“Je to strašné,” povedal k snímke americký prezident, a dodal, že utopený migrant bol “podľa všetkého perfektný človek”. Zároveň však za tieto úmrtia podľa Trumpa môže Demokratická strana, a síce preto, lebo odmieta podporiť jeho protiimigračné zákony, ktoré by podľa prezidentovej mienke takýmto úmrtiam zabránili.
Fotografia, ktorá sa v utorok a v stredu objavila postupne vo väčšine svetových mienkotvorných médií, zobrazuje mŕtve telá Oscara Alberta Martíneza Ramíreza zo Salvádoru a jeho dvojročnej dcéry, ktorá ho objíma ručičkou okolo krku.
Čo sa vlastne stalo? Ako prináša denník La Jornada, rodina pôvodom z El Salvadoru bola už dva mesiace v Mexiku a chcela požiadať o azyl v USA. V mexickom Tapachule požiadala rodina o humanitárne víza, ktoré umožňujú zostať a pracovať v krajine rok, avšak chceli “americký sen”, vysvetľuje novinárka a autorka fotografie Julia Le Duc v rozhovore pre Guardian. A tak sa vybrali autobusom ku hraniciam. Keď sa dostali do Matamorosu, šli na imigračný úrad, ktorý bol však v ten deň zatvorený, pretože bola nedeľa a pred nimi už bol pripravený dlhý rad ľudí.
Rodina sa preto rozhodla vrátiť naspäť, no pozdĺž cesty si Martínez všimol rieku a rozhodol sa, že ňou skúsi prejsť so svojou dcérkou na pleciach. A podarilo sa mu dostať ju až ku brehu, ktorý patril územiu USA. Preto sa ešte pokúsil vrátiť za svojou ženou Taniou Vaessou Ávalos. No v tej chvíli, keď dcérka videla, ako sa jej otec vzďaľuje, skočila za ním do vody. Otec sa rýchlo otočil a plával smerom k nej, no prúd ich už stiahol oboch.
K fotografii sa už pred Trumpom vyjadril napríklad pápež František, ktorý uviedol, že ho veľmi bolí, čo sa stalo tomuto otcovi s dcérkou a modlí sa za všetkých migrantov, ktorí utekajú pred vojnou, či za lepším životom.
Médiá snímku prirovnávajú k známej fotografii “chlapčeka na pláži” z roku 2015. Tá zobrazuje mŕtve telo trojročného kurdského chlapčeka Alana Kurdiho, ktoré vyplavilo more na breh. Práve po zhliadnutí tejto fotografie údajne nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá bola dovtedy odporkyňou migrácie, prehodnotila svoj postoj a otvorila v roku 2015 nemecké hranice pre utečencov.