“Myslím si, že Čína absolútne manipuluje so svojou menou. A myslím si, že aj euro je manipulované,” uviedol Trump v rozhovore pre agentúru Reuters. Je to poprvýkrát od roku 1994, čo USA označili nejakú krajinu za manipulátora s menami.
Agentúra Bloomberg podotýka, že k obvineniu nepredložil Trump žiadne vysvetlenia alebo dôkazy. Navyše je v rozpore so zisteniami jeho vlastnej administratívy, keďže ministerstvo financií USA vo svojej aprílovej polovičnej správe o devízovej politike prestalo označovať Čínu, EÚ alebo akúkoľvek inú krajiny ako manipulátora meny.
Trump tiež uviedol, že centrálna banka FED “by mu mala pomôcť” v jeho obchodných sporoch s Čínou, EÚ a inými krajinami, pretože podľa neho aj iné centrálne banky pomáhajú svojim krajinám. Trump sa v piatok údajne posťažoval republikánskym donorom, že predseda FED-u Jerome Powell nedržal úroky tak nízke, ako on očakával.
Dolár bol teda už minulý týždeň pod tlakom, keď Trump nástojil na nízkych úrokoch a Powell ich zvýšil. Dolár predĺžil svoj pokles vo svojom dennom obchodovaní v indexe Bloomberg Dollar Spot, zatiaľ čo euro sa zvýšilo na najvyššiu úroveň za viac ako týždeň na úroveň 1,1481 oproti americkému doláru (USD).
V aprílovej správe ministerstvo financií USA kritizovalo Čínu, že nedosiahla pokrok v napravení svojej obchodnej nerovnováhy. “Neprimeraný podiel Číny na celkovom americkom obchodnom deficite” si vyžaduje “vylepšenú analýzu” a USA uskutočnili urýchlené rokovania s touto krajinou.
Čínsky akciový trh už viac ako mesiac klesá. Čínske úrady, podporujúce ekonomické spády, zaviedli opatrenia na podporu rastu posunom smerom k prijateľnejšej menovej politike a k posilneniu fiškálnych výdavkov.
“Existuje len málo dôkazov, že ide o viac ako o nedostatočnú intervenciu na devízovom trhu,” uviedol Mark Sobel, ktorý na ministerstve financií USA pracoval takmer štyri desaťročia. Citoval nedostatok dôkazov v údajoch týkajúcich sa zahraničných rezerv Číny a ďalšie kritériá.
Podľa BBC mnohí pochybujú, že tohtotýždňové obchodné rokovania na nižšej úrovni medzi USA a Čínou vo Washingtone budú úspešné pri zmiernení napätia. Pochybuje aj sám Trump, ktorý neudáva “žiadny časový rámec” na ukončenie konfliktu medzi hospodárskymi gigantmi, akými Čína a USA sú. Analytici už vyjadrili obavy, že obchodná vojna medzi USA a Čínou sa môže stať aj menovou vojnou.