Gentiloni prizval USA k stabilizácii Líbye tým, aby pomohli medzinárodne uznávanej vláde v Tripolise nadviazať kontrolu nad celým územím krajiny: “Potrebujeme stabilnú a zjednotenú Líbyu.”
Americké špeciálne sily sa zúčastnili porážky Islamského štátu v prístavnom meste Syrta, ale riešenie problému migrácie cez Stredomorie do Talianska a ďalších krajín by si vyžadovalo ďalšie budovanie štátu.
“V Líbyi nevidím žiadnu inú úlohu. Vidím úlohu v zbavení sa ISIS. V tomto ohľade sme veľmi efektívni,” vyhlásil Trump pred novinármi a dodal: “Skutočne efektívne zbavujeme svet od ISIS. Vidím to ako hlavnú úlohu a to je to, čo budeme robiť – či už v Iraku, v Líbyi alebo kdekoľvek inde. A táto úloha sa skončí v určitom okamihu a budeme sa môcť vrátiť domov a obnoviť našu krajinu, a to je to, čo chcem robiť,” uzavrel Trump.
Ako podotýka RT, Trumpovo odmietnutie tejto úlohy je v rozpore s jeho nedávnymi krokmi – raketový nálet v Sýrii, zvyšovanie napätia so Severnou Kóreou a povolenie preskúmania jadrovej dohody s Iránom – ale v súlade s jeho sľubom počas prezidentskej kampane v roku 2016.
https://twitter.com/RT_America/status/855171054788116480
Líbya sa v roku 2011 dostala do chaosu a anarchie po povstaní v Benghází a zvrhnutí Muammara Kaddáfího, vodcu krajiny od roku 1969. S použitím rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN z roku 1973, oprávňujúcej vyhlásiť bezletovú zónu na severe krajiny, začali letecké údery NATO na podporu rebelov. Susedné krajiny Tunisko, Egypt a Mali sa tak museli vyrovnať s nárastom teroristických útokov.