Ako píšu noviny, jedná sa o stretnutie Trumpa a Putina v Hamburgu roku 2017, ktorého sa tiež zúčastnil vtedajší minister zahraničných vecí USA Rex Tillerson. Trump vtedy po rokovaní žiadal od svojho prekladateľa, aby členom administratívy nehovoril o tom, čo bolo počas stretnutia povedané.
Podľa slov niektorých podporovateľov Trumpa, prezident si myslí, že prítomnosť podriadených zhoršuje jeho schopnosť vytvoriť vzájomné pochopenie s Putinom. Tiež si myslí, že snaha Trumpa o zachovanie tajomstva môže byť diktovaná “trápnymi únikmi informácií”, ku ktorým dochádzalo na začiatku jeho prezidentovania, píšu noviny.
Washington Post tiež hovorí, že zostáva nejasné, či Trump zhromažďoval záznamy aj v iných prípadoch, avšak, podľa slov štátnych činiteľov, nepodarilo sa im získať “hodnovernú správu o vzájomnom stretnutí prezidentov v Helsinkách”. Vtedy, na rozdiel od stretnutí v Hamburgu, Trump nedovolil zástupcom administratívy prisadnúť si na jednanie.
Okrem toho Trump vykonal osobné rozhovory s Putinom na stretnutí svetových vodcov bez prítomnosti poradcov. Konkrétne hovoril s Putinom na bankete v Hamburgu roku 2017 iba za prítomnosti prekladateľa prezidenta Putina.
Sám Trump vyhlásil, že nič neskrýval a Washington Post označil za lobistov spoločnosti Amazon. Spomenul, že rokuje s lídrami všetkých krajín sám nimi bez delegácie, avšak “to nikto nespomína”.