Trumpa na rokovaniach s Putinom očakáva najzložitejšia skúška jeho politickej kariéry

Trumpa na rokovaniach s Putinom očakáva najzložitejšia skúška jeho politickej kariéry

Helsinky 11. júla 2018 (HSP/Regnum/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

 

Alexander Belov na portáli Regnum tvrdí, že Trumpa na stretnutí s Putinom v Helsinkách očakáva najzložitejšia skúška jeho politickej kariéry. Od toho ako túto skúšku zloží, bude v najbližšej budúcnosti závisieť v mnohých oblastiach aj vývoj medzinárodnej situácie vo svete a stretnutie v Helsinkách ovplyvní aj postavenie USA.

Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump

Podľa expertov stretnutie v Helsinkách, naplánované na 16.7.2018 určí vývoj rusko-amerických vzťahov a nastaví smerovanie Západu na mnoho rokov. Rusko úspešne mení existujúce status quo v Európe už od roku 2007, kedy Putinova pamätná reč na Mníchovskej konferencii o bezpečnosti, otriasla americkou aroganciou i dominanciou.

Reklama

Vo svojej pamätnej reči na Mníchovskej konferencii ruský prezident skritizoval agresívnu politiku USA, ktorá sa snaží cez NATO rozširovať svoj vplyv na východ, kritizoval USA z nedodržiavania medzinárodného práva a voluntarizmus pri riešení vojenských konfliktov, arogantné a bezdôvodné miešanie sa do vnútorných záležitostí z iných krajín a na príkladoch uviedol, že vďaka americkej politike počet konfliktov a civilných obetí neklesal, ale naopak stúpal a stúpa. Putinove slová sa prorocky naplnili aj vďaka ďalšiemu americkému útoku voči Líbyii a Sýrii.

Čo sa týka samitu v Helsinkách, podľa amerických expertov je nesmierne dôležité, aby sa Donald Trump a jeho tým veľmi seriózne pripravili na stretnutie a uvedomili si význam samitu v Helsinkách v jeho historickom i geopolitickom kontexte.

Reklama

Viacerí odborníci upozorňujú na skutočnosť, že v Helsinkách sa stretnú “tvárou v tvár” americký biznisman Donald Trump, autor diela “Umenie uskutočňovať obchody” s prezidentom superveľmoci, bývalým dôstojníkom KGB, ktorý takisto dokonale ovláda umenie komunikovať a presadzovať svoje predstavy.

Ruský prezident Vladimír Putin je veľmi nebezpečným protivníkom pre Američanov. Stretnutie s Trumpom vníma ako “špeciálnu operácia” a Američanov Rusko vníma ako svojho silného súpera. Podľa informácii z ruských zdrojov, v roku 2001, keď sa Putin stretol s Bushom mladším v slovinskej Lublane, Putinovi nerobilo problémy preštudovať materiál v rozsahu niekoľko stoviek strán, ktoré na rokovanie pripravila ruská tajná služba a americkí Bushovi poradcovia sa dostali pod silný tlak (Bush mladší intelektuálne nedosahoval Putinovu úroveň, Trump a aj Obama sú podstatne intelektuálne vyspelejší, ako bol  Bush mladší).

Protitrumpovské elity tvrdia, že Trump obdivuje ruského lídra Vladimíra Putina. Stretnutie Putina a Trumpa v Helsinkách sa uskutoční v inej pozícii ako predchádzajúce stretnutia ruského a amerického prezidenta. Dnes sme svedkami rozširovania sa euroamerickej a transatlantickej trhliny, ktorá otriasa vzťahmi medzi EÚ a USA a vzťahmi v rámci NATO. Keď Veľká Británia odíde z EÚ (v rámci brexitu) a stane sa tak konečne “kolóniou USA”, tak 80% rozpočtu NATO bude pochádzať z krajín mimo EÚ – z USA, Kanady, Turecka a spomenutej Veľkej Británie.

Nemecko sa stavia veľmi vágne k požiadavke zvyšovať svoje výdavky na obranu na požadované 2% HDP len preto, lebo si to želajú Američania. Nemci sú ochotní bez väčších problémo kupovať ruský plyn,  podporujú projekt Nord Stream 2 a čoraz negatívnejšie sa stavajú k Američanmi presadzovaným protiruským sankciám. Nemci sú ochotní podľa Američanov Rusku umožniť miliardové zisky a Američania veľmi tragicky vidia nemeckú vojenskú situáciu. Nemci majú k dispozícii  niekoľko zastaralých lietadiel a nemecké ponorky i bojové lode nie sú schopné masívnejšieho nasadenia na moriach.  Ak by neexistovali jadrové rakety USA, podľa amerických odborníkov, tradične usilovne vytvárajúcich protiruskú hystériu, by už Rusi mohli pochodovať na brehoch La Manche.

Cynici tvrdia, že Rusko už evidentne diagnostikovalo svojich “európskych partnerov. EÚ je morálne a vojensky slabá a americký najdemokratickejší prezident vesmíru podkopáva všetkých a všetko, takže EÚ prestáva byť pre Rusko partnerom, stáva sa cieľom.

Reklama

Samozrejme nároky, ktoré USA kladú na krajiny EÚ o potrebe spravodlivého rozdelenia vojenskej záťaže v rámci NATO, možno z amerického pohľadu chápať. Američania naozaj z takmer zo 70% financujú rozpočet NATO, na druhej strane však európske štáty NATO vždy a všade servilne podporovali americkú politiku. Keď Američania prikázali, zúčastnili sa útokov na Afganistan či Irak a čiastočne aj v Sýrii, kde však účasť členov štátov NATO mala rozpačitú úroveň (britské a francúzske neúspešné ostreľovanie raketetami). Američania by však na druhej strane mali prestať považovať NATO za svojho osobného strážcu a podľa európskych lídrov by Trump mal prestať strašiť stiahnutím amerických vojsk z Nemecka.

Rusko sa veľmi pozorne pripravuje na samit v Helsinkách. V oblasti Blízkeho východu Kremeľ bude chcieť, aby Trump stiahol americké vojská zo Sýrie, Bašár Asad ostal vo funkcii prezidenta, Rusko si mieni udržať svoje sýrske základne (proti ruskej prítomnosti neprotestuje ani Izrael), čím by sa Rusku otvorili dvere v ďalšom rozširovaní ruského vplyvu od Alžírska až po Irak. Rusko chce zvýšiť predaj svojích zbraní a jadrových reaktorov a posilniť svoj vplyv v oblasti Atlantického i Indického oceánu.

Podľa Trumpových kritikov sa Trump pripravuje uznať pripojenie Krymu k Rusku a Rusko sa chystá pokračovať v destabilizácii Ukrajiny cez proruské kruhy. Rusi veria, že sa im podarí neutralizovať moc Kyjeva. Protitrumpovskí kritici však namietajú, že Krym nepatrí Trumpovi, takže Trump nemá právomoci Krym niekomu odovzdávať. Každé rozhodnutie o Ukrajine sa musí prijať spoločne so štátmi EÚ a americká administratíva by mala podľa Trumpových kritikov požadovať, aby Rusko zastavilo svoju podporu Donbassu a obnovilo územnú celistvosť Ukrajiny. Takisto by sa mali ešte viac posilniť protiruské sankcie, v tejto oblasti však o úspechu pochybujú už aj viacerí experti z radov protitrumpovských amerických elít.

Samit v Helsinkách sa stane pre Trumpa veľmi náročným zahraničnopolitickým testom. Američania dúfajú, že tento test zloží Donald Trump s úspechom. Ak nie, postavenie USA sa zhorší a Rusko ešte viac upevní svoje postavenie v geopolitickom zápase, ktorý proti USA vedie.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

14:56

Súd v Madride vo stredu informoval o prebiehajúcom prípravnom konaní voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Podozrieva ju z obchodovania s vplyvom a korupcie v podnikateľskom sektore. Informovala o tom agentúra AFP.

