahraman je členom strany prezidenta Recepa Tayyp Erdogana, ktorá sa snaží o zavedenie prezidentského systému vládnutia s väčšími právomocami. Jeho slová na margo novej Ústavy vyvolali údiv a kritiku opozičných strán.

Konfiškovanie arménskych kostolov

Okrem problému popierania genocídy a islamizácie krajiny riešia Arméni aj iný problém. Turecká vláda im pred nedávnom náhle skonfiškovala mnohé územia a kostoly, medzi ktoré patrí tiež historický chrám Surp Giragos v kurdskom meste Diyarbakir, kde už takmer rok vedú boje vládne vojská s kurdskými jednotkami.

Kostol ako aj iné budovy a územia, ktoré konfiškovali, údajne zatvorili z dôvodu škôd, ktoré zo sebou prinieslo intenzívne bombardovanie. Vláda tvrdí, že “konfiškácie sa udiali z bezpečnostných dôvodov a na konci konfliktu budú všetky reštituované”. No kvôli dejinným súvislostiam Arméni tomuto odôvodneniu neveria a pripomínajú konfiškácie a násilné premiestňovania, ktoré museli podstúpiť ich predkovia pred 100 rokmi.

Kurdi obvinili vládu, že chce zboriť chrámy a budovy a postaviť nové, luxusnejšie a prístupné len pre bohatých. Toto bude podľa mnohých cesta, ktorou vyženú terajších majiteľov.

Reklama

Premiér Ahmet Davutoglu podľa New York Times pred časom sám vyhlásil, že vláda mieni transformovať Sur – centrum mesta, ktoré je predmetom konfiškácií – “na turistickú oblasť. Všetci prídu a ocenia novú architektúru.”

Dejiny sa opakujú

Asociácia advokátov v Diyarbakire už žalovala za to vládu, Arméni však neveria úmyslom Erdogana: “Dejiny sa opakujú, nikdy by sme si to neboli pomysleli”, hovorí Anita Acunová, líderka arménskej komunity v Istanbule. Obyvateľ mesta Sur, ktorý len nedávno zistil, že má arménsky pôvod, ostal zaskočený. “Pre nás chrám Surp Giragos nie je len miestom kultu. Je to miesto, kde sa môžeme zísť a spolu poskladať všetky úlomky našej histórie a identity.”

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali