“Myslím, že väčšina ľudí si neuvedomuje, že prosperita západného sveta posledných dvadsiatich rokov stojí na lacnej čínskej práci a prehliadaní všetkých ekologických i sociálnych štandardov,” hovorí autor.
Následne poukazuje na to, že s postupom času Čína získala aj technológie, takže už nie je len obyčajnou “výrobňou”. Preto došlo k stretu USA s Čínou, kedy Spojené štáty začali prichádzať o svoju nadradenú úlohu. Táto situácia sa, podľa názoru autora, vyostrila s príchodom Donalda Trumpa na post prezidenta USA, ktorý začal “rúcať všetky stavebné piliere” Západu.
“Ak Donalda Trumpa niečo nezastaví, nezostane kameň na kameni,” hovorí autor a dodáva, že posledný americký prezident, ktorý sa pokúšal výrazne zmeniť svet, bol zavraždený prezident Kennedy.
Reflex poukazuje na clá a ďalšie reštriktívne opatrenia, ktoré povedú k tomu, že vyrastú továrne v Číne a tým naopak poškodia západné hospodárstva. Konkrétne sa spomínajú automobilky, o ktorých autor hovorí, že v Číne porastú vysokým tempom, obzvlášť tie vyrábajúce elektrické vozidlá.
Autor článku tiež poukazuje na informácie agentúry Reuters, podľa ktorých zmeny najviac zasiahnu Luxembursko, Taiwan, Slovensko, Maďarsko, Česko a Južnú Kóreu.
Obchodnými reštriktívnymi opatreniami, ktoré môžu mať potenciálne veľký dopad aj na hospodárstvo Česka či Slovenska, však Trumpov “pochod” nekončí. Teraz si vyžaduje výrazné zvýšenie obranných rozpočtov členských krajín NATO, až na hranicu 4%, ktoré si členské štáty nemôžu dovoliť, uvádza sa v článku.
“Začína byť jasné, že NATO v starej podobe končí. Otázkou je, aká bude podoba nová. Buď sa dolejú peniaze, alebo NATO končí úplne, “píše Pikora a dodáva:” Pritom peniaze sú len výhovorkou. Aj zbankrotované Grécko dokáže vydávať na obranu vyše 2% HDP. Hanbou sú Belgicko a Španielsko, ktoré nedajú ani jedno percento. ”
S tým súvisí aj, ako hovorí autor, aktuálny nákup amerických stíhačiek F-16 Slovenskom. Má ísť o signál členským krajinám NATO hovoriaci, že ak krajiny nebudú nakupovať americkú techniku, nemôžu sa spoliehať na ochranu Spojených štátov.
“Po prvé NATO sa rozpadne, pretože ho najsilnejší člen opustí. Alebo po druhé NATO výrazne posilní, pretože do neho členovia nalejú viac peňazí,” vymenúva Pikora dve možnosti, ktoré vidí ako možné vyústenie činnosti amerického prezidenta Trumpa.