Madridský súd v krátkom vyhlásení spresnil, že vyšetrovanie vedené proti Maríi Begone Gómezovej sa začalo už 16. apríla a “podlieha príkazu na utajenie“. Bližšie detaily v tejto veci neuviedol.

14:40

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili historicky prvé pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu na ženách. Ich cieľom je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a obete domáceho násilia.

Smernica požaduje zavedenie prísnejších zákonov proti kybernetickému násiliu, lepšiu pomoc pre obete a opatrenia na prevenciu znásilnení.

14:29

Z korupcie obvinený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov zostane vo väzbe prinajmenšom nasledujúce dva mesiace, a teda do 23. júna. Rozhodol o tom v stredu moskovský súd. Informovala o tom agentúra AP a stanica Sky News.

Podľa ruského Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) je podozrivý z prijatia úplatku v obzvlášť veľkom rozsahu. Za tento trestný čin mu v prípade usvedčenia hrozí až 15 rokov väzenia.

Námestník ministra obrany bol zadržaný pre podozrenie z korupcie
Na nedatovanej snímke vydanej 11. kanuára 2024 námestník ministra obrany Timur Ivanov v Moskv
14:20

Priame platby sa slovenským farmárom budú vyplácať aj po 30. júni. Uviedol to na tlačovej besede po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD).

Informácie o nevyplácaní priamych platieb po júni označil Takáč za nepravdivé a zavádzajúce.

Výjazdové rokovanie vlády v Dolnej Krupej Takáč
Na snímke zľava riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Marek Čepko a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) počas tlačovej konferencie po výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej
14:10

Strata amerického výrobcu lietadiel Boeing bola v 1. kvartáli nižšia, než sa očakávalo. Koncern uviedol, že jeho dodávateľský reťazec sa stabilizuje aj napriek kríze týkajúcej sa modelu 737 Max.

Strata v prvých troch mesiacoch 2024 klesla na 343 miliónov USD (321 miliónov eur), alebo 56 centov na akciu, zo 414 miliónov USD, alebo 69 USD na akciu.

14:02

Centrom Londýna sa v stredu preháňalo niekoľko splašených koní, utiekli britskej vojenskej jednotke Household Cavalry. Zranenia pri tom utrpelo päť ľudí, štyroch odviezli do nemocnice. Informoval denník The Telegraph.

Zvieratá zhodili svojich jazdcov počas ranného cvičenia. Pri incidente sa zranil najmenej jeden vojak.

splašené kone v Londýne
Na snímke dva splašené kone v uliciach Londýna
13:39

Vláda plánuje znižovať deficit verejných financií približne o 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. Postupný pokles schodku pod 3 % HDP do konca volebného obdobia zabezpečí vystúpenie z očakávanej procedúry nadmerného deficitu. Zároveň sa tak stabilizuje vývoj dlhu, ktorý by mal inak naďalej rastúci trend až k 70 % HDP. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v Programe stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý v stredu schválila vláda.

13:38

Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Výpomoc sa poskytne prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB). Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve, ktorý v stredu schválila vláda.

13:37

Odborne spôsobilá osoba bude môcť vykonávať funkciu povereného zástupcu až pre troch držiteľov povolenia na podnikanie v energetike. Obchodníci so striebrom už nebudú mať povinnosť disponovať určeným meradlom a zosnulé osoby budú vyňaté z pôsobnosti zákona o ochrane osobných údajov. Vyplýva to zo zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia a znižovaním administratívnej záťaže, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili.

13:35

Pri pobreží Tuniska našli v utorok telá 19 ľudí, informovala tamojšia pobrežná stráž. Informovala agentúra AP.

Telá našla v blízkosti prístavných miest Mahdíja a Sfax, druhého najväčšieho prístavného mesta v krajine, kde sa migranti v posledných týždňoch dostali do konfliktu s políciou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali