Trumpova administratíva sprístupní veľké pobrežné územia, vrátane chránených oblastí, pre ťažbu ropy a plynu

Trumpova administratíva sprístupní veľké pobrežné územia, vrátane chránených oblastí, pre ťažbu ropy a plynu

Washington 6. januára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)

 

Administratíva prezidenta Trumpa predstavila nový enviromentálny plán, ktorý umožní ťažbu ropy a zemného plynu na takmer všetkých amerických pobrežných teritóriách vrátane predtým chránených oblastí Atlantického oceánu, Tichého oceánu a Arktídy. Uvádza britský denník The Guardian.

Ilustračné foto

Tajomník ministerstva vnútra, Ryan Zinke, uviedol, že nový program prenajímania parciel na ťažbu nerastných surovín, ktorý sa vzťahuje na roky 2019 až 2024 má sprístupniť viac ako 90% vonkajšieho kontinentálneho šelfu, čo by spôsobilo obrovský nárast počtu prenajatých plôch pre ťažobné spoločnosti.

Reklama

Návrh plánu zahŕňa celkovo takmer 50 oblastí, ale len 26 z nich sa nachádza vo výsostných vodách USA vrátane 19 území na pobreží Aljašky, sedem území v Tichom oceáne, 12 v Mexickom zálive a deväť v Atlantiku. Plán úplne mení ochranu, ktorú zaviedla administratíva predchádzajúceho prezidenta Obamu, a prvýkrát zavedie masovú ťažbu na pobreží Atlantického oceánu – ide o oblasť, ktorá je husto obývaná pozdĺž východného pobrežia USA.

“Chceme nárast energetického priemyslu na našom pobreží, namiesto toho, aby sme ťažili na cudzích brehoch,” povedal Zinke. “Dávame jasný signál aby všetci videli rozdiel medzi energetickou slabosťou a dominanciou. Pod prezidentom Trumpom budeme mať najsilnejšiu energetickú politiku a budeme najsilnejšou energetickou superveľmocou. ”

Reklama

Zinke uviedol, že všetky vrty budú vykonané spôsobom, ktorý bude udržateľný z hľadiska životného prostredia, a že plán bude podliehať “silnému a detailnému” verejnému dohľadu.

 

Mnohým sa takáto politika nepáči

Vidinu rozsiahlych ropných plošín v teritoriálnych vodách USA však okamžite odsúdili mimovládne environmentálne skupiny ako aj niektorí politici a senátori.

Rick Scott, republikánsky guvernér Floridy, povedal, že sa postavil proti ťažbe na pobreží tohto štátu kvôli hroziacim environmentálnym problémom. “Už som požiadal o okamžitú schôdzku s tajomníkom Zinkem, aby sme prerokoval obavy, ktoré mám z tohto plánom. Navrhnem vyňať Floridu z tohto plánu,” povedal Scott.

Reklama

Aj ďalšie štáty reagovali na nový plán odmietavo, pričom guvernéri New Jersey, Virginie, Severnej a Južnej Karolíny tiež vyjadrili obavy z možného vplyvu na morské ekosystémy a pobrežné hospodárstvo, ktoré profituje z cestovného ruchu a rybolovu. Guvernéri štátov západného pobrežia – Kalifornia, Washington a Oregon – tiež odsúdili vyhliadky na ťažbu v Pacifiku, urobili tak po prvýkrát od roku 1984.

Odporcovia vrtov zdôraznili prízrak výbuchu plošiny Deepwater Horizon 2010 v Mexickom zálive, jednu z najhorších environmentálnych katastrof v histórii USA. Incident na zariadení spoločnosti BP spôsobil únik 215 miliónov galónov ropy, ktorá zaplavila zálivy, pláže a zanechala toxické dedičstvo, s ktorým sa príroda pasuje dodnes. Ropný gigant BP v súvislosti s výbuchom plošiny uhradil viac ako 60 miliárd dolárov v sankciách.

“Trump sa snaží zmeniť naše oceány na ropné polia,” povedala Kristen Monsellová, právna riaditeľka oceánskeho programu v Centre pre biologickú rozmanitosť. “Jeho bezohľadný plán by vystavil ničivému účinku ropy veľké množstvo voľne žijúcich zvierat a pobrežných spoločenstiev.

“Ťažba na mori je špinavá a nebezpečná a mnoho pobrežných spoločenstiev tak môže byť ohrozených. Ak necháme ropný priemysel expandovať v našich oceánoch, bude to znamenať viac smrteľných katastrof ako Deepwater Horizon. A keď sa tieto veľké ropné škvrny vyskytnú v Arktíde, nebudú sa dať vyčistiť.

Krátko pred koncom mandátu Barack Obama vyhovel verejnému tlaku a udelil štatút chránených území rozsiahlym oblastiam v Atlantiku,

Reklama

Naopak, Zinke navrhol, aby bola chránená len jedna oblasť pri pobreží Aljašky – pretože je chránená výkonným nariadením, ktoré vydal ešte George W. Bush.

Nie je jasné, koľko spoločností bude mať záujem o prenájom, akonáhle budú nové lokality ponúkané, vzhľadom na súčasnú nízku cenu ropy. Ale niektorí republikáni vyjadrili optimizmus, že rozširovanie vŕtania povzbudí hospodársku činnosť napriek potenciálnemu dopadu na pobrežné mestá a morský život.

Steve Scalise, Louisianský republikán, ktorý patrí k aktívnym podporovateľom Trumpa uviedol, že plán je “ďalším pozitívnym krokom” od Trumpa smerujúcim k “americkej energetickej dominancii”.

Americký úrad Bureau of Ocean Energy Management, ktorý bude dohliadať na proces prenájmu území, teraz musí čeliť 60-dňovej verejnej pripomienkovej lehote.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:44

Dva malajzijské vojenské vrtuľníky sa pri výcviku zrazili. Zahynulo všetkých desať členov posádok, oznámili tamojší záchranári.

07:06

Kyjev a Washington začali rozhovory o bilaterálnej bezpečnostnej dohode, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Obe krajiny podľa neho tiež doriešili plány na zaslanie ďalších rakiet dlhého doletu ukrajinským ozbrojeným silám.

Summit Iniciatívy troch morí
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:05

Rusko vyhlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny zo strany USA, Británie a Francúzska posunula svet na pokraj priameho konfliktu medzi najväčšími jadrovými veľmocami sveta, ktorý by sa mohol skončiť katastrofou.

07:04

Okres Chua-lien na východe Taiwanu zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,3, oznámila miestna meteorologická služba. Bezprostredne neboli hlásené nijaké škody.

07:02

Čínske veľvyslanectvo v Berlíne “dôrazne” odmietlo obvinenia zo špionáže v Nemecku, uviedli čínske štátne médiá.

07:01

Z masového hrobu neďaleko Násirovej nemocnice v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy exhumovali ďalších 73 tiel, čím sa ich celkový počet zvýšil na 283, informoval Hamasom kontrolovaný úrad civilnej ochrany v Pásme Gazy.

07:00

Americké jednotky v Iraku a Sýrii boli za menej ako 24 hodín vystavené dvom samostatným útokom, uviedli iracké bezpečnostné zdroje a predstavitelia USA. Išlo o prvé takéto incidenty po takmer troch mesiacoch.

06:59

Severná Kórea bude vystavená koncu svojho režimu, ak sa pokúsi použiť jadrové zbrane, vyhlásilo juhokórejské ministerstvo obrany. Išlo o reakciu na raketové cvičenia KĽDR simulujúce jadrový protiútok.

06:51

Britský premiér Rishi Sunak oznámi na návšteve Poľska zvýšenie vojenskej podpory pre Ukrajinu o 500 miliónov libier (579 miliónov eur). Informoval o tom vo vyhlásení.

Rishi Sunak
Na snímke britský premiér Rishi Sunak
06:49

Britský minister zahraničných vecí David Cameron upozornil, že Rusko využíva Strednú Áziu na obchádzanie sankcií. Londýn chce podľa jeho slov spolupracovať s krajinami tohto regiónu, aby s tým skoncoval. Informovali o tom agentúry DPA a PA Media.

Cameron v Kir
Na snímke britský minister zahraničných vecí David Cameron
06:47

Ruské dronové útoky zranili v čiernomorskom prístave Odesa najmenej sedem ľudí vrátane dvoch detí, informovali ukrajinskí predstavitelia. Útoky zasiahli aj hlavné mesto Kyjev a ďalšie oblasti.

06:46

Protesty proti vojne v Pásme Gazy sa z Kolumbijskej univerzity a Yaleovej univerzity rozšírili do iných vysokých škôl v USA. Tamojší predstavitelia sa snažia rastúce protestné hnutie zastaviť, informovala televízia BBC,

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